W tym odcinku przedstawię Ci metody przygotowania do zabiegów operacyjnych, które zaczynamy już PRZED operacją. Zrozumiesz na czym polega prehabilitacja i poznasz proste działania, które wprowadzone na odpowiednim etapie, spowodują szybszą regenerację po zabiegu. Dowiesz się jak zadbać o bliznę, zanim pojawi się na Twojej skórze, dlaczego przed operacją należy zmodyfikować dietę i dotychczasową aktywność fizyczną oraz dlaczego wizyta u fizjoterapeuty powinna odbyć się przed zabiegiem.
Transkrypt
Cześć! Z tej strony Adrianna Grobelna-Krajcer, to jest dwudziesty siódmy odcinek podcastu,
a dzisiaj będziemy rozmawiać o tym, jak przygotować się do operacji chirurgicznej.
Pelvismed. Zadbaj o swoje zdrowie intymne na każdym etapie życia.
Zaczynamy od odpowiedzi na pytanie, kiedy tak naprawdę powinna rozpocząć się rehabilitacja w przypadku operacji, czyli w przypadku zabiegu chirurgicznego z wytworzeniem blizny, czyli z powstaniem na początku rany. No i myślę, że odpowiedź może Cię zaskoczyć, ponieważ zarówno procesem tego przygotowania, jak i samą okolicą blizny powinna zająć się jeszcze przed operacją.
I my takie postępowanie, my czyli fizjoterapeuci, nazywamy prehabilitacją. Jeśli zabieg jest planowany, no i Ty wiesz, gdzie będzie przebiegać blizna, bo na przykład jest to, nie wiem, zabieg gdzieś w obrębie kolana, w obrębie biodra, to postaraj się natłuszczać tą okolicę potencjalnej rany. Tkanka nawilżona i tkanka elastyczna, uwierz mi, że goi się lepiej po zabiegu.
Wykorzystuj do tego naturalne oleje, takie, które Cię oczywiście nie uczulą. Przykładem może być, właśnie tak jak mówiłyśmy, natłuszczanie okolicy podbrzusza w ramach przygotowania do porodu cięciem cesarskim. Czyli Ty pamiętasz, wiesz, że jest raczej ten poród planowany cięciem i możesz się do tego spokojnie przygotować. Tak więc codziennie smarujesz sobie cały brzuch, prawdopodobnie w ciąży, no ale też możesz właśnie tą okolicę potencjalnego cięcia z większym, a to zawsze mówię, miłością smarować. No i pamiętaj też, że nawilżenie skóry to nie jest tylko ten balsam, to nie jest tylko ten olej.
Za nawilżenie odpowiada również odpowiednia ilość płynów, czyli to ile Ty pijesz. Tak więc pilnuj się z wodą przed zabiegiem. Przed zabiegiem koniecznie też zadbaj o odpowiednią dietę, czyli odżywienie. No i zachęcam Cię do wprowadzenia elementów diety przeciwzapalnej. Postaraj się zwiększyć troszeczkę podaż białka, wiecie, bo to właśnie z białka powstaje kolagen, który jest po prostu potrzebny do gojenia się rany. Suplementuj witaminy. No i Ty, jeśli znasz swoje niedobory witaminowe, no to postępuj oczywiście zgodnie z zaleceniami swojego dietetyka. Natomiast jeżeli nie wiesz, jakie witaminy są Ci potrzebne, no ale chcesz coś zrobić, chcesz sobie pomóc, to przyjmuj witaminy z grupy A, B, C, D i E. Pamiętaj, że jedząc dużo, to nie zawsze my zaspokajamy swoje potrzeby żywieniowe. No aktualnie możesz się rozejrzeć na ulicy, bardzo wiele osób z nadwagą jest niedożywionych. No i to jest taki absurd, ale naprawdę tak to wygląda. A wiedz, że racjonalna i właśnie zdrowa dieta w znacznym stopniu poprawia gojenie rany pooperacyjnej.
Ten czas przed operacją, on jest też ważny, żeby odpowiednio przemyśleć ograniczenia ruchowe, które czekają Cię po zabiegu. Coś będzie bolało, coś będzie ciągnęło, rana ogranicza Cię w pewien sposób, no i Ty powinnaś już teraz przygotować tę swoją przestrzeń życiową. Po operacji musisz wiedzieć, że nie powinnaś dźwigać. Dlatego zadbaj o to, żeby na przykład ktoś pomógł Ci wnieść walizkę ze szpitala po schodach. No i to się wydaje takie proste, trywialne, natomiast bardzo istotne na tym wczesnym etapie pooperacyjnym. Jeśli masz małe dzieci, które wiesz, że one wymagają jeszcze notorycznego noszenia na rękach, no to też zaplanuj jakąś opiekę dla dzieci, nie bój się prosić o pomoc. No bo po większości zabiegów tak naprawdę obowiązuje nas zakaz dźwigania do 5 kilo przez pierwsze 6 tygodni po operacji. No i warto o tym wiedzieć myślę już teraz przed zabiegiem, no żeby potem po prostu nie zostać na lodzie, chociażby z tymi dziećmi.
Blizna może ograniczyć też pewne ruchy, czyli na przykład wstawanie z łóżka. Chciałabym, żebyś już teraz odsunęła swoje łóżko od ściany, tak abyś miała miejsce na wstawanie bokiem. Czyli nie zrywaj się do przodu po operacji, ale też postaraj się kłaść bokiem, czyli nie leć zawsze jak placek do tyłu. No i do tego potrzebujemy oczywiście miejsca.
Natomiast jeśli Ty wiesz, że tak jak już wspominałyśmy na początku, zabieg będzie dotyczył kończyn dolnych, no i te nogi oczywiście będą wymagały odciążenia po operacji, no to już teraz pomyśl o wypożyczeniu kul, chociaż na kilka dni przed operacją. Ja niedawno miałam taki incydent skręcenia stawu skokowego, no i z dnia na dzień po prostu byłam zmuszona do poruszania się o kulach i uwierz mi, że chodzenie o kulach to nie jest wcale takie łatwe jak się wydaje. I lepiej, naprawdę lepiej jest to przećwiczyć w komfortowej sytuacji, bezbólowej sytuacji, czyli po prostu jeszcze na etapie przedoperacyjnym.
Jeśli znowu wiesz, że ta operacja jest planowana, no to warto przed chociaż raz umówić się do fizjoterapeuty, który zaznajomi Cię z podstawowymi zasadami takiej profilaktyki pozabiegowej. On Cię nauczy właśnie jak wstawać z łóżka, jak się kłaść na łóżko. Pokaże Ci jak powinno wyglądać pierwsze wypróżnienie po operacji, bo to też wcale nie jest takie łatwe. Bardzo wiele pacjentów boi się tej pierwszej kupy po operacji. Pokaże jak stabilizować, czyli przytrzymywać, chronić ranę w trakcie kaszlu, w trakcie kichania albo nawet w trakcie tak głupoty jak śmiech, a to już ten brzuch będzie ciągnął. Omówi z Tobą proces mobilizacji blizny po operacji. Pokaże Ci jak w ogóle dbać o tę ranę, jakich preparatów używać, czy może żele, czy może kremy, czy może plastry. No i pokaże Ci oczywiście ćwiczenia, które Ty już możesz wykonywać na etapie szpitalnym, czyli jeszcze leżąc w łóżku, nie wstając z łóżka, już możesz sobie pomóc wykonując proste ćwiczenia np. przeciwzakrzepowe. No i niestety musisz wiedzieć, że nie na każdym oddziale pooperacyjnym, czyli nie w każdym szpitalu jest zatrudniony fizjoterapeuta. Dlatego dobrze, żebyś Ty była wyposażona w taką podstawową wiedzę, żeby już sobie pomóc właśnie na tym etapie szpitalnym. Natomiast w dużych placówkach, w szpitalach np. klinicznych faktycznie fizjoterapeuci są, więc oni przyjdą do Ciebie po operacji, proste ćwiczenia przedstawią, pokażą Ci sposoby oddechowe, zrobią pierwszą pionizację, czyli postawią Cię na nogi, no i pewnie kilka kroków z Tobą pierwszych też wykonają. No ale właśnie mówię, nie wszędzie trasy fizjoterapeuci są dostępni.
Bezpośrednio przed operacją też warto nie przesadzać z treningiem siłowym. Jeżeli Ty lubisz trenować siłowo, na przykład crossfit, moc itd., no to musisz na to zwrócić uwagę, ponieważ trening siłowy zwiększa wyrzut kortyzolu, no a kortyzol utrudnia gojenie się rany pooperacyjnej. Dlatego też przed operacją warto postawić na inną aktywność fizyczną, ja zawsze mówię taki dobry, zdrowy ruch. Czyli wybierz takie aktywności, które jednocześnie wpłyną jednak na wyciszenie Twojego układu nerwowego, a nie jeszcze większą stymulację i pobudzenie. Przykładem takich sportów właśnie będzie joga, może być pływanie, stretching, spacery, medytacja, treningi oddechowe, mobilizacje, czyli wszystko co obniży troszeczkę aktywność Twojego układu nerwowego wyciszy Cię po prostu.
No i jeżeli takie przygotowanie fizyczne, powiedzmy, że masz już opanowane, masz już za sobą, no to postaraj się także przygotować do tego zabiegu psychicznie. To jest też bardzo ważne, żeby ta strefa psychiczna była gotowa na to, co Cię czeka. Spróbuj zrozumieć etapy operacji. Oczywiście nie mówię, że masz wiedzieć jak ten zabieg jest przeprowadzany krok po kroku i co lekarz po kolei przecina, ale żeby zrozumieć w ogóle co się będzie działo w trakcie tego zabiegu, jeżeli jest jakiś przeszczep, skąd ten przeszczep się bierze, czego Ty w ogóle możesz spodziewać się po zabiegu, na co możesz liczyć, jak wygląda właśnie gojenie tkanek, że nie jest to proces wcale, jak tak mówię, jak pstryknięcie palcem. To trwa, więc te dolegliwości też mogą się utrzymywać. Myślę, że taka przygotowana psychicznie zmniejszysz też ten poziom lęku przed operacją, co znowu wpłynie pozytywnie na zbyt duży wyrzut kortyzolu. No i zobacz, jak wiele tak naprawdę jesteś w stanie zrobić jeszcze przed operacją.
Natłuszczanie, jeszcze raz szybciutko przejdźmy, nawilżenie blizny, okolice blizny, odpowiednia dieta, nawodnienie, modyfikacja aktywności fizycznej, przygotowanie tej swojej przestrzeni życiowej, jedna wizyta u fizjoterapeuty, który pokaże Ci co robić po operacji, to ma naprawdę, uwierzmy, niesamowity wpływ na regenerację i gojenie się tej rany pozabiegowej. No i warto oczywiście szukać fizjoterapeutów w swojej okolicy, którzy na co dzień oferują taką pracę właśnie z bliznami, do których będziesz mogła też się zwrócić o pomoc już po samym zabiegu operacyjnym.
Mam nadzieję, że troszeczkę to Wam otworzyło oczy, jeżeli chodzi o przygotowanie, o temat przygotowania do operacji chirurgicznych. Warto korzystać z pomocy fizjoterapeutów, warto szukać, warto dopytywać, warto być ciekawym i po prostu przygotowanym zarówno fizycznie i psychicznie na to, co Was czeka po zabiegu.
Dziękuję Wam serdecznie, jak zawsze zapraszam na bloga Fizjoterapia na Szpilkach, również kieruję Cię na Instagrama, gdzie codzienne relacje z gabinetu, bardzo dużo różnych filmików znajdziesz oraz jeżeli szukasz pomocy w przygotowaniu do operacji, jeżeli jesteś już po zabiegu i szukasz fizjoterapeutów, którzy pokierują Cię w dalszym procesie gojenia, w dalszym procesie regeneracji, to zapraszam oczywiście na stronę gabinetu pelvismed.com, tam wszystkie dane kontaktowe, jak zawsze znajdziecie. Jeszcze raz dziękuję, do usłyszenia w kolejnym odcinku podcastu.