Ikona obniżenia miednicy

Obniżenie narządów miednicy

Obniżenie narządów miednicy mniejszej dotyka wiele kobiet po porodzie i w okresie menopauzy, w którym zmiany hormonalne doprowadzają do zaburzenia statyki i stabilizacji pęcherza moczowego, macicy i odbytu. Badania wskazują, że około 50% kobiet po porodzie naturalnym, zmaga się z problemem obniżenia narządów rodnych.

Obniżenie narządów rodnych jest określane jako obniżenie macicy i ścian pochwy w kierunku kanału pochwy. Może obejmować opadanie przedniej ściany pochwy (uretrocele i cystocele), tylnej ściany pochwy (rektocele) oraz części wierzchołkowej. Wypadanie narządów rodnych jest ocenianie przez fizjoterapeutę w skali od 0 do 4. Aby ocenić stan struktur podtrzymujących pochwę i stopień jej wysunięcia, niezbędne jest wykonanie badania przezpochwowego. Badanie odbywa się w pozycji leżenia na plecach i to Ty decydujesz kiedy jesteś na nie gotowa. Wykonuję je po 6 tygodniach od porodu. Czyli najkrócej mówiąc – po pierwszej, kontrolnej wizycie u ginekologa, którą odbędziesz po porodzie.

Narządy miednicy mniejszej są fizjologicznie utrzymywane w miejscu dzięki mięśniom dna miednicy i powięziom. Gdy powyższy system jest nienaruszony – pochwa jest podciągana do góry i do tyłu w kierunku kości krzyżowej. W trakcie porodu dochodzi do uszkodzenia i rozciągnięcia tych tkanek, na skutek czego powstaje obniżenie narządów.

Panie, które zmagają się z tą przypadłością zgłaszają uczucie dyskomfortu w pochwie lub wrażenie obecności ciała obcego. Obniżenie narządów rodnych może również powodować ból w trakcie stosunku.

Obniżenie narządów miednicy

Ginekolodzy i chirurdzy bardzo często kierują kobiety na zabieg wszczepienia taśm, których celem jest podtrzymanie narządów i zastąpienie utraconej funkcji pełnionej dotychczas przez mięśnie dna miednicy i powięzie. Przed rozważeniem operacji – warto skonsultować się z fizjoterapeutą uroginekologicznymi, który oceni realne szanse na opanowanie obniżenia poprzez odpowiednio dobrany trening i terapię manualną. Większość obniżeń narządów kwalifikuje się do rehabilitacji, a Pacjentki doskonale na nią reagują pozbywając się dokuczliwego problemu, jednocześnie nie narażając się na ryzyko związane z zabiegiem!