Przygotowanie do porodu – Jak przygotować się do porodu?


Transkrypt

Pelvismed - przygotowanie do porodu 1

Przygotowanie do porodu – Wstęp

Witam wszystkich serdecznie. Z tej strony Adrianna Grobelna-Krajcer a dzisiejsza prezentacja to absolutny must have dla kobiet przygotowujących się do porodu. Pokrótce omówimy sobie dzisiaj przygotowanie do porodu drogami natury, ale także cięciem cesarskim.

Myślę, że na początek trzeba wyjaśnić kwestię przygotowania do porodu, ponieważ bardzo wiele pacjentek przychodzących do gabinetu zadaje sobie to pytanie i tłumaczy, że przecież natura zrobi wszystko sama. Po części jest to prawda, natomiast nasze przygotowanie ma na celu ułatwić Wam ten poród , ma na celu zminimalizować ryzyko wszelakich zmian poporodowych, skrócić w miarę możliwości fazę partą. Tak więc myślę, że warto dzisiaj poświęcić te 20 minut.

Pelvismed - przygotowanie do porodu 2

Do jakiego porodu chcesz się przygotować?

Przede wszystkim musisz sobie zadać bardzo jedno ważne pytanie. Do jakiego porodu Ty chcesz się przygotować? No i oczywiście nie jesteśmy w stanie w pełni zaplanować tego porodu, bo jest bardzo dużo zmian, jest bardzo dużo zmiennych, na które nie będziemy miały wpływu. Ale warto byłoby się zastanowić chociażby pod kątem doboru szpitala. Musisz wiedzieć, że nie każdy szpital jest w stanie zaoferować te same warunki porodowe. Na przykład w jednym szpitalu znieczulenie zewnątrzoponowe będzie oczywiście dostępne, a inny szpital może mieć tutaj już problem, jeżeli chodzi o podanie znieczulenia do porodu drogami natury.

Tak więc przemyśl kwestię znieczulenia, przemyśl kwestię porodu aktywnego. Czy Tobie zależy na pozycjach wertykalnych w porodzie? Zastanów się nad ochroną krocza. Czy masz coś przeciwko nacięciu kroczu? To są pytania, na które powinnaś znać odpowiedź. I tutaj myślę, że warto, gdybyś przygotowała sobie plan porodu. Oczywiście to nie jest tak, że szpital jest w stanie uhonorować punkt po punkcie z tego Two jego planu porodu, ale plan porodu tak naprawdę w bardzo fajny i taki łatwy sposób ułoży to wszystko Tobie w głowie. Tak więc to są informacje, które warto, żebyś miała, idąc na wizytę do fizjoterapeuty uroginekologicznego, bo właśnie dzisiaj o takim przygotowaniu do porodu rozmawiamy.

Pelvismed - przygotowanie do porodu 3

Przygotowanie do porodu w aspekcie holistycznym

Jeżeli chodzi o team, o taki zespół, który będzie pomagał Ci się przygotować do porodu, to idealnie my sobie życzymy oczywiście tego, żeby był to zespół holistyczny. Na czele oczywiście takiego teamu stoi lekarz ginekolog, który prowadzi Twoją ciążę. Mamy tam również położną, to może być położna z Twojej szkoły rodzenia. No i jest w końcu ten fizjoterapeuta uroginekologiczny, może tam być dula, ale także psycholog i psychoterapeuta.

I tutaj to może być dla Ciebie troszeczkę nie jasne, natomiast wiele kobiet przygotowujących się do porodu ma taki lęk w głowie, one się boją gdzieś tego porodu drogami natury . Część pacjentek wie, że będzie rodzi cięcie m cesarskim, a panicznie boi się operacji. Tak więc psycholog i psychoterapeuta aktualnie też w bardzo fajny sposób pomagają kobietom przygotować tą taką psychologiczną część, jeżeli chodzi o kwestie porodowe. No i świetnie by było, gdyby ten zespół pracował oczywiście razem.

Pelvismed - przygotowanie do porodu 4

Przygotowanie do porodu

My dzisiaj skupiamy się na przygotowaniu do porodu z punktu widzenia fizjoterapeuty uroginekologicznego, dlatego omówimy to sobie w kilku takich aspekt ach. My tak naprawdę mówimy o czterech filarach przygotowania do porodu. Pierwszym takim filarem będzie odpowiednia dobrana aktywność fizyczna. Drugim to będzie Twoja umiejętność i wykorzystanie oddechu torem przeponowym. Kolejnym trzecim filarem będzie przygotowanie t kanek krocza do porodu, czyli tak zwany masaż krocza. No i taka nasza wisienka na torcie, czyli terapia manualna w gabinecie. I my sobie zaraz pokrótce omówimy każdy z tych filarów, żebyś wiedziała o co chodzi.

Pelvismed - przygotowanie do porodu 5

Oś czasu przygotowania do porodu

Na sam początek zwróćmy uwagę na taką oś czasu przygotowania do porodu. Po lewej stronie widzisz początek ciąży, na sam koniec strzałki poród. Nasza linia jest podzielona na trzy trymestry, pierwszy, drugi i trzeci trymestr ciąży.

Pierwszy trymestr ciąży, część z Was jeżeli jesteście w ciąży albo byłyście, może pamiętacie, że pierwszy trymestr ciąży dla wielu kobiet jest ciężki. Tam jest dużo zmęczenia, zdarzają się nudności, zdarzają się wymioty, dużo senności. Część dnia przesypiacie. I tutaj my jako tako nie będziemy się mocno skupiały na przygotowaniu do porodu. Natomiast postarajcie się pozostać aktywne fizycznie. I nie chodzi nam tu o jakiś wielki trening absolutnie. Tylko i wyłącznie taką aktywność fizyczną codzienną, która będzie dostosowana do Twojego samopoczucia. I czy to będą spacery, czy to będzie nordic walking, czy Ty może chcesz chodzić na basen. Aktywność, która pozwoli Ci się po prostu dobrze poczuć.

W drugim trymestrze, tak naprawdę na początku drugiego trymestru, warto byłoby sobie zaplanować pierwszą wizytę u fizjoterapeuty uroginekologicznego. I to jest tutaj ważne, żeby był to fizjoterapeuta uroginekologiczny, bo będzie to wizyta, w trakcie której dokonacie pierwszej oceny ciała. Pierwsze zmiany ciążowe już wtedy da się za obserwować. Omówicie troszeczkę dokładniej aktywność fizyczną. I zaplanujecie kolejne wizyty, jeżeli będzie taka konieczność.

W drugim trymestrze ciąży, ta aktywność tutaj może być już troszeczkę większa. Większość kobiet drugi trymestr uznaje jako taki bardziej aktywny, taki właśnie najlepszy, jeżeli chodzi o endorfiny. Tak więc tutaj ta aktywność fizyczna, może będziesz chciała, żeby był to jakiś fitness dla kobiet w ciąży. Może właśnie będzie to jakiś aquaaerobik, tak więc tutaj pełna dowolność.

Natomiast zwróć uwagę, w trzecim trymestrze ciąży, od 32 tygodnia ciąży, przechodzimy już na aktywności raczej rozluźniające. My sobie te aktywności zaraz pokrótce omówimy na kolejnym slajdzie, dlatego nie będę teraz tutaj się mocno zagłę biać. Tutaj również dokonujemy kolejnej oceny fizjoterapeutycznej pod kątem już porodu. Czyli sprawdzamy sobie twoje struktury ciała, takie jak przepona, więzadła macicy, więzadła miednicy kostnej, ogólną ruchomość miednicy. No i dajemy Ci już kolejne takie wskazówki, jeżeli chodzi o pracę z ciałem do porodu. Tutaj zwróć uwagę również, w 32 tygodniu ciąży zaczynasz masaż krocza. O masażu krocza też za chwileczkę troszeczkę więcej opowiemy.

No i na sam koniec ciąży, zwróć uwagę, już przed samym porodem tak naprawdę, u nas jest to 37+, czyli tak naprawdę już ciąża donoszona, spotykamy się w gabinecie na taką finalną prac ę, czyli jest to terapia manualna, już wykonywana przez fizjoterapeutę. I to też zaraz sobie dokładniej omówimy.

Pelvismed - przygotowanie do porodu 6

Co to znaczy odpowiednia aktywność fizyczna w przygotowaniu do porodu?

Część pacjentek zapyta, co to w ogóle znaczy odpowiednia aktywność fizyczna, tak? Bo dla mnie odpowiednia to nie musi być to samo, co dla Ciebie. I oczywiście tak. Ogólnie musisz wiedzieć, że aktywność fizyczna w ciąży powinna służyć przygotowaniu Cię do porodu. I teraz nam tak naprawdę, fizjoterapeutom, no i położnym oczywiście lekarzom, nie zależy na tym, żebyś Ty miał mocny biceps , żebyś Ty miała mocne pośladki czy kratę na brzuchu, tak? Jadąc do porodu.

Część pacjentek się wydaje, że moc będzie oznaczała dobry poród. A tak naprawdę, jeżeli chodzi o dobry poród, to tutaj kwintesencją takiego dobrego porodu będzie Twoja umiejętność rozluźnienia się. Czy Ty będziesz w stanie otworzyć to ciało, czy będziesz w stanie odpuścić napięcie, które jest gdzieś tam skumulowane i tym samym u łatwić drogę dziecku i powitanie się z tym maluchem.

I z takich aktywności, które ewidentnie będą przynosiły rozluźnienie, my polecamy na pewno jogę dla kobiet w ciąży. Joga bardzo fajnie zwiększa mobilność w staw ach, uelastycznia, tak więc tutaj uczy też takiej ich pokory, jeżeli chodzi o oddech. To mogą być zwykłe zajęcia stretchingowe, czy to będzie stretching dynamiczny, czy będzie to stretching statyczny.

Jeżeli na przykład przed zajściem w ciąży używałaś wałków do rolowania, to też możesz oczywiście w ciąży się rolować. To mogą być ćwiczenia z serii mobility, czyli takie ćwiczenia zwiększające zakres ruchu w stawach. Mogą to być ćwiczenia rozluźniające powięzi owo, albo też pilates dla kobiet w ciąży, na którym troszeczkę więcej się mówi już o kwestii mięśni dna miednicy i oddechu do porodu .

Tak więc dla Ciebie do zapamiętania. Od 32 tygodnia ciąży warto tę aktywność fizyczną swoją modyfikować. Jeżeli do tej pory ćwiczyłaś bardziej fitness owo, ćwiczyłaś bardziej wzmacniająco, 32 tydzień ciąży jest momentem, w którym powinnaś już przejść na aktywność rozluźniającą, chociażby taką zaproponowaną na liście na tym slajdzie.

Pelvismed - przygotowanie do porodu 7

Nauka oddechu torem przeponowym, aby przygotować się do porodu

Kolejnym takim aspektem bardzo istotnym do porodu będzie umiejętność oddychania. I jeżeli chodziłaś na zajęcia szkoły rodzenia, albo gdzieś planujesz się zapisać, to na pewno zobaczysz kilka sposobów oddechowych . I my tu nie będziemy się rozdrabniać na poszczególne oddechy, nie będziemy sobie ćwiczyć tych szybkich oddechów. Natomiast chciałabym zaznaczyć, dlaczego tak naprawdę istotny będzie oddech przeponowy do porodu.

Przepona to jest mięsień położony, tak jak widzicie na obrazku, pod żebrami. Ten czerwony mięsień na obrazku to jest właśnie przepona oddechowa. I zwróćcie uwagę, jeżeli mamy brzuch w ciąży, mamy ciężarną macicę, która jest duża, która jest już wysoko. Kobiety w ciąży pewnie przyznają, jeżeli teraz to oglądacie, że pod koniec ciąży ta macica już gdzieś tam uwiera pod żebrami, ciśnie, jest troszeczkę gorzej, jeżeli chodzi o oddech, to możemy sobie wyobrazić, że ta nasza przepona, czyli ten czerwony mięsień na obrazku, jest tak naprawdę taką czapką dla macicy, takim dachem, który przykrywa tę macicę od góry.

I teraz co się dzieje, kiedy my nabywamy umiejętność oddechu przeponowego? W momencie, kiedy oddychamy przeponowo, ta przepona zaczyna się ruszać góra-dół. Góra-dół, czyli wykonuje taki ruch falisty, wy obraźcie sobie taką falę, która się porusza góra-dół. W momencie, kiedy ta fala się porusza, jest w stanie wykonać, w cudzysłowie, teraz bym powiedziała, taki masaż macicy, czyli ta przepona ruszająca się porusza też macicę.

I teraz, jeżeli my wiemy, że przepona chodzi góra-dół, możemy to wykorzystać w fazie partej porodu. No bo dlaczego miałybyśmy przeć, jak my to tak mówimy, jak na kupę, jeżeli możemy przeć wykorzystując właśnie coś z góry, czyli wykorzystując tą tłocznię brzuszną.

Tak więc pomyślcie sobie, że ten oddech przeponowy może być świetnym sposobem, tak naprawdę, parcia w fazie partej porodu. Parcia, nie parcia, tak? Niektóre powożne nawet powiedzą. Bo nie jest to właśnie takie klasyczne filmowe parcie, które wy sobie wyobrażacie, tak jak widzicie to nieraz na jakichś obrazkach, na filmikach, tylko będzie to takie świadome parcie, to będzie świadomy oddech, piękna praca mięśni, brzucha, które również wspierają to nasze pierwsze powitanie się z dzieckiem.

Jeżeli chodzi o naukę oddechu przeponowego, spróbujcie położyć sobie teraz ręce na dolnych żebrach. Dolne żebra, czyli mniej więcej wysokość zapięcia od stanika. Jeżeli masz na sobie teraz stanik, połóż obydwie dłonie na wysokości zapięcia od stanika. Spróbuj zrobić wdech nosem w taki sposób, jakbyś chciała te swoje ręce na żebrach delikatnie otworzyć w prawą i w lewą stronę.

Czyli teraz spróbujcie wszystkie zrobić wdech nosem i zwróć uwagę, czy poczułaś, że Twoje ręce delikatnie otwierają się w prawą i w lewą stronę. Tutaj bym chciała, żebyś ewentualnie wyeliminowała ruch unoszenia barków. Nie chcemy męczyć szyi, zwróć uwagę, żeby na wdechu barki nie szły w kierunku do uszu. Postaraj się rozluźnić łokcie, postaraj się rozluźnić barki i cały wdech nosem kieruj w kierunku do dolnych żeber.

Ja czasami mówię, bo to część kobiet na pewno kojarzy takie odczucie pod koniec dnia cias nego stanika. Wracasz do domu po pracy i masz wrażenie, że ten stanik ciśnie. No i co chcesz zrobić? Chcesz ten stanik po prostu rozerwać. I teraz spróbuj ten wdech właśnie skierować w ten za ciasny stanik.

I teraz, jeżeli już opanowałaś wdech, to musimy się jeszcze zastanowić, co z wydechem. Wydech poproszę Cię, żebyś robiła ustami. Wydech ustami, postaraj się przy tym rozluźnić usta, postaraj się nie robić dzióbków, takich za ciasnych ust, żadnych rurek. I spokojnie wypuść to powietrze długim wydechem, jednocześnie delikatnie ściągając żebra w dół.

Czyli pomyśl sobie teraz, jeżeli na wdechu Two je żebra się otworzyły, to musisz teraz sprób ować z wydechem delikatnie ściągnąć je ku dołowi. Wykorzystaj sobie chwilkę na to ćwiczenie. Spróbuj ten oddech gdzieś zrozumieć i zwróć uwagę, czy przy wydechu delikatnie napinają się mięśnie brzucha. Jeżeli tak, to jest to prawdopodobnie mięsień poprzeczny brzucha, który również będzie Ci pomagał w fazie partej porodu.

No i teraz, nie chodzi mi też oczywiście, żeby ście Wy robiły jakieś wielkie treningi oddech owe. Czyli nie zależy mi na tym, żebyś siedziała na piłce i robiła 40 oddechów przeponowych pod rząd, żeby potem gdzieś przy porodzie to było dla Ciebie jasne. Umówmy się, że będziesz to ćwiczyć w dowolnych pozycjach w ciągu dnia.

Czyli na przykład budzisz się na boku, no to ci ach, dwa oddechy przeponowe robisz na boku. Potem siadasz, zrobisz sobie jeden oddech na siedząco. Czekasz na kawę, gdzieś tam ekspres robi kawę, pochyl się na blacie i w takiej troszeczkę może pozycji wertykalnej spróbuj zrobić znowu dwa oddechy przeponowe. Stoisz w sklepie w kolejce, wykorzystaj ten moment na oddech na stojąco. Czyli w ciągu dnia staraj się wplatać ten odde ch przeponowy po prostu po kilka razy dziennie.

Jednocześnie chciałabym, żebyś spróbowała, tutaj już troszeczkę wyższa szkoła jazdy, abyś w trakcie tego oddechu przeponowego, kiedy żebra schodzą delikatnie w dół, spróbuj rozluźnić mięśnie dna miednicy. I teraz co to znaczy rozluźnić dno miednicy? Wyobraź sobie te Twoje mięśnie dna miednicy, czyli te mięśnie krocza, jako takie zaciśnięte, mocno zaciśnięte oczy. I teraz w momencie wydechu, kiedy Twoje żebra, tak jak już powiedziałyśmy, jak to ustaliły śmy, schodzą w dół, czyli opadają ku dołowi, spróbuj w tym samym momencie otworzyć te mięśnie, czyli tak jakbyś chciała te oczy szeroko otworzyć.

I staraj się zawsze ćwiczyć ten oddech przepon owy razem z rozluźnianiem mięśni dna miednicy. To będzie dało fajny efekt, bo nie sztuką jest pchnąć z góry tego malucha swojego, ale spróbuj go jeszcze wypuścić, czyli musisz jeszcze otworzyć mu drzwi.

Pelvismed - przygotowanie do porodu 8

Przygotowanie tkanek krocza – masaż krocza w celu przygotowania do porodu

Kolejnym takim tematem, jeżeli chodzi o przygotowanie do porodu, na pewno będzie wykonywanie masażu krocza. Masaż krocza na większości szkół rodzenia jest tłumaczony, natomiast mam takie wrażenie, takie doświadczenie z pracy gabinetowej, że pacjentki tak czy siak nie do końca rozumiej ą, jak one mają taki masaż wykonywać.

I dla mnie jakby jasno jest logiczne, że jak nie rozumiemy czegoś, no to nie będziemy tego robić, szczególnie w ciąży, boimy się o tą ciążę, boimy się o zdrowie dziecka, o swoje zdrowie. Tak więc tutaj bym chciała Wam pokazać, natomiast oczywiście taki masaż krocza będzie wyjaśniał Wam też fizjoterapeuta w trakcie wizyty takiej uroginekologicznej przygotowującej do porodu, jak taki masaż właśnie wykonywać.

Zwróć uwagę, że chciałabym, żebyś taki mas aż zaczęła w 32 tygodniu ciąży. Oczywiście 32 tydzień, o ile nie występują przeciwwskazania. I tutaj najważniejszym przeciwwskazaniem będzie skracająca się szyjka macicy albo infekcja. Jeżeli jesteś w trakcie infekcji, to taką infekcję musisz wyleczyć i kiedy dostajesz zielone światło od ginekologa, możesz do masażu krocza ponownie przystąpić.

Jeżeli natomiast skraca Ci się szyjka macicy, to do masażu krocza prawdopodobnie będziesz mogła wrócić dopiero w momencie ciąży donoszonej , czyli 37 plus, 37 plus pierwszy na przykład ty dzień ciąży. Natomiast jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań , to 32 tydzień ruszamy.

Będzie Ci potrzebny jakiś naturalny olej. Tutaj najczęściej pacjentki sobie wybierają olej ze słodkich migdałów. On jest jak najbardziej dobry, natomiast nie będzie na pewno wskazany dla kobiet, które mają tendencję do infekcji. Tak więc to może być olej z wiesiołka, witam ina E w płynie, oliwa z oliwek dobrej jakości, olej z malin. Tak naprawdę każdy olej naturalny tutaj się do tego nada.

Ja zawsze mówię taką zasadę, zachowujemy, jeżeli byłabyś w stanie ten olej zjeść, to możesz go wprowadzić do pochwy. Czyli zwróć uwagę, my tutaj chcemy naprawdę 100% naturalnego oleju.

Bardzo ważne przy masażu krocza jest zachowanie higieny. I tu nie chodzi mi o jakąś nadmierną higienę, środki dezynfekujące, absolutnie nie. Po prostu woda z mydłem, podmywasz krocze. Jeżeli myjesz się na co dzień bez mydła, to zwykła woda, kąpiel, prysznic, czyste ręce.

Tutaj zwróć uwagę i skróć paznokcie, czyli nie chcemy długich paznokci, żeby gdzieś tam się dodatkowo do tego nie zadrapać. No i Ty powinnaś spróbować przynajmniej zadbać o warunki rozluźnienia przy tym masażu krocza .

Czyli nie sztuką jest masować krocze i wykonać po prostu jakąś sekwencję, techniki powtarzalne, jeżeli Twoje ciało w tym momencie jest napięte. Wyobraź sobie, że idziesz na masaż do jakiego ś fajnego spa, masażysta Cię masuje, ale Ty leżysz cała napięta. Ten masaż tak naprawdę i tak nie przyniesie tego efektu rozluźnienia.

Tak więc tutaj ja zalecam, zawsze moim pacjentkom zachęcam przynajmniej, żeby ten masaż krocza zlecały partnerowi, jeżeli jest taka szansa. Dzięki temu, że partner masuje, Ty nie musisz się gimnastykować, nie musisz szukać takiej niewygodnej pozycji, jeżeli chodzi o już się ganie do krocza z dużym brzuchem i możesz się wygodniej ułożyć. I czy to będzie dla Ciebie pozycja leżenia na plecach, czy to będzie pozycja pół leżąca, może z jakimiś poduchami, a może leżenie bokiem. Jest tutaj pełna dowolność, nie ma jednej konkretnej pozycji, jeżeli chodzi o masaż krocza.

Tutaj też trzeba zaznaczyć, że tak naprawdę nie ma konkretnych technik masażu krocza, bo znowu porównując ten masaż do masażów spa, pójdziesz do jednego salonu i tutaj Cię tak wymasują, a w drugim może zupełnie inne techniki wykorzystają, ale dalej prowadzi to do rozluźnienia. Tak samo tutaj, te techniki, które zaraz Wam wyjaśnię, są tylko moją propozycją. Natomiast Ty nie musisz na to koniecznie zwracać uwagi. Możliwe, że sama wykształcisz jakieś techniki, może troszkę inaczej ułożysz palce. I to jest jak najbardziej ok, to Ty znasz swoje ciało i Ty słuchasz swojego ciała.

Pelvismed - przygotowanie do porodu 9

Przygotowanie do porodu: Technika wykonywania masażu krocza

Tak więc teraz przed Wami model miednicy kostnej . Białe kości, czerwone mięśnie dla miednicy. Spróbuję teraz użyć kursora, żebyście wiedziały, co i gdzie będziemy masować. Tutaj mamy wejście do pochwy. Mięsień opuszkowy gąbczasty i mięsień zwieracz zewnętrzny od bytu. To, co widzimy pomiędzy tymi mięśniami, my nazywamy środkiem ścięgnistym krocza. Środek ścięgnisty krocza, czyli właśnie to krocze, tak przez Was potocznie zwane. Ta tkanka jest dość mocno elastyczna, ponieważ tutaj, tak jak widzicie, krzyżują się włókna mięśniowe.

Dlatego jak podotykacie swoje krocza, to będzie cie w stanie wyczuć, że ta tkanka jest dość mięsista, jest taka właśnie elastyczna i spręży sta. Jeżeli mówimy o pęknięciach krocza, przeważ nie jest to właśnie okolica samego środka ścięgnistego. Czyli tak, jakbyśmy sobie powiedziały o tarczy zegara. Godzina dwunasta to będzie cewka moczowa i łechtaczka. Godzina szósta okolica zwieracza zewnętrznego odbytu. To pęknięcia krocza właśnie przeważnie zdarzają się pionowo w kierunku na godzinę szóstą.

Jeżeli mówimy natomiast o nacięciu krocza, przeważnie jest to godzina siódma lub godzina piąta. Natomiast jeżeli chodzi już o sam masaż krocza, nas tak naprawdę w masażu będzie interesowało wszystko, co przebiega od godziny trzeciej, właśnie przez godzinę szóstą, aż do godziny tak naprawdę dziewiątej. Sama góra, czyli okolica godziny dwunastej, nie będzie nas tak interesowała już w masażu krocza. No to wiecie, co masujemy.

Mamy krocze podmyte, to już omówiłyśmy. Mamy naturalny olej, mamy pozycję, która jest wygodna do masażu. Zaczynamy od takiego ruchu, jakbyście chciały rozetrzeć olej między wargami sromowymi. Koliste ruchy, tak jak widzicie, jak kursor prze chodzi. Przechodzimy sobie płynnie przez ten środek ścięgnisty. Zwróćcie uwagę, ta tkanka jest bardziej napięta. Może troszeczkę dłużej tutaj czasu poświęć cie na ten masaż samego środka ścięgnistego. I płynnie przechodzimy sobie na drugą stronę między wargami sromowymi. Takim ruchem możecie zacząć delikatnie, troszeczkę forma zapoznania się z tą tkanką. Zobacz, czy gdzieś czuje się większy dyskom fort, czy gdzieś może jest jakieś ściągnięcie, może większe napięcie pod palcem. Jeżeli tak, to zostań tam dłużej. Jeżeli nie, to spokojnym, płynnym ruchem prze chodzisz sobie na drugą stronę. I tutaj masujemy to krocze przez minutkę do dwóch minut.

Następnie jednym palcem spróbuj docisnąć sam środek ścięgnisty krocza, tak jakbyś chciała tą tkankę wgnieść do środka. Delikatnie, tu nie chodzi mi też o wielką siłę, ja ją zawsze porównuję do takiej oceny dojrzałości pomidora. Czyli jakbyś chciała sprawdzić, czy pomidor jest dojrzały. Czyli to nie jest wcale duża moc. Dociśnij krocze, przytrzymaj ten docisk delikat nie przez 20 sekund. I po 20 sekundach spróbuj odnaleźć inny punkt. To są zupełnie dowolne punkty, natomiast chciałabym, żebyście znalazły 6 takich punktów w obszarze samego środka ścięgnistego. Czyli to może być raz, dwa, trzy, cztery, pięć, sześć na przykład. I każdy punkcik po 20 sekund delikatnie uciskasz . Staraj się każdy wydech połączyć z jeszcze większym rozluźnieniem mięśni. Czyli na wydechu ty puszczasz. Dzięki temu możesz czuć, że ten palec, który uciska krocze delikatnie zapada się w głąb do środka. No i tutaj dalej, okolica znowu z zewnątrz jesteśmy. Okolica wokół wejścia do pochwy. Spróbuj takiego delikatnego podszczypywania. Weź teraz sobie dwa palce i spróbuj delikatnie podszczypać skórę twarzy. Tak jakbyś chciała zrobić taki masaż ujędrniający twarzy. I to samo teraz spróbuj wykonać wokół wejścia do pochwy. To ma być delikatne podszczypywanie, nie chodzi mi też o jakąś wielką taką szczypawicę.

Najważniejsza rzecz, masaż krocze ma Cię nie boleć. I tutaj to sobie zapamiętaj. No i mówiłyśmy, trzy techniki jeżeli chodzi o część zewnętrzną. Następnie przechodzimy do części wewnętrznej. Do pochwy na razie będziemy wprowadzały jeden palec i tylko dziewczyny zwróćcie uwagę, do głębokości jednego paliczka. Czyli to jest tak naprawdę niewiele niż paznokieć. Spróbuj ten palec też natłuścić, czyli bierzesz sobie ten sam olej, natłuszczasz palec i wprowadź ten palec właśnie najlepiej wchodząc do pochwy z godziny 6. Czyli wchodzimy od tyłu. Tak naprawdę jesteśmy tylko w przedsionku pochwy, tylko paliczek znajduje się w środku. Tutaj zwróć uwagę, ja zaznaczam tą głębokość masażu krocze, ponieważ jeżeli Ty ten masaż wykonujesz prawidłowo i do pochwy wprowadzasz tylko paliczek, nie masz szans na dotknięcie szyjki macicy. Szyjka macicy jest dużo wyżej w pochwie i żeby śmy dotknęły szyjkę macicy, musiałabyś tak naprawdę wprowadzić prawie całą rękę do pochwy. Dlatego nie martw się, że ten masaż krocza zastymuluje na przykład poród. Jeżeli jest wykonywany prawidłowo, jest wykonywany płytko, nie ma takiej szansy.

Czyli tak, wprowadzamy natłuszczony palec do głębokości jednego paliczka i teraz będziemy wykonywały takie delikatne r uchy rozciągania. Spróbuj zrobić sobie spokojny wdech nosem i z wydechem ustami delikatnie naciśnij palcem w dół, tak jakbyś chciała otworzyć to wejście do pochwy. I zostań, poczekaj, tego już nie odpuszczasz, czyli zostań tutaj. Teraz spróbuj to pogłębić. Weź kolejny wdech nosem, z wydechem rozluźnij mięśnie i jeszcze bardziej skieruj palec w dół, czyli pociągnij delikatnie tkankę krocza ku dołowi. Może uda Ci się to powtórzyć? Wejdź znowu wdech nosem i z wydechem ponownie delikatnie pociągnij palcem w dół. Powinnaś czuć, że ta tkanka nie stanowi dla Ciebie dużego oporu. Jeżeli czujesz, odczuwasz ten opór pod palcem, zwróć uwagę, czy Ty aby na pewno rozluźniasz przy tym mięśnie, bo jeżeli Ty będziesz napinać mięśnie, w szczególności na przykład odbyt i pośladki, to tu będziesz czuła, że pod palcem robi się sztywno i ten ruch sprowadzenia palca w dół może być dla Ciebie bolesny.

Tak więc zwróć uwagę, że jeszcze raz powtórzymy, że masaż kocza jest niebolesny, Ty się starasz przy nim rozluźniać i absolutnie nie jest powiedziane, ile takich ruchów masz wykonać. Ja Ci tutaj pokazałam trzy zejścia, natomiast Ty możesz stwierdzić, że dla Ciebie dzisiaj możliwe są tylko dwa, bo ta tkanka jest po prostu napięta. Spokojnie, z czasem może osiągniesz większe rozluźnienie i może za tydzień na przykład poczujesz, że jesteś w stanie ten palec sprowadzić trzeci raz ku dołowi. Ten sam ruch możemy sobie wykonać na godzinę trzecią, na godzinę piątą, na godzinę szóstą, którą już omówiłyśmy, na godzinę siódmą i dziewiątą. Tak więc pracujemy sobie w tych kierunkach.

Tutaj mogą Was po jakimś czasie masażu ograniczyć kości. Tak więc nie martwcie się, gdy tych kości nie jesteście w stanie już tutaj jakby przeskoczyć tego oporu, natomiast godzina piąta, szósta i siódma jak najbardziej możemy bardzo ładnie pracować. Jest tu bardzo dużo tkanki miękkiej.

Pelvismed - przygotowanie do porodu 10

Przygotowanie do porodu: Co jeszcze może się przydać?

Może Ci się do masażu krocza albo do takiego ogólnie rozluźnienia przydać również kilka takich gadżetów. Jednym z nich może być termofor. Termofor, czyli ciepło tak naprawdę. Ciepło w masażu jest skojarzone z rozluźnieniem i faktycznie tak jest. Ciepło powoduje rozluźnienie mięśni. Tak więc przed masażem krocza, jeżeli na przykład czujesz, że ten masaż jest dla Ciebie nieprzyjemny i bolesny, spróbuj sobie rozgrzać termofor, usiąść na takim termoforze, troszeczkę się na nim pokręcić, wykonując takie delikatne ruchy miednicą i poczekać na delikatne odpuszczenie, rozluźnienie mięśni.

Kolejnym gadżetem może być wibrator. Zwykły wibrator, taki erotyczny, który kupicie w sex shopie. Nieważne jaki, czy to będzie wibrator duży, czy to będzie mini wibrator, czy to będzie jakiś taki wibrator malutki w kształcie szminki. Nie ma to dla nas znaczenia. Chodzi nam tak naprawdę tylko i wyłącznie o wibracje, czyli o te drgania. Ponieważ w masażu też musicie wiedzieć, wibracja działa rozluźniająco. Tak więc możemy sobie ten wibrator wykorzystać do rozluźnienia krocza. Przykładaj go w punktach wokół wejścia do pochwy, pozwól mu trochę podrgać. Możesz wprowadzić go delikatnie w przedsionek pochwy. To wszystko będzie sprzyjało rozluźnieniu.

I trzecim takim przedmiotem, który możemy sobie wykorzystać, będzie taki wężyk. To jest taki wężyk pelvic wound, który służy do rozluźnienia punktów troszeczkę głębiej położonych w kroczu. Taki wężyk może Ci na początku pokazać, jak go wykorzystywać – fizjoterapeuta, a potem sama możesz śmiało kontynuować taką pracę w domu. Tak więc to są takie gadżety, które mogą Ci ułatwić troszeczkę to przygotowanie tkanki krocza do porodu. A po co? Bo tak naprawdę o tym nie powiedziałyśmy. Po co my tę tkankę krocza przygotowujemy? A po to, żeby w miarę możliwości uniknąć nacięcia albo pęknięcia krocza.

Pelvismed - przygotowanie do porodu 11

Przygotowanie do porodu: Ocena fizjoterapeutyczna do porodu

Kolejnym elementem, jeżeli chodzi o Twoje przygotowanie do porodu, będzie ocena fizjoterapeutyczna. Ocena fizjoterapeutyczna, o której już mówiły śmy w skrócie, omawiając sobie tą oś czasu, pojawia się w 37 plus 1, jeżeli chodzi o tygodnie ciąży. Czyli tutaj zwróć uwagę, mamy już do czynienia z ciążą donoszoną. My sobie oceniamy ogólne napięcie ciała. Mam nadzieję, że Ty już wiesz, że to napięcie chcemy znosić, tak? Czyli to ciało ma być rozluźnione w miarę możliwości do porodu.

Sprawdzamy sobie już ruch przepony oddechowej, czyli czy Ty potrafisz tą przeponą oddychać. To też już sobie omówiłyśmy na wstępie. Oceniamy więzadło macicy. One będą miały duże znaczenie, jeżeli chodzi o stawianie się dziecka w kanał. Będziemy sobie sprawdzać więzadło miednicy kostnej. Tutaj musisz wiedzieć, że ta Twoja miednica kostna też ma wykonać ruch w porodzie. Poród to jest ruch, tak? Jak mówi znana położna.

Ruch tak naprawdę powoduje, że Twoja miednica kostna będzie się otwierać, ona się będzie rozluźniać. Dlatego my sobie sprawdzamy chociażby ruch kości krzyżowej, czy na przykład nie jest ograniczony i gdzieś się może zastopuje w trakcie fazy par tej porodu. Sprawdzamy sobie ogólnie więzadła miednicy kostnej, bo więzadła to są te tkanki, które będą tą miednicę utrzymywać w ryzach. My już pod koniec ciąży chciałybyśmy, żeby te więzadła były również rozluźnione i też mamy wpływ na takie rozluźnienie. Oceniamy sobie stan rozejścia ewentualnego mięśnia prostego brzucha, bo tutaj też, jeżeli mamy do czynienia z dużym rozejściem pod koniec ciąży, niektóre pozycje, na przykład wertykalne, pacjentkom odradzamy. Więc to też możemy sobie ocenić.

Pelvismed - przygotowanie do porodu 12

Przygotowanie do porodu: Terapia w momencie ciąży donoszonej

No i finalnie oceniamy napięcie mięśni dna miednicy. Mięśni dna miednicy, czyli tych mięśni krocza , o których już powiedziałyśmy, tych, które tak naprawdę masowałaś wykonując masaż krocza. I my sobie te mięśnie dna miednicy oceniamy już przezpochwowo. Czyli znowu jesteśmy na wizycie 37 plus 1, jeżeli chodzi o ciąże i wykonujemy w trakcie takiej wizyty badanie przezpochwowe. Badanie przezpochwowe, które tak naprawdę wygląda jak u ginekologa. Dostajesz spódniczkę ginekologiczną jednorazową, natomiast badanie robimy na kozetce, czyli nie ma takiej pozycji jak na fotelu ginekologicznym. I oceniamy sobie tutaj głównie głęboką warstwę mięśni dna miednicy.

To, co Wy tutaj widzicie, to jest grupa mięśni dna miednicy. Taki rzut, jakbyśmy się przecięły w pół i spojrzały na siebie od strony brzucha. Wy przed chwilą dowiedziałyście się, jak mas ować krocze, czyli tak naprawdę warstwę powierzchowną. Tu mamy do czynienia z tą warstwą głęboką, czyli na przykład mięsień dźwigacz odbytu, które na przykład, jeżeli jest napięty, będzie stanowił pewien opór przy przechodzeniu główki dziecka w fazie parte j porodu, czyli w tej drugiej fazie. Pracujemy sobie na tak zwanych punktach spustowych. Ja potem zawsze też pacjentkom tłumaczę, jeszcze raz pokazuję, jak taki masaż krocza powinien być wykonany, żeby też już na żywo zobaczyły, chociażby jakie siły do tej pory używały w masażu.

Pelvismed - przygotowanie do porodu 13

Seks a przygotowanie do porodu

Tutaj musisz też wiedzieć, że bardzo dużym i ważnym elementem przygotowania do porodu będzie współżycie w ciąży. Jeżeli ginekolog nie widzi przeciwwskazań do współżycia i Ty się czujesz na siłach i z partnerem macie chęć, to ja zawsze zachęcam, bo musisz wiedzieć, że seks jest świetną formą przygotowania do porodu. W trakcie współżycia dochodzi do stymulacji wy rzutu oksytocyny. Oksytocyna, jak już wiesz może ze szkoły rodzenia, to jest ten hormon, który będzie generował skurcze. W trakcie współżycia również rozluźnia się miednica kostna, czyli ta miednica, o której przed chwilą mówiłyśmy. Dochodzi do rozluźnienia mięśni dna miednicy, czyli tych mięśni, które masujesz przy masażu krocza. A pod koniec ciąży musisz wiedzieć, że w spermie męskiej, znaczy ogólnie w spermie męskiej, znajdują się takie białka, czyli prostaglandyny, które mają działanie rozmiękczające szyjkę macicy. Dlatego pod koniec ciąży warto współżyć bez prezerwatyw, żeby na przykład możliwe zaindukować poród przy tym stosunku, żeby nie musiał to być poród indukowany medykalnie.

Pelvismed - przygotowanie do porodu 14

Przygotowanie do porodu cięciem cesarskim

Kolejnym takim myślę bardzo ważnym tematem do poruszenia jest ogólnie przygotowanie do porodu cięciem cesarskim. I bardzo często jest tak, że pacjentki się bardzo mocno fiksują, nastawiają na ten poród drogami natury, gdzieś tam odrzucając w ogóle możliwość porodu cięciem cesarskim. A tu bym chciała, żebyś zapamiętała, że każdy poród może skończyć się cięciem cesarskim i Ty absolutnie nie powinnaś wykluczać takiej możliwości. Często pacjentki, które gdzieś tam eliminowały przez cały proces przygotowania do porodu tę możliwość cięcia, bardzo źle znoszą cięcie cesarskie psychicznie tak naprawdę po porodzie. Tak więc chciałabym, żebyś Ty jednocześnie była przygotowana na poród drogami natury, którego oczywiście Ci życzę, ale również na cięcie cesarskie, które jest również dobrą metodą porodu.

Pelvismed - przygotowanie do porodu 15

I tutaj myślę, że bardzo istotny jest fakt ogólnego przygotowania do porodu cięciem. My sobie tutaj większość tego wykładu, większość tej prezentacji poświęciłyśmy na przygotowanie do porodu drogami natury i oczywiście ten poród troszeczkę więcej wym aga od Ciebie takiej pracy. Natomiast do cięcia cesarskiego też możemy się przygotować. Tutaj pamiętaj, rana, świeża rana będzie le piej goić się na tkance elastycznej. Dlatego spróbuj już przez okres ciąży, jeżeli Ty na przykład wiesz, że szykujesz się do cięcia, albo możesz nie wiedzieć, nie zaszkodzi, uelastyczniać skórę w okolicy rany po cięciu. Czyli mniej więcej okolice nad spojeniem łonowym. Co to znaczy? No smarujesz się kremami, smarujesz się balsamami, wykorzystaj po prostu te balsamy, żeby troszeczkę z większą miłością przesmarować okolice nad spojeniem łonowym.

Postaraj się zadbać o dobrą dietę, czyli jeżeli my jesteśmy odżywione, to rany też się lepiej goją. Tutaj zwróć uwagę na białka, zwróć uwagę na aminokwasy, to jest nasz budulec, na witaminę z grupy A, C oraz z grupy B. Tutaj troszeczkę tę sprawę witamin załatwia ją suplementy w ciąży, ale zwróć uwagę chociażby na białka. Jeżeli masz cukrzycę, pod koniec ciąży zadbaj o prawidłowy poziom cukru we krwi, ponieważ też rany, tutaj musisz wiedzieć, go ją się troszeczkę gorzej u osób, u których ten cukier jest wysoki. I tutaj co jest istotne, powinnaś przed porodem również wybrać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego, który omówi z Tobą postępowanie po porodzie cięciem cesarskim. Bo po porodzie cięciem cesarskim bardzo istotne jest kilka pierwszych dób po porodzie. Jak będziesz wstawać, jak będziesz podnosić dziecko, co zrobisz z raną przy wypróżnieniu, co zrobisz z raną w trakcie kaszlu, kichania, jak ją prawidłowo zabezpieczać. Tak więc to, co będziesz robiła po porodzie, powinno być również elementem przygotowania do porodu.

Pelvismed - przygotowanie do porodu 16

Przygotowanie do porodu: Podsumowanie

I tak, dziewczyny, myślę, że bardzo dużo tutaj sobie omówiłyśmy w ponad 20 minut. Dziękuję Wam serdecznie za uwagę. Jeżeli macie jakieś pytania, oczywiście zachęcam, żeby zostawiać je tutaj pod filmem. Ja na wszystkie pytania postaram się wyczerpująco odpowiedzieć. Natomiast Was też zapraszam serdecznie, jeżeli macie ochotę troszeczkę więcej poczytać o tej tematyce okołoporodowej, to zapraszam Was serdecznie na bloga Fizjoterapia na Szpilkach, bloga, którego redaguję osobiście. Tam bardzo dużo tematów przygotowujących do porodu, bardzo dużo tematów też o postępowaniu poporodowym. Tak więc zapraszam Was serdecznie. Jeżeli chciałybyście poddać się takiej ocen ie fizjoterapeutycznej, jeżeli chodzi o przygotowanie do porodu i macie ochotę umówić się na wizytę, to z kolei odeślę Was na stronę pelvismed.com To jest strona gabinetu, na której znajdziecie wszystkie dane, jeżeli chodzi o rejestrację, o umówienie się na wizytę. A gdybyście chciały pozostać w takim codziennym kontakcie, popatrzeć, jakie ciekawostki mamy dla Was z gabinetu, codzienną taką inspirację fizjoterapeutyczną, to zapraszam Was na naszego Instagrama pelvismed_com, gdzie codziennie bardzo dużo również się dzieje. Dziękuję Wam serdecznie jeszcze raz za uwagę i do usłyszenia w kolejnym filmie.

Twoje zdrowie intymne zależy tylko od Ciebie!

Zadbamy o Ciebie na każdym etapie Twojego życia.
Pozwól sobie pomóc: