Ikona elektrod

Instruktaż stosowania prądu TENS w trakcie porodu

Prąd TENS jest w pełni bezpieczną, niefarmakologiczną metodą walki z bólem w trakcie porodu i w ciąży. W wielu polskich szpitalach można już rodzić łagodząc ból za pomocą prądu. W krajach Europy zachodniej jest to metoda stosowana już od ponad 30 lat. Istnieje wiele publikacji medycznych potwierdzających jej skuteczność i bezpieczeństwo stosowania zarówno dla matki jak i dziecka.

TENS czyli przezskórna elektryczna stymulacja nerwów to delikatny bodziec pozwalający na chwilę ulgi w czasie doświadczania bólu porodowego. 4 samoprzylepne elektrody umieszcza się na plecach w odległości ok. 2 cm od kręgosłupa, po obu stronach. Przyszła mama sama reguluje częstotliwość prądu w zależności od własnych potrzeb. Dlatego bardzo ważne jest, aby kobieta zapoznała się z obsługą urządzenia i samym wrażeniem prądu jeszcze przed porodem. Prąd daje wrażenie przyjemnego mrowienia, jednakże niektóre Panie najzwyczajniej w świecie te mrowienie denerwuje. Istotne jest określenie swojego nastawienia do prądu przed porodem, ponieważ w czasie akcji porodowej TENS nie może być kolejnym powodem do stresu. Od 26-27 tygodnia ciąży można wypróbować działanie prądu, natomiast regularne stosowanie zalecane jest po 32 tygodniu ciąży. Prąd jest szeroko stosowany w ciąży w przypadku bólu kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego czy bólu karku.

Istotna jest także aplikacja prądu w odpowiednim momencie porodu czyli w pierwszym okresie porodu (gdy pojawią się pierwsze skurcze). Nie ma sensu stosować prądu dopiero gdy ból okazuje się nie do zniesienia. Doświadczenia Pacjentek i badania wykazują, że Pacjentka nie będzie w stanie przystosować się do prądu w tak krótkim czasie. Co więcej, skóra kobiet w trakcie zaawansowanego porodu jest niezwykle wrażliwa, a naklejenie elektrod na taką skórę może okazać się nieprzyjemne i drażniące.

Instruktaż stosowania prądu TENS w trakcie porodu

Prąd TENS nie sprawi, że ból zniknie całkowicie, ale w znacznym stopniu go obniży. Większość Pań, które korzystały z prądy w czasie pierwszego porodu, deklaruje chęć ponownego zastosowania w drugiej ciąży. Istnieje szereg przeciwskazań do aplikacji prądu, z którymi zaznajomi Cię fizjoterapeutka.