
Bóle okolicy miednicy
Bóle okolicy miednicy dotyczą wielu kobiet. Statystycznie po raz pierwszy objawiają się w trakcie trwania ciąży, ale bólu dotykającego obszaru miednicy można doświadczyć w każdym wieku. Dolegliwości mogą pochodzić z miednicy kostnej lub struktur miękkich – czyli mięśni, powięzi i więzadeł. Przyczyną większości problemów jest pojawiający się dysbalans mięśniowy w strukturze dna miednicy, który często jest potęgowany wadliwą postawą Pacjentek. Na skutek powyższych zmian może dochodzić do:
- Bólu spojenia łonowego – odczuwalny przede wszystkim w ciąży. Spojenie rozluźnia się na skutek działania hormonów, aby umożliwić dziecku opuszczenie kanału rodnego. Fizjologicznie, proces ten rozpoczyna się w III trymestrze ciąży. Istnieją kobiety, które są obarczone pewnymi predyspozycjami do wcześniejszego rozejścia się spojenia łonowego. Ból, który pojawia się w takiej sytuacji potrafi wyłączyć nas z życia na jakiś czas; może być niespecyficzny i promieniować do nogi.
- Ból stawów krzyżowo – biodrowych – gdy dochodzi do rozluźnienia spojenia łonowego i znacznego rozejścia, może pojawić się ból na styku kości biodrowej i krzyżowej. To właśnie tutaj znajdują się stawy krzyżowo-biodrowe, które w tej sytuacji są uciskane. Dyskomfort w tej okolicy, może również oznaczać problem z więzadłami krzyżowo-biodrowymi.
- Dyspareunia czyli ból w trakcie stosunku – jego podłoże bywa kompleksowe i wymaga dokładnej diagnostyki. Jest to problem, który dotyczy wielu kobiet po porodzie i w znacznym stopniu uniemożliwia lub ogranicza powrót do seksu po urodzeniu dziecka. Częstą przyczyną dyspareunii jest podwyższone napięcie struktur dna miednicy i brak umiejętności świadomego rozluźniania mięśni dna miednicy.
- Bóle menstrualne – comiesięczny ból, który zmusza Pacjentki do sięgania po silne leki przeciwbólowe może prowadzić do poważnych konsekwencji ze strony atakowanego lekami układu pokarmowego. Każda z nas powinna zdawać sobie sprawę z tego, że ból w trakcie miesiączki ma swoje podłoże, które należy odnaleźć i poddać adekwatnej terapii. Nie musimy się godzić na nawracający ból, strach przed bólem i uziemienie z powodu miesiączki!

Z tymi i innymi problemami bólowymi radzi sobie fizjoterapia uroginekologiczna za pomocą precyzyjnie dobranych technik manualnych i pracy, która włącza Pacjentkę w świadomy proces usprawniania.