
Nietrzymanie moczu
Nietrzymanie moczu definiuje się jako stan, w którym bezwiedne oddawanie moczu, stwierdzane obiektywnie, stanowi problem higieniczny i utrudnia kontakty międzyludzkie. Obecne badania donoszą, że 33% kobiet cierpi na nietrzymanie moczu. Oznacza to, że co trzecia kobieta codziennie mierzy się z popuszczaniem moczu w najmniej oczekiwanej sytuacji.
Nietrzymanie moczu dzieli się na: wysiłkowe nietrzymanie moczu, naglące nietrzymanie moczu i mieszane nietrzymanie moczu.
- Wysiłkowe nietrzymanie moczu oznacza mimowolny wyciek moczu w czasie wysiłku fizycznego, kaszlu, kichania lub śmiechu.
- Naglące nietrzymanie moczu to popuszczanie moczu, któremu towarzyszy uczucie nagłego parcia na pęcherz.
- Mieszane nietrzymanie moczu to połączenie powyższych rodzajów. Oznacza to, że kobieta doświadcza wycieku moczu w czasie wysiłku, kaszlu, kichania czy też śmiechu. Towarzyszy temu uczucie nagłego parcia na pęcherz.
Kobiety są dużo bardziej narażone na problemy związane z nietrzymaniem moczu, jednakże dotyczą one również mężczyzn. Okresem, który predysponuje nas do pojawienia się nietrzymania moczu jest ciąża i okres menopauzy. W trakcie ciąży dochodzi do uszkodzenia struktur dna miednicy, których zadaniem jest podtrzymywanie narządów miednicy mniejszej – między innymi pęcherza moczowego. Gdy mięśnie dna miednicy są niewydolne to nie zapewniają pęcherzowi odpowiedniej podpory i stabilizacji. Z początku poopuszczanie moczu jest niewielkie, ale z czasem może się nasilić i w znacznym stopniu wpływać na nasze życie. Doprowadza do wycofania z życia codziennego, unikania aktywności fizycznej, wyjazdów na wakacje i stopniowo prowadzi do izolacji społecznej.
Większość kobiet nie zdaje sobie sprawy z powagi sytuacji i bagatelizuje swoje problemy, licząc na to że miną z czasem. Panie, które zdecydują się na szukanie pomocy u lekarzy – przeważnie dostają receptę na tabletki mające rzekomo zwalczyć problem. Niestety pomimo przyjmowania leku / suplementu popuszczanie moczu nie ustępuje. W tym wypadku z pomocą przychodzi fizjoterapia uroginekologiczna, której zadaniem jest przywrócić kontrolę nad pęcherzem moczowym i wzmocnić struktury dna miednicy. W trakcie pierwszej wizyty przeprowadzam dokładną diagnostykę problemu i tworzę odpowiednio dobrany i indywidualny program terapeutyczny. Nauczę Cię jak powinien prawidłowo wyglądać trening mięśni dna miednicy (tzw. mięśni Kegla) i rozwieję wszelkie niejasności, które do tej pory powstrzymywały Cię przed podjęciem terapii. Pierwsze efekty zauważysz po 3 miesiącach regularnych ćwiczeń!

Jeżeli lekarz skierował Cię na zabieg operacyjny, którego celem jest zmniejszenie i wyeliminowanie nietrzymania moczu, to polecam w pierwszej kolejności zastosować rehabilitację. Jeżeli po 3 miesiącach rehabilitacja nie przyniesie żadnych efektów, to wtedy dopiero należy rozważyć oddanie się w ręce chirurga. Pamiętaj, że nietrzymanie moczu w ciąży i po porodzie nie jest normą i nie daj sobie wmówić, że musisz się na nie godzić!