Instruktaż stosowania prądu TENS

Pelvismed - tens

Instruktaż stosowania prądu TENS w trakcie porodu w Gabinecie Fizjoterapii Uroginekologicznej Pelvismed

Prąd TENS, czyli przezskórna elektryczna stymulacja nerwów, to bezpieczna i niefarmakologiczna metoda łagodzenia bólu w trakcie porodu i ciąży. W wielu polskich szpitalach możesz już doświadczyć ulgi w bólu porodowym dzięki tej nowoczesnej metodzie. W krajach Europy zachodniej TENS jest stosowany od ponad 30 lat, a liczne publikacje medyczne potwierdzają jego skuteczność i bezpieczeństwo zarówno dla matki, jak i dziecka.

Podczas korzystania z TENS, cztery samoprzylepne elektrody umieszcza się na plecach w odległości około 2 cm od kręgosłupa, po obu jego stronach. To przyszła mama sama reguluje częstotliwość prądu, dostosowując ją do własnych potrzeb. Dlatego tak ważne jest, aby przed porodem Pacjentka zapoznała się z obsługą urządzenia i efektem działania prądu. Prąd TENS wywołuje przyjemne mrowienie, choć niektóre kobiety mogą odczuwać je inaczej. Dlatego warto określić swoje nastawienie do prądu przed rozpoczęciem porodu, aby uniknąć stresu w trakcie akcji porodowej.

Aplikacja prądu w odpowiednim momencie porodu, czyli w pierwszym okresie porodu, ma kluczowe znaczenie. Nie warto czekać, aż ból stanie się nie do zniesienia. Doświadczenia Pacjentek i badania wykazują, że Pacjentka potrzebuje czasu, by dostosować się do działania prądu. Ponadto, skóra kobiety w trakcie zaawansowanego porodu staje się niezwykle wrażliwa, a naklejenie elektrod może okazać się nieprzyjemne i drażniące.

Prąd TENS nie wyeliminuje całkowicie bólu, ale znacząco go łagodzi. Większość Pań, które miały okazję skorzystać z tej metody podczas pierwszego porodu, chętnie sięga po nią w kolejnych ciążach. Warto jednak zaznajomić się z przeciwwskazaniami do stosowania TENS, które zostaną omówione z Pacjentką przez fizjoterapeutkę uroginekologiczną w gabinecie Pelvsimed.

Twoje zdrowie intymne zależy tylko od Ciebie!

Zadbamy o Ciebie na każdym etapie Twojego życia.
Pozwól sobie pomóc: