Szacuje się, że 50-75% kobiet na całym świecie odczuwa ból w trakcie miesiączki! Niektóre z nich wyłącza z życia na kilka dni w każdym cyklu. Ale dlaczego reszta go nie doświadcza? Co sprawia, że miesiączka boli i skąd bierze się ból menstruacyjny? Na te pytania odpowiem w dzisiejszym odcinku podcastu. Ponadto przedstawię Ci rodzaje bolesnych miesiączek i jaki wpływ na to wszystko ma stan zapalny.
Transkrypt
Cześć, z tej strony Adrianna Grobelna-Krajcer, to jest 15 odcinek podcastu, a dzisiaj będziemy rozmawiać o tym, dlaczego miesiączka boli.
Pelvismed. Zadbaj o swoje zdrowie intymne na każdym etapie życia.
Zaczynamy ze statystyką. 50, słuchajcie, do 70% kobiet na świecie określa swoje miesiączki jako bolesne. Wydaje mi się, że to jest bardzo dużo. Wiele z nich w ogóle ból uniemożliwia im funkcjonowanie, uniemożliwia im pracę, trening, zabawę z dzieckiem, czy nawet takie zwyczajne funkcjonowanie jak pójście po zakupy do sklepu. Część z nich, w ogóle na przykład moje pacjentki, pierwsze dni miesiączki zostają w domu, nie wychodzą do pracy, boją się o te obfite krwawienia, boją się, że przemoczą bieliznę. Mam pacjentkę, która jeździ do pracy i na pokrowiec od fotela kierowcy nakłada worek foliowy taki na śmieci, żeby nie mieć tej obawy o przemoczeniu tego fotela. Tak więc jak to się dzieje, że niektóre kobiety co miesiąc przeżywają horror, dosłownie horror, a inne nie mają żadnych objawów bólowych związanych z miesiączką? Na to pytanie dzisiaj sobie odpowiemy.
Odpowiemy na to pytanie, dlaczego właściwie miesiączka jest bolesna, ale żeby pomówić sobie o tych przyczynach bolesnych miesiączek, musimy zacząć w ogóle od podziału, czyli od rodzaju bolesnego miesiączkowania. No i od samej góry, jakbyśmy miały na to spojrzeć, dzielimy bolesne miesiączki na pierwotnie bolesne i wtórnie bolesne. Miesiączki bolesne pierwotnie to są takie miesiączki, które były od zawsze bolesne, czyli tak jak ty sobie wspominasz swoją pierwszą miesiączkę, prawdopodobnie w podstawówce, już wtedy pamiętasz, że zawsze kojarzyła ona ci się z bólem, zawsze kojarzyła ci się z wykluczeniem gdzieś tam z tego życia prywatnego. Natomiast miesiączki wtórnie bolesne oznaczają, że one się stały bolesne na jakimś twoim etapie życia. No i teraz jeżeli okazuje się, że ta miesiączka latami nie bolała, a nagle boli, no to coś musi być już tutaj jawną przyczyną bólu miesiączkowego. I tutaj przy okazji bolesności wtórnej dopatrujemy się przeważnie jakiś chorób. No i teraz zaczniemy od tych chorób, bo wbrew pozorom jest to trochę łatwiejsza sytuacja, bo mamy jasnego winowajcę tego bólu miesiączkowego.
No i tutaj pierwszą chorobą, która ewidentnie będzie szła w parze z bólem miesiączkowym jest endometrioza. Tutaj na pewno kobiety, które chorują na endometriozę potwierdzają, te krwawienia miesięczne, te miesiączki są bolesne, okres międzymiesiączkowy bywa bolesny, okres owulacji również.
Kolejną grupą będą pacjentki, które mają mięśniaki macicy. Następnie torbiele na jajnikach, polipy w macicy. Dużym problemem tutaj będą wahania hormonalne i zaburzenia również endokrynologiczne, czyli na przykład problemy z tarczycą. No i jeżeli my wiemy, że ta miesiączka faktycznie stała się bolesna na jakimś etapie życia, to szukamy przyczyny również chorobowej.
Tak więc warto byłoby to skonsultować z ginekologiem przede wszystkim, żeby poszerzyć diagnostyka, żeby zrobić dokładne USG przez pochwowe, żeby wykonać panel hormonalny z krwi, czyli badania hormonalne, natomiast podkreślam, w odpowiednich dniach cyklu, to jest ważne, ponieważ często pacjentka idzie wykonać wszystkie badania, estrogen, progesteron, prolaktyna, jednego dnia cyklu, wychodzą kosmiczne wyniki, dlatego warto by było, żebyś spojrzała na to, którego dnia cyklu robić konkretne badania z krwi. Jeżeli my znajdujemy w wynikach faktycznie jakieś nieprawidłowości, to zaczynamy od wyleczenia tej przyczyny z ginekologiem. No ale jeżeli np. ty wiesz, przychodzi pacjentka na wizytę i mówi, ale słuchaj, te miesiączki właściwie od zawsze były bolesne, czyli one nie stały się nagle problemem, one były moim problemem od zawsze, no to teraz znowu musimy się zastanowić, ok, zawsze miała problem, w praktyce na nic nie choruje, coś innego musi być przyczyną bolesnego miesiączkowania.
No i teraz te miesiączki wróćmy tematem pierwotnie bolesne, znowu dzielimy sobie na zastoinowe i kurczowe i to są też dwa rodzaje oddzielne bolesnego miesiączkowania. Jeżeli mamy do czynienia z miesiączkami zastoinowymi, bardzo często, ja to pacjentkom opisuję, na zasadzie rzeki i bagna. I teraz wyobraź sobie, że krew i wszystkie płyny w naszym ciele muszą krążyć, czyli one biegną tak jak nurt rzeki. Jeżeli ta rzeka jest drożna, jeżeli ta krew w twoim ciele płynie i nigdzie się nie zatrzymuje, czyli nie ma tych tzw. zastojów, to prawdopodobnie nie będziesz miała problemu. Ale jeżeli gdzieś ta krew się kumuluje, gdzieś się gromadzi, utyka w cudzysłowiu, tworzy się bagno. No i to bagno będzie sprzyjać stwarzaniu się stanu zapalnego, a po nic co do kłębka właśnie powstawaniu bolesnych miesiączek. No i teraz żeby takie bagno ruszyć, żeby taką pacjentkę ruszyć, musimy nauczyć ją pewnych technik drenujących. Drenaż, czyli usprawnianie przepływu płynów, robimy na kilka metod. I między innymi będzie to oczywiście praca z terapeutą, fizjoterapeutą, praca taka na kozetce. Ale my np. widzimy, że ta pacjentka też ma bardzo słaby oddech, nie umie oddychać torem przeponowym, bardzo słaba praca przepony, słaba praca żeber, nieprawidłowa praca mięśni dna miednicy. Tak więc wprowadzamy techniki drenujące, żeby uruchomić ten przepływ płynów w ciele.
Kolejną przyczyną, tak jak mówiłyśmy, będą miesiączki kurczowe. No i tutaj bardzo często dopatrujemy się problemów z zaburzeniem równowagi między hormonami. I tutaj przede wszystkim chodzi nam o estrogen i progesteron, szczególnie w drugiej fazie cyklu. Tak więc znowu temat wraca, badania hormonalne warto by było wykonać, jeżeli ty chcesz się wziąć na poważnie za taką terapię bolesnych miesiączek. U pacjentek z miesiączkami kurczowymi bardzo często pojawia się taka nadpobudliwość układu nerwowego współczulnego, czyli pacjentka poddenerwowana, cały czas gdzieś tam adrenalina, walka, kortyzol, szybko biegnę, pędzę, lecę, nie ma czasu na rozluźnienie. I u tych pacjentek bardzo często widzimy też problemy z miednicą kostną, a mianowicie konkretnie w stawach krzyżowo-biodrowych.
No i też musisz wiedzieć, że miesiączki bolesne, one zawsze będą skorelowane, to już nie ważne czy zastoinowe czy kurczowe, będą skorelowane z tym co już wspominaliśmy dzisiaj, czyli stanem zapalnym. Jeżeli ty ten stan zapalny uporczywie pielęgnujesz i można brzydko powiedzieć hodujesz w swoim organizmie, to ta miesiączka będzie się nim żywić. No i teraz co to jest ten stan zapalny i co wpływa na podniesienie tego czynnika stanu zapalnego, to między innymi wspomniano już stres.
Więc niestety nerwy, adrenalina, kortyzol, jeżeli ty narażasz ciało na długotrwały i przewlekły stres, ciało podnosi czynniki stanu zapalnego. Wszelkie używki, czyli nikotyna, papierosy, alkohol również będą wpływać niestety prozapalnie. Dieta, czyli to czym ty się żywisz, czy spożywasz dużo tłuszczy, dużo cukrów prostych, jak wygląda ta dieta. Są diety, które będą miały działanie przeciwzapalne, no ale niestety większość z nas żywi się w sposób prozapalny. Tak więc pacjentka, która wie, że ma bolesne miesiączkowanie i chce coś z tym zrobić, warto żeby sięgnęła tutaj do pomocy dietetyka klinicznego, który będzie pracował również z dietą przeciwzapalną.
No i bardzo często problemem ze stanem zapalnym jest brak aktywności fizycznej, czyli my cały dzień spędzamy na siedząco. My tu siedzimy w pracy, my siedzimy po drodze do pracy, wracamy do domu i dalej siedzimy. No i też już pomijając stan zapalny, ale mówiłyśmy sobie o tych zastojach w miednicy, te bagienko, o którym wspomniałam, pomyśl sobie jak ta krew ma dobrze krążyć, jeżeli ty cały dzień siedzisz. No i to siedzenie też nie jest jednak super prawidłowe. Przeważnie to siedzenie to jest taka pozycja, a zawsze mówię w ogóle zjazdowa, czyli wisząca, tym bardziej dużo ucisku na okolice jelit, na okolice miednicy. No i znowu ta krew nie ma opcji ruchu, nie ma opcji drenażu, nie mamy tej rzeki takiej, o której mówiłyśmy na początku. Tak więc aktywność fizyczna.
Na koniec bym chciała zaznaczyć, że musisz zapamiętać, że lek przeciwbólowy nie powoduje wyleczenia bolesnych miesiączek. Czyli leczenie przeciwbólowe nie jest lekiem na bolesną miesiączkę. To jest leczenie tak naprawdę tego objawu, ale nie leczymy przyczyny. Jeżeli ty do końca życia będziesz przyjmować tylko i wyłącznie leki przeciwbólowe, to ty tej bolesnej miesiączki tak naprawdę się nigdy nie pozbędziesz. Tak więc podsumowując ten odcinek, przede wszystkim musisz znaleźć przyczynę bólu miesiączkowego.
Zadaj sobie pytanie na początku, to samo pytanie zada ci fizjoterapeuta. Czy jest to ból, który kojarzysz od zawsze? Czy jest to ból, który pojawił się na jakimś etapie życia? Jeżeli wiesz, że na jakimś etapie życia, co się wtedy działo? Czy może były jakieś problemy w rodzinie, stres, praca, emocje? Czy może była jakaś choroba, może jakieś antybiotyki zaczęłaś wtedy stosować? Warto taką historię sobie swoją prześledzić, żeby fizjoterapeuci odpowiedzieć właśnie na wszystkie pytania. Pomyśl o swojej aktywności fizycznej. Pomyśl o tym, co ty jesz. Takie pytania też na wizycie na pewno padną. No i specjaliści jeszcze raz powtórzmy, do których warto się udać, jeżeli chodzi o bolesne miesiączkowanie. Zawsze w pierwszej kolejności ginekolog. Wykluczam choroby, wykluczam problemy hormonalne. I potem zapraszam serdecznie fizjoterapeuta uroginekologiczny, który prowadzi terapię bolesnych miesiączek. O terapii bolesnych miesiączek powiemy sobie już w kolejnym odcinku, ponieważ to jest temat rzeka. Tutaj będziemy troszeczkę dłużej na pewno rozmawiały.
Na dzisiaj dziękuję Wam serdecznie. Mam nadzieję, że ten odcinek był dla Was jakkolwiek przełomowy. Czegoś nowego się dowiedziałyście? Zawsze zachęcam do pytań. Jeżeli coś jest dla Was niejasne, śmiało piszcie w komentarzach. Zapraszam jak zawsze na bloga Fizjoterapia na Szpilkach, na Instagram pelvismed_com i stronę internetową gabinetu również pelvismed.com, gdzie znajdziecie wszystkie dane kontaktowe, jeśli potrzebujecie konsultacji fizjoterapeutycznej. Nasz zespół jak zawsze zaprasza serdecznie. Dziękuję bardzo i do usłyszenia w kolejnym odcinku podcastu.