
Trening mięśni dna miednicy
Trening mięśni dna miednicy po raz pierwszy został zaproponowany w 1948 roku przez ginekologa Arnolda Kegla. Od tego czasu wszyscy przedstawiciele służby zdrowia powinni zdawać sobie sprawę o konieczności aktywacji mięśni dna miednicy. Jednakże do tej pory jest to temat pomijany przez ginekologów i położne prowadzące zajęcia w szkołach rodzenia. Mięśnie dna miednicy w takim samym stopniu jak biceps czy triceps potrzebują ćwiczeń, aby pozostać w dobrej formie. Co więcej, trening mięśni dna miednicy powinien być najważniejszym zestawem ćwiczeń wykonywanym przez każdą kobietę, niezależnie od tego czy była w ciąży czy też nie. To właśnie ciąża i okres menopauzy są uznawane za najbardziej ryzykowne i predysponujące do uszkodzeń i rozluźnienia tkanek w obrębie dna miednicy.
Odpowiednie napięcie mięśni dna miednicy zapobiega nietrzymaniu moczu i kału, opadaniu narządów rodnych, przynosi poprawę satysfakcji seksualnej i w znacznym stopniu usprawnia przebieg porodu. Co więcej ma bezpośredni wpływ na dolegliwości bólowe dolnego odcinka kręgosłupa.
Podstawowym celem treningu mięśni dna miednicy jest wzmocnienie mięśni i poprawa strukturalnego wsparcia i stabilizacji narządów miednicy. Jeżeli ćwiczenia są wykonywane regularnie – dochodzi do zwiększenia wytrzymałości i automatyzmu mięśniowego. W czasie treningu uczymy mięśnie reagować w prawidłowy sposób np. w czasie kichania i kaszlu. Przystępując do ćwiczeń, pacjentka nie musi posiadać specjalistycznego sprzętu. Jedyne czym trzeba dysponować to czas, który pozwoli nam na chwilę skupienia w trakcie dnia.
Nieprawdą jest, że trening mięśni dna miednicy można wykonywać wszędzie i w każdej sytuacji. Za każdym razem musisz zadbać o przyjęcie odpowiedniej postawy ciała, a nie w każdym miejscu będzie to możliwe. Ponadto, na samym początku trening wymaga nieco wyobraźni i wizualizacji. Pierwsze efekty treningu są przeważnie zauważalne po 3 miesiącach pracy nad własnym ciałem. Pamiętaj, że zatrzymywanie strumienia moczu na toalecie, nie jest prawidłową formą treningu. Jeżeli cały czas masz w nawyku wykonywanie tej czynności, to najwyższa pora udać się na konsultację do fizjoterapeuty uroginekologicznego, który zapozna Cię z zasadami treningu mięśni dna miednicy.

Bardzo ważne jest uświadomienie sobie, że trening mięśni dna miednicy powinien być przez nas wykonywany na każdym etapie życia, a nie tylko w momencie powrotu do formy (co ma miejsce po ciąży).