-
Jak przygotować się do pierwszej wizyty?
Panie będące aktualnie w ciąży, proszone są o pobranie oświadczenia lekarskiego w formie pliku PDF. Oświadczenie musi podpisać lekarz prowadzący ciążę, a pacjentka jest zobligowana do dostarczenia go na pierwszej wizycie. Jest to działanie dla Waszego bezpieczeństwa! Powyższego oświadczenia nie muszą dostarczać Panie po ciąży lub niebędące w ciąży. Na pierwszą wizytę warto zaopatrzyć się w wygodny strój sportowy.
-
Kiedy powinna odbyć się pierwsza wizyta po porodzie?
Oceny rozstępu kresy białej możemy dokonać już w pierwszych dniach po porodzie. Nic nie stoi na przeszkodzie aby w tym samym czasie włączyć aktywację mięśni dna miednicy. Natomiast badanie funkcjonalne mięśni dna miednicy (które odbywa się przez pochwę) zaleca się wykonać ok. 6 tygodnia po porodzie, lub gdy ustąpiły już upławy z pochwy.
-
Czy każdy fizjoterapeuta oceni mój stan po ciąży i porodzie?
Niejeden będzie próbował z powodu narastającej mody na fizjoterapię ginekologiczną, jednakże należy pamiętać aby oddać się w ręce osoby odpowiednio wyszkolonej. Większość terapeutów udostępnia zdobyte certyfikaty, z którymi można się zapoznać i sprawdzić kwalifikacje danej osoby. Pamiętaj, że nie można być specjalistą w każdej dziedzinie!
-
Rodziłam 4 lata temu. Czy nie jest już za późno, aby wdrożyć fizjoterapię uroginekologiczną?
Absolutnie nie! Prawdą jest, że największe możliwości regeneracyjne mamy w okresie połogu, jednakże walkę z powikłaniami po ciąży warto podjąć nawet wiele lat później. Zmiany naprawcze zajdą, ale w nieco wolniejszym tempie.
-
Po ciąży byłam badana przez ginekologa. Czy jest sens aby, również badał mnie fizjoterapeuta?
Badanie ginekologiczne przeprowadzone przez lekarza po ciąży jest obowiązkowe, aby zapobiec wielu komplikacjom. Jednakże, lekarze przy ocenie pacjentki często kierują się innymi parametrami. Zadaniem naszego badania jest określenie czy dno miednicy spełnia swoje funkcje oraz określenie siły i wytrzymałości mięśni.
-
Nigdy nie byłam na badaniu ginekologicznym u fizjoterapeuty. Czy jest bolesne?
Badanie ginekologiczne wykonywane przez terapeutę uroginekologicznego jest zbliżone przebiegiem do badania wykonywanego przez lekarzy. Jest absolutnie niebolesne, delikatne, a pacjentka ma prawo aby zażądać przerwania badania w każdym momencie. Przebiega w pozycji leżącej na plecach na kozetce, co jest znacznie wygodniejsze niż badanie na krześle ginekologicznym, dodatkowo ułatwia rozluźnienie. Wizytę najlepiej zaplanować, aby nie wypadła w trakcie miesiączki.
-
Kiedy mogę zauważyć pierwsze efekty treningu mięśni dna miednicy?
Pacjentki zgłaszają pierwsze odczuwalne efekty już po tygodniu ćwiczeń. Mówimy tu o zmianie napięcia mięśni brzucha czy świadomej kontroli postawy. Ale według badań medycznych, pierwsze efekty REGULARNEGO treningu powinny być odczuwalne po 3 miesiącach pracy.
-
Moja mama ma 68 lat. Skarży się na popuszczanie moczu w czasie kichania i śmiania się. Czy w tym wieku warto jeszcze ćwiczyć dno miednicy?
Dno miednicy warto, a wręcz należy ćwiczyć na każdym etapie życia. Trening aktywujący dno przynosi fenomenalne rezultaty również u osób starszych, o ile dbają o regularność ćwiczeń.
-
Jestem w 29 tygodniu ciąży. Zdarza mi się popuszczać mocz. Lekarz mówił, że w ciąży jest to normą. Czy faktycznie tak jest?
Niestety nietrzymanie moczu w trakcie trwania ciąży oznacza dysfunkcję, a nie normę. Odpowiednio poprowadzony trening dna miednicy jest w stanie zatrzymać objawy przed progresją po ciąży. Kobieta, u której pojawia się popuszczanie moczu już w ciąży, jest narażona na zwiększone ryzyko utrzymania się tego objawu również po porodzie.
-
Czy kobieta w ciąży może być masowana? Wiele razy słyszałam, że nie.
Jest to mit powtarzany przez osoby, które nie mają odpowiedniej wiedzy i umiejętności, aby oferować masaż kobietom w ciąży. Masaż w tym okresie potrafi zwalczyć objawy rwy kulszowej, bóli kręgosłupa, zespołu cieśni nadgarstka, a także pozwoli na relaks, który jest potrzebny aby ciało uległo wyciszeniu. Jeżeli ciąża przebiega bez powikłań, to od 2 TRYMESTRU nie ma absolutnie żadnych przeciwskazań, aby oddać się w ręce profesjonalisty.