Ikona rozstępu mięśnia prostego brzucha

Rozstęp mięśnia prostego brzucha

Po porodzie możesz zauważyć uwypuklenie w linii środkowej brzucha czyli tzw. rozstęp mięśnia prostego brzucha. Znacznie trudniej jest go dostrzec, gdy Twoje mięśnie są rozluźnione. Jeżeli napniesz brzuch np. poprzez uniesienie głowy w pozycji leżenia na plecach, możliwe że zauważysz zagłębienie idące przez środek brzucha. Rozstęp najczęściej zdarza się tuż nad lub na wysokości pępka. Gdy ściany brzucha są mocno osłabione, może dojść do przepukliny. Ale pamiętaj, że rozstęp to nie to samo co przepuklina!

W większości przypadków rozstępu mięśni brzucha ingerencja chirurgiczna nie jest potrzebna, o ile zostanie wprowadzona odpowiednia rehabilitacja. Czas w którym Pacjentka zgłosi się do gabinetu ma tu duże znaczenie. Czym szybciej zdecydujesz się na kontrolę mięśni brzucha po porodzie tym lepiej!

Pamiętaj, że w każdej ciąży dochodzi do rozstępu mięśni brzucha, ale nie zawsze powrót do formy zajdzie spontanicznie i samoczynnie. W większości przypadków wymagana jest pomoc i instruktaż płynący ze strony fizjoterapeuty. Odpowiednie zaangażowanie mięśnia poprzecznego brzucha oraz mięśni dna miednicy są receptą na sukces i pięny brzuszek po ciąży. Gwarantuję Ci, że po pierwszej wizycie raz na zawsze porzucisz wykonywanie brzuszków.

Rozstęp mięśnia prostego brzucha

Rozstęp mięśnia prostego brzucha bardzo często pojawia się już na etapie ciąży. Niestety musimy pozwolić mu na zwiększenie swojego obwodu, ponieważ maluch potrzebuje miejsca do prawidłowego rozwoju. Jednakże, już w tym czasie możemy działać i zabezpieczać się przed niechcianymi konsekwencjami. Brzuszki oklejamy plastrami Kinesio Tape, które nie ograniczą miejsca dziecku, ale będą kontrolowały rozrost brzucha. W czasie ciąży możesz także dowiedzieć się jak funkcjonować w trakcie dnia, aby nie powiększać swojego problemu – jest to bardzo ważna informacja dla przyszłych mam! Pamiętaj, że tylko profesjonalna diagnoza i ocena ścian brzucha będzie skutkowała pozytywnym rezultatem.