W dzisiejszym odcinku dowiesz się czy kobiety w trakcie menopauzy są faktycznie zdane same na siebie. Zrozumiesz co jest przyczyną powstawania dolegliwości, z którymi męczy się większość kobiet po 50 roku życia. Wyjaśnię Ci jak radzić sobie z problemem:
- suchości pochwy
- spadku satysfakcji seksualnej
- nietrzymania moczu
- obniżenia narządów miednicy mniejszej
Wyślij ten odcinek swojej mamie!
Transkrypt
Cześć, z tej strony Adrianna Grobelna-Krajcer, to jest jedenasty odcinek podcastu, a dzisiaj będziemy rozmawiać o fizjoterapii w okresie menopauzy.
Pelvismed. Zadbaj o swoje zdrowie intymne na każdym etapie życia.
Ja osobiście uwielbiam pracować z pacjentkami w okresie menopauzy, ponieważ to są w większości wypadków kobiety, które wiedzą czego chcą od życia, przychodzą w konkretnej sprawie, proszą o konkretną pomoc, są bardzo zdeterminowane, mają już troszeczkę więcej czasu na tę fizjoterapię, mają więcej czasu na pracę własną w domu, ponieważ dzieci już są odchowane, tak więc my też mamy świetne efekty tej terapii. No ale zacznijmy od tego w ogóle czym jest menopauza.
Menopauza to tak naprawdę jest dzień po ostatniej miesiące w życiu każdej kobiety. No i tę datę ustala się wstecz po upływie 12 miesięcy bez wystąpienia ponownej menstruacji, czyli bez wystąpienia ponownego krwawienia. No i oficjalnie po takim czasie kobieta jest już uznawana za niepłodną, czyli nie ma możliwości zajścia w ciążę. To jest taka powiedzmy formułka teoretyczna. No ale jak do tego wszystkiego dochodzi? Czyli omówmy sobie ten proces od podstaw. Na przestrzeni lat oczywiście nasz organizm kobiecy się starzeje. Dochodzi powolutku do zaniku komórek jajnikowych w jajnikach, a co za tym idzie do dość dużej zmiany gospodarki hormonalnej, m.in. do spadku estrogenu. Estrogen to jest bardzo istotny hormon z punktu widzenia ciągłości tkanki łącznej. On będzie wpływał za napięcie ścięgien, powięzi, za napięcie właśnie tkanek mocno uwodnionych, za napięcie błon śluzowych, więc bardzo dużo oddziaływanie na ten układ nasz moczowo-płciowy. Jeżeli spada estrogen pojawiają się pewne objawy i o tych objawach menopauzy zaraz sobie powiemy, a na przestrzeni lat dochodzi do postępu tych objawów. U niektórych kobiet objawy będą bardziej dotkliwe, a niektóre w ogóle nie widzą tego okresu menopauzy, więc tutaj mamy do czynienia czasem z takimi szczęściarami.
Do najczęstszych objawów menopauzy należą na pewno te tzw. sławne uderzenia gorące, czyli kobieta znikąd nagle czerwienieje, zalewa się potem. Bardzo często też u tych kobiet dochodzi do nocnego pocenia, czyli tzw. nocne poty. To jest też częsty problem pacjentek. U większości może dochodzić do osłabienia się jakości włosów, ścieńczenia włosów i bardzo często również do wypadania. Widzimy ewidentnie, że zmienia się ta jakość skóry takiej kobiety już w okresie menopauzy. Ta skóra staje się właśnie cieńsza, bardzo często sucha. Dochodzi też do zmian w układzie kostnym, czyli często tutaj właśnie pojawiają się pierwsze problemy z osteoporozą, ta kruchość kości jest znacznie większa, a przez co też od razu zwiększa się ryzyko złamań. U niektórych pań może dochodzić do bólu piersi, do krwawienia okolicy dziąseł, no i niektóre kobiety już w tym okresie menopauzy będą zmagały się ze znacznie większym przyrostem masy ciała. Tak jak do tej pory np. nie musiały kontrolować tego co jedzą, tak nagle w okresie menopauzy okazuje się, że już trzeba troszeczkę więcej zwracać uwagi na te spożywane pokarmy.
No ale menopauza oczywiście będzie miała przede wszystkim swoje objawy w układzie moczowo-płciowym, czyli w tej sferze, gdzie fizjoterapia ureginekologiczna jak najbardziej może pomóc. No i tak jak mówiłyśmy spadek estrogenu będzie niestety wiązał się z pojawieniem się suchości pochwy. Jeżeli mamy suchą pochwę, ta pochwa jest tkliwa, krucha, gdzieś tam wrażliwa na urazy, automatycznie będzie dochodziło do bólu w trakcie stosunków. Jeżeli ta kobieta odbędzie kilka bolesnych stosunków, no to normalne jest, że dojdzie do spadku libido, no nikt nie chce współżyć w bólu. Kolejny problem pojawia się jeżeli chodzi o seks, kolejnym problemem jest spadek masy mięśni dna miednicy. Jest to też bardzo często w okresie menopauzy, a jeżeli spada nam masa mięśni dna miednicy, może pojawić się już gorszy odbiór w trakcie seksu, czyli te wrażenia seksualne, przeżywanie orgazmu może być ograniczone i jest to właśnie związane ze spadkiem masy mięśni dna miednicy.
Tak jak mówiłyśmy, osłabienie elastyczności mięśni, mięśni dna miednicy i tej powięzi, czyli tej tkanki, która tworzy pewnego rodzaju kit w miednicy, ona wypełnia wszystkie luki, wypełnia wszystkie nasze struktury, powoduje, że spada siła mięśniowa. No a teraz my już wiemy, że mięśni dna miednicy, jeżeli jesteś tu ze mną dużej, wiesz, że mięśni dna miednicy mają swoje określone funkcje w naszym ciele, ale szybciutko przypomnijmy, że podstawowymi trzema funkcjami mięśni dna miednicy jest funkcja zwierająca, zwierająca ujścia, między innymi właśnie cewki i odbytu. No i to nam zapewnia tak zwaną kontynencję, czyli ja nie popuszczam moczu i nie popuszczam stolca, jeżeli te zwieracze pracują prawidłowo. Kolejną funkcją będzie właśnie funkcja seksualna, o której już sobie pokrótce mówiłyśmy, oraz funkcja utrzymywania narządów, czyli głębokie mięsie dna miednicy utrzymują narządy w przestrzeni. Jeżeli okazuje się, że te mięsie nie pracują prawidłowo, może dochodzić do obniżenia narządu. Obniżyć się, jeśli tak jak już wiesz, mogą obniżyć się tak naprawdę wszystkie narządy, czyli może dojść do obniżenia macicy, pęcherza moczowego i cewki moczowej, odbytnicy czy też jelita. Tak więc tutaj bardzo duże spektrum problemu może się pojawić. Jeżeli z kolei nie pracują prawidłowo zwieracze, no to mamy problem z nietrzymaniem moczu albo nietrzymaniem stolca, kału czy może gazów. Tak więc tutaj mięśnie dna miednicy, elastyczność tkanki ma bardzo duże znaczenie dla komfortu i w ogóle jakości życia kobiety w okresie menopauzy. No i co robić teraz jeżeli takie problemy się pojawiły, jeżeli ty szukasz pomocy, no ale nie za bardzo wiesz gdzie ją znaleźć.
Na pewno pierwszą linią frontu powinien być lekarz ginekolog, lekarz ginekolog, który może zlecić ci miejscową hormonoterapię. I teraz tutaj tej hormonoterapii nie powinnaś się obawiać, jest to hormonoterapia tak jak mówię miejscowa, nie ogólnoustrojowa, czyli nie jest to tabletka, nie jest to tabletka antykoncepcyjna, są to przeważnie kremu i globulki, które zwiększają elastyczność właśnie błony śluzowej pochwy. Jeżeli dojdzie do zwiększenia tej elastyczności ta tkanka robi się jędrna, bardziej sprężysta, nie powinnaś odczuwać dyskomfortu bólu w trakcie stosunków, w trakcie współżycia. Jeżeli jednak nie chcesz przyjmować hormonów z jakiegoś powodu, no to tutaj alternatywą, może troszeczkę słabiej działającą, ale zawsze jednak jest kwas hialuronowy, czyli kremy, żele na bazie kwasu hialuronowego też są w stanie poprawić właśnie błonę śluzową pochwy. Tutaj możesz również pojawić się w gabinecie ginekologii estetycznej i ginekolodzy też bardzo fajnie wykorzystują fizykoterapię do poprawy jakości błony śluzowej pochwy w okresie menopauzy.
No i druga linia frontu to my, to fizjoterapeuci uroginekologiczni, którzy właśnie mogą ci jak najbardziej pomóc w tym okresie menopauzy. Pierwszą rzeczą na pewno będzie ocena Twojego stanu mięśni dna miednicy. Jak pracują mięśnie, czy jesteś w stanie w ogóle je napiąć, aktywować, czy dochodzi u Ciebie do obniżania się narządów w trakcie kaszlu, w trakcie parcia. Tak więc wykonujemy badanie przez pochwowe, wykonujemy badanie z wziernikami, żeby dokładnie ocenić sobie statykę, czyli ustawienie narządów rodnych i ewentualnie uczymy Cię jak prawidłowo aktywować, czyli jak napinać mięśnie dna miednicy. Wykonujesz treningi, te treningi wykonujesz pod okiem fizjoterapeuty.
U mnie w gabinecie my robimy sobie przeważnie kontrolę raz na miesiąc i na takich wizytach znowu ponawiamy badania przez pochwowe i urozmaicamy możliwe, że utrudniamy taki trening dla Ciebie. Jeżeli okazuje się, że Ty nie jesteś w stanie tych mięśni napiąć, nie stresuj się, nie denerwuj się, to jest bardzo częsty problem. Część kobiet nie czuje w ogóle tej okolicy krocza i to nie jest tylko problem menopauzy, tylko tak naprawdę nie czuły ich, nigdy nie były w stanie tych mięśni napiąć. Tutaj z pomocą przychodzą elektrostymulatory, czyli takie sprzęty elektrody do pochwowe podłączone do aparaciku, który stymuluje prąd i pobudza Twoje nerwy mięśnie do skurczu. Przeważnie robimy sobie taki pokaz elektrostymulacji w gabinecie, a potem znowu Ty możesz śmiało elektrostymulację wykonywać już w własnym domu, w warunkach domowych, ucząc swoje mięśnie jak powinny pracować. Tak jak już mówiłyśmy, jeżeli nauczysz mięśnie pracy, jeżeli ćwiczysz, aktywujesz, dochodzi do poprawy siły mięśniowej, w konsekwencji do poprawy masy mięśnia i jest to fenomenalna praca, jeżeli chodzi o obniżenie narządu i właśnie walkę z nietrzymaniem moczu.
Jeżeli okazuje się, że musimy sobie coś jeszcze do tego działania dołożyć, to tutaj świetnie sprawdza się pessaroterapia. Pessary to są tak naprawdę takie przedmioty, najczęściej wykonane z silikonu medycznego, to mogą być krążki, to mogą być sześciany, które wprowadzamy do pochwy i ich zadaniem jest utrzymać narząd w przestrzeni. Czyli wyobraźmy sobie, jeżeli wiemy, że dochodzi u Ciebie do obniżenia macicy, wprowadzamy sobie taki sześcienny pessar na żelu, z odpowiednią ilością żelu, żeby absolutnie nie traumatyzować właśnie tej Twojej kruchej błony śluzowej pochwy i zadaniem tego pessara będzie utrzymanie macicy w przestrzeni w ciągu dnia. No bo tutaj niestety nie oszukasz grawitacji. Jeżeli chodzisz, jeżeli spacerujesz, macica będzie się delikatnie obniżać w ciągu dnia, natomiast odpowiednio dobrany pessar będzie ją przed tym zabezpieczał. Pessar dobiera i fizjoterapeuta, pessar dobiera ginekolog, tak więc tutaj musisz tylko się skonsultować i wybrać specjalistę, który Ci w tym pomoże. Ze swojej strony od razu dodam, że żeby przygotować błonę śluzową do doboru pessara, warto by było przez minimum 5 tygodni stosować właśnie taką terapię nawilżającą kwasem hialuronowym. Jeżeli ginekolog zlecił Ci krem właśnie ze striolem, no to ten krem też będzie na pewno dla nas przydatny. Tak więc pessar jest fenomenalną metodą w przypadku walki z obniżeniami narządów, ale też oczywiście z nietrzymaniem moczu. I jest to metoda stosunkowo prosta i metoda tania, ponieważ jedną kostkę tak naprawdę możesz stosować. No mam pacjentki, które stosują pessary latami i on trzeba tylko odpowiednio o nią dbać, higiena jest tutaj oczywiście istotna, natomiast jest to metoda prosta, stosujesz ją sama w domu, rano nakładasz, wieczorem ściągasz, więc tak naprawdę przez cały dzień zapominasz w ogóle o problemie obniżenia, bo zapominasz, że taki pessar masz w ogóle w pochwie.
No i właśnie w przypadku obniżenia fizjoterapeuta powinien nauczyć Cię jeszcze jak odpoczywać. Niby wydaje się to proste, ale można wykorzystać odpoczynek właśnie wprowadzając delikatne pozycje odwrócone, żeby odwrócić działanie siły grawitacji i ustawić tą naszą miednicę w warunkach odciążenia. Tak więc zwróć uwagę, że naprawdę wiele można zrobić, ten okres menopauzy nie powinien być okresem dla Ciebie ograniczonej aktywności, ograniczonej aktywności sportowej czy też właśnie seksualnej, szukaj pomocy, korzystaj z pomocy, jest bardzo wielu fenomenalnych ginekologów, którzy pomagają kobietom w okresach menopauzy, my też chcemy Wam pomagać fizjoterapeuci i nie wstydźcie się absolutnie o tą pomoc prosić.
Dziękuję serdecznie, mam nadzieję, że ten odcinek Wam się podobał, ponieważ nie opierał się tutaj na tej wiec takiej ciążowej, których odcinków już jest sporo na moim kanale. Zachęcam Was oczywiście jak zawsze do odwiedzi bloga Fizjoterapia na Szpilkach, Instagrama, pelvismed_com No i oczywiście jeżeli potrzebujecie pomocy zawsze serdecznie zapraszam do gabinetu, dane kontaktowe, dane telefoniczne czy mailowe znajdziecie na stronie pelvismed.com. Dziękuję Wam serdecznie, zapraszam, zachęcam do zadawania pytań i do zobaczenia w kolejnym odcinku podcastu.