Ikona igły

Igłoterapia sucha

Igłoterapia sucha punktów spustowych to nowoczesna metoda terapeutyczna polegająca na oddziaływaniu mechanicznym na tkankę, poprzez wprowadzenie przez skórę bardzo cienkiej igły. W trakcie zabiegu nie podaje się leków, środków znieczulających ani innych substancji leczniczych. Innymi słowy, zabieg nie jest iniekcją. Igłowania nie należy także mylić z akupunkturą.

Główny mechanizm wykorzystywany w czasie zabiegu to reakcja odwrażliwiająca na ból. Fizjoterapeuta wprowadza igłę dokładnie w bólowe miejsce – punkt spustowy. Igłowane są głównie mięśnie, które wykazują wzmożoną aktywność i napięcie. Najważniejszym zadaniem suchego igłowania jest obniżenie poziomu dolegliwości bólowych i poprawy funkcjonowania Pacjenta. Zabieg jest niezwykle skuteczny, ponieważ igła ma szansę dotrzeć do głęboko położonych mięśni, których przykładowo nie uda się opracować w trakcie masażu. Igłoterapia daje niemal natychmiastową poprawę ruchomości, co można wykorzystać w kolejnych etapach usprawniania.

Proces zabiegowy poprzedzony jest przez dokładną diagnostykę i badanie palpacyjne. Fizjoterapeuta wyszukuje problematyczne okolice w ciele Pacjenta i upewnia się, że wykazują nadreaktywność. Warto dodać, że nie każdy ból ma swoją przyczynę w miejscu bólu. Odnalezienie źródła bólu jest niezmiernie ważnym elementem terapii. W trakcie rozmowy z Pacjentem zostają także wykluczone wszystkie przeciwskazania do igłowania. Dopiero wtedy Pacjent jest kwalifikowany do terapii.

Suche igłowanie odbywa się w sterylnych warunkach. Terapeuta pracuje w rękawiczkach, a miejsce wykonania nakłucia odkaża płynem do dezynfekcji skóry. Igły wykorzystywane w czasie igłowania są jednorazowe i przechowywane w sterylnych, zamkniętych opakowaniach. Dodam, iż nie wykonuję zabiegu igłowania u kobiet w ciąży, natomiast po porodzie sprawdza się świetnie.

Igłoterapia sucha

Igłoterapia sucha punktów spustowych daje bardzo dobre efekty terapeutyczne! Sami Pacjenci uważają, że zabieg jest mniej bolesny niż opracowywanie punktów spustowych np. za pomocą masażu.