W tym odcinku podcastu usłyszysz odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące seksu w ciąży, których prawdopodobnie nie zadałaś swojemu ginekologowi. Zrozumiesz kiedy stosunek może zapoczątkować akcję porodową i dlaczego nie należy bać się skurczów macicy po osiągnięciu orgazmu. Poznasz pozycje seksualne, które będą stanowić formę przygotowania do porodu i przekonasz się czy istnieją pozycje „zakazane”. Daj mi 15 minut, a usłyszysz wszytko co musisz wiedzieć o współżyciu w ciąży!
Transkrypt
Cześć! Z tej strony Adrianna Grobelna-Krajcer, to jest 4 odcinek podcastu, a dzisiaj odpowiemy na pytanie, czy seks w ciąży jest bezpieczny?
Pelvismed. Zadbaj o swoje zdrowie intymne na każdym etapie życia.
Obserwując swoje pacjentki. Wydaje mi się, że z seksem w ciąży jest tak, że każda kobieta chciałaby o niego zapytać, specjalistę, ginekologa, czy może fizjoterapeutę, ale wiele kobiet się tak naprawdę wstydzi zadać takie pytanie lekarzowi. Dlatego dzisiaj poruszymy sobie całą tematykę stosunków w ciąży, odpowiem Ci na pytania, czego unikać, czy jest w ogóle cokolwiek zakazane, jeżeli chodzi o seks w ciąży. Tak, żeby ta historia była dla Ciebie raz na zawsze jasna.
Zacznijmy od tego, ostatnio takie fajne badanie przeczytałam, co prawda nie była przeprowadzana w Polsce, natomiast na 150 kobiet zapytanych o swoje źródło wiedzy seksualnej w ciąży, tylko 29% z nich odpowiedziało, że zadało pytanie na temat bezpieczeństwa seksu w ciąży swojemu ginekologowi. Zwróćcie, 29% kobiet badanych. Reszta tak naprawdę wiedzy pochodziła od koleżanek, od gdzieś tam jakichś czasopism, zapytań z Googla, gdzie, nie oszukujmy się, nie zawsze jest to rzetelne źródło wiedzy. Dlatego mam takie spostrzeżenie, że temat seksu w ciąży jest jeszcze bardzo dużym tematem tabu. On się wiąże z wieloma obawami dla kobiet w ciąży. Jest bardzo wiele niewypowiedzianych i niewyjaśnionych sytuacji, które tak naprawdę w cale nie są groźne dla kobiet ciężarnych. Dlatego dzisiaj sobie troszeczkę na ten temat powiemy.
No i zacznijmy od tego, i to musicie wiedzieć, że seks w ciąży jest w 100% bezpieczny i nie prowadzi do zapoczątkowania spontanicznej akcji porodowej Oczywiście, jeżeli ta ciąża jest fizjologiczna i nie jest ciążą mnogą. W każdej innej sytuacji, czyli kiedy ciąża nie jest fizjologiczna i jest ciążą mnogą, taka kobieta powinna skonsultować swoją aktywność seksualną właśnie z ginekologiem. Czyli to lekarz prowadzący ciążę powinien wyrazić zgodę na aktywność seksualną. Jeżeli chodzi o kobiety, tak jak już mówiłyśmy, w ciąży fizjologicznej, cały dzisiejszy podcast będzie dotyczył właśnie prawidłowego przebiegu ciąży. W ciąży nie ma wielu rzeczy zakazanych. Czyli to nie ma tak, że czegoś robić nie można.
Ale są sytuacje, na które warto na pewno zwrócić większą uwagę. Między innymi pozycja seksualna. W trzecim trymestrze, kiedy już ten brzuch, kiedy ta macica jest duża, powinnaś raczej unikać pozycji, w których ty leżysz na plecach. Z racji na to, że ciężarna macica naciska, wywiera nacisk na dość duże naczynie krwionośne, które zaopatruje cię w tlen. I jeżeli w trakcie stosunku dochodzi do zaburzeń oddechowych, czujesz, że jest ci duszno, kręci ci ci się w głowie, masz jakieś mroczki przed oczami, co nie jest związane z orgazmem, powinno to wzbudzić twoje wątpliwości co do tej danej pozycji. Polecam tobie pozycje, w których jesteś w klęku podpartym, pozycje, w których leżysz na boku, no i w końcu pozycje, w których ty jesteś na górze, bo to one bardzo fajnie będą, tak jak zaraz ci przedstawię, rozluźniać twoją miednicę kostną.
Pamiętaj też, w ciąży może zwiększać się twoja tendencja do infekcji pochwowych. Z racji na to, że zmienia się to pH pochwy i one z pH kwasowego zaczyna się delikatnie robić pH zasadowym, co sprzyja, jakby nie patrzeć infekcjom. Tak więc, jeżeli wiesz, że masz tendencję do infekcji, to staraj się korzystać z takiej mechanicznej bariery antykoncepcyjnej, czyli właśnie prezerwatyw.
Nie musisz także się bać absolutnie seksu oralnego. Jedyne co, w momencie kiedy to ty doświadczasz seksu oralnego, zwróćcie uwagę na to, żeby nie wdmuchiwać powietrza do pochwy, ale tak naprawdę cała reszta technik oralnych jest jak najbardziej dozwolona. Jeśli natomiast to ty dajesz ten seks oralny swojemu partnerowi albo partnerce, to oczywiście nie ma przeciwwskazań również do łykania spermy, bo to jest pytanie, mam wrażenie, które wiele kobiet chciałoby zadać w gabinecie, czy łykanie spermy w ciąży jest bezpieczne. No ale jest to pytanie gdzieś tam z rzędu, nazwijmy je, krępujących.
Jeżeli współżyjesz analnie, tak naprawdę stosunek analny też nie jest przeciwwskazany w ciąży, ale zwróć tutaj uwagę na zwiększony ból i dyskomfort w okolicy odbytnicy. Na pewno w ciąży jest zwiększone ryzyko pojawiania się hemoroidów, no i trzeba by rozważyć, czy ten stosunek analny akurat w Twoim przypadku będzie dobrym wyborem. Jeżeli decydujecie się na taki stosunek analny, to tutaj tylko popatrz, ta kolejność współżycia powinna być odpowiednia. Czyli najpierw zaczynacie od stosunku waginalnego, a dopiero potem przechodzicie do współżycia analnego, żeby zminimalizować tak naprawdę, jak się da, ryzyko przeniesienia bakterii kałowych z okolicy odbytu do pochwy. Tak więc to są rzeczy, na które właściwie powinnaś zwrócić uwagę, przystępując do stosunku w ciąży. No i myślę, że przyznasz mi rację, że nie ma wiele ograniczeń.
Ale kolejnym faktem, o którym myślę, że warto porozmawiać, jest wykorzystanie seksu jako formy przygotowania do porodu drogami natury. Bo nie wiem, czy wiesz, że stosunek seksualny jest podawany jako jedna z metod przygotowania do porodu, a są badania naukowe, które mówią, że stosunek działa lepiej na przygotowanie krocza niż sam masaż krocza. I jeżeli unikacie masażu, ale za to jesteście aktywnie seksualnie, no to jak najbardziej to krocze jesteś w stanie przygotować do porodu.
Sam orgazm, sam wyrzut oksytocyny jest bardzo pięknym i fajnym rozluźnieniem mięśni dna miednicy. Czyli po tym orgazmie twoje mięśnie dna miednicy, one się momentalnie bardzo napinają i potem czujesz takie wielkie rozluźnienie. I to rozluźnienie właśnie bardzo fajnie przygotowuje tkankę krocza, mięśnie dna miednicy do tego rozluźniania w drugiej fazie porodu. Jeżeli na przykład przyjmujesz pozycję, w której ty siedzisz na partnerze, na górze, twoje ruchy miednicy, czyli te pozycje ujeżdżające będą zwiększać ruchomość miednicy kostnej. Miednica kostna musi się otworzyć do porodu, czyli delikatnie otwiera się w spojeniu łonowym, połączenia stawowe się rozluźniają, po to żeby zwiększyć przejście dziecku, żeby powiększyć tak naprawdę kanał rodny i żeby dziecko przechodziło z większą łatwością przez kanał. W trakcie stosunku właśnie kiedy ty wykonujesz te ruchy ujeżdżające dochodzi również do rozluźnienia więzadeł miednicy. Więzadła to są takie połączenia, które będą te stawy nasze trzymać, brzydko mówiąc, w kupie. Do porodu te więzadła również muszą się rozluźnić. Tak więc wszystkie ruchy ujeżdżające będą wpływały fenomenalnie na miednicę kostną i na więzadła, które tą miednicę trzymają.
Zwróć uwagę tylko, żeby w trakcie stosunku nie napinać specjalnie mięśni, czyli ty nie chcesz odbywać penetracji albo też głębokiego stosunku z zaciśniętym, napiętym dnem miednicy. Zawsze zwróć uwagę na to, żeby te mięśnie były rozluźnione. To jest dla ciebie też gwarancja lepszych doznań seksualnych, lepszego orgazmu, no i zminimalizowanie gdzieś tam ryzyka pojawiania się bólu w trakcie stosunku.
Na pewno przy stosunku musicie zwrócić uwagę na nawilżenie, bo to nawilżenie w ciąży też może się zmieniać. Niektóre kobiety doświadczają zmożonych wydzielin pochwowych, gdzie to nawilżenie zewnętrzne możliwe, że nie będzie potrzebne, ale u innych kobiet pojawiają się gdzieś tam podrażnienia błony śluzowej, pochwy, większe przekrwienie błony śluzowej i możliwe, że takie nawilżenie będzie tobie potrzebne. Tutaj tylko zaznaczę, skorzystaj z naturalnych lubrykantów, jak najmniejsza ilość środków słodzących, żeby nie były to produkty smakowe, intensywnie zapachowe, bo to będzie dodatkowo podrażniać twoją błonę śluzową w pochwie. I tutaj też jest bardzo ważny temat.
Pacjentki często pytają o taki temat napinania się macicy po orgazmie. I to jest prawda, ta macica będzie się napinać, bo orgazm jest wyrzutem oksytocyny. Oksytocyna, tak jak może wiesz, działa na skurczową macicę. Macica to jest mięsień, czyli tak jak każdy mięsień, może się napinać i może się rozluźniać. Ale ty nie powinnaś bać się tych skurczy macicy po orgazmie, bo tutaj my musimy definiować skurcze macicy, takie, które pojawiają się w ciągu dnia, czy właśnie w trakcie stosunku, a skurcze macicy porodowe. I te skurcze po stosunku to absolutnie nie są skurcze porodowe. One nie są w stanie zapoczątkować akcji porodowej, o ile twoje ciało nie jest na to gotowe. Czyli jeżeli mamy kobietę, która współżyje w 27 tygodniu ciąży i jej ciało nie wykazuje jeszcze gotowości porodowej, to skurcze, które pojawią się po orgazmie nie są w stanie zaindukować akcji porodowej. Musisz mi uwierzyć, że twoje ciało będzie w stanie na te skurcze zareagować dopiero w odpowiednim momencie, czyli na przykład gdzieś w okolicy 38, 39, 40 tydzień ciąży. No i taka aktywność seksualna też może być bardzo fajną formą wywołania akcji porodowej, ale jeszcze raz powtórzę, dopiero w momencie, kiedy twoje ciało jest na to gotowe. Tak więc do tej pory możesz współżyć bezpiecznie, bez obawy o zapoczątkowanie akcji porodowej.
Mam nadzieję, że dzisiejszy podcast troszeczkę więcej pokazał Wam, jeżeli chodzi o stosunek w ciąży, rozwiał wszelkie wątpliwości. Jeżeli macie jakieś pytania, oczywiście zadawajcie je też w komentarzach, piszcie śmiało. Zapraszam Was jak zawsze na bloga Fizjoterapia na Szpilkach, tam temat seksu w ciąży też już został kiedyś poruszony. Zapraszam na Instagrama, gdzie możecie zobaczyć codzienną naszą pracę gabinetową. I do zobaczenia, do usłyszenia w kolejnym podcaście.