W dzisiejszym odcinku podcastu dowiesz się czym jest choroba hemoroidalna. Wyjaśnię Ci dlaczego hemoroidy są bardzo ważną strukturą anatomiczną i dlaczego nie należy ich usuwać. Poznasz najczęstsze przyczyny powstawania guzków hemoroidalych, jakie objawy dają i przedstawię Ci dostępne metody leczenia, które nie są inwazyjne.


Transkrypt

Cześć! Z tej strony Adrianna Grobelna-Krajcer, to jest dwudziesty drugi odcinek podcastu, a dzisiaj będziemy rozmawiać o hemoroidach.

Pelvismed. Zadbaj o swoje zdrowie intymne na każdym etapie życia.

Bardzo często mnie w gabinecie odwiedzają pacjentki, które na wstępie mówią, mam hemoroidy, albo po porodzie mam hemoroidy. No i myślę, że musimy zacząć w ogóle od tego, żebyście zrozumiały, że każdy z nas tak naprawdę ma hemoroidy, ponieważ hemoroidy to są nic innego jak naczynia żylne zlokalizowane w okolicy właśnie odbytu. My możemy je sobie nazwać takimi poduszkami wypełnionymi krwią.

No i hemoroidy dla wielu osób gdzieś tam wstydliwe, przeszkadzające, uporczywy problem. Natomiast to są bardzo ważne struktury anatomicznie, ponieważ z punktu widzenia tak naprawdę właśnie uszczelnienia odbytu. To między innymi dzięki nim trzymasz stolec, trzymasz gazy. Czyli razem z mięśniami, mięśniami dna miednicy, mięśniami zwieraczami zapewniają kontynencję, czyli właśnie tą umiejętność utrzymania stolca albo gazów. Tak więc wiemy już, że są częścią naszej anatomii. To, co nas za to może martwić, to rozwijająca się właśnie choroba hemoroidalna, czyli to, co pacjenci potocznie nazywają hemoroidami.

No i teraz istnieje czterostopniowa skala zaawansowania choroby hemoroidalnej. Mówi nam ona tyle, że hemoroidy znajdują się w środku albo na przykład na zewnątrz. Czy chowają się same, czy na przykład pacjent musi je wcisnąć ręką, czyli trzeba je odprowadzać ręcznie. Same guzki hemoroidalne są bardzo często też mylone z takimi fałdami skórnymi, które zostają po odejściu krwi. Czyli jeżeli pacjentka dajmy na to po porodzie miała hemoroidy, ta krew się wchłonęła, weszła wyżej, możemy tak powiedzieć potocznie, ale zostaje jej taki nadmiar rozciągniętej skóry po tych hemoroidach, to właśnie my nazywamy fałdami anodermalnymi.

Takie fałdy anodermalne też są uciążliwe, ponieważ z nimi jest bardzo ciężko utrzymać taką prawidłową higienę. Myślę sobie, że przy odbycie masz jakieś fałdki, masz jakieś wystające części, no i po oddaniu stolca podcierasz się, no ale tam prawdopodobnie coś zawsze na tych fałdkach może zostać. Dlatego bardzo często pacjentki mówią, że mają problem z brudzeniem bielizny, czyli po oddaniu stolca one wychodzą z toalety, mają wrażenie, że są podtarte, no ale okazuje się, że ta bielizna jest brudna. No i często jest to mylone właśnie z problemem nietrzymania stolca, a okazuje się, że to nie jest tak naprawdę nietrzymanie stolca, tylko i wyłącznie właśnie te fałdy anodermalne.

I też zaleca się, to jest może ciekawe, nie wiem czy wiecie, żeby po oddaniu stolca nie podcierać się jakoś tak maniakalnie papierem toaletowym, tylko raczej podmyć się wodą. Czy to będzie właśnie bidet, czy to będzie bidetka, a jeśli nie masz tego ani tego, no to wskakuj w prysznic, wanna i podcieraj się, a nie szoruj odbyt tym papierem toaletowym.

No ale teraz załóżmy, że ta choroba hormoidalna się faktycznie pojawia, no i jakie objawy może odczuwać pacjent, pacjentka? Na pewno może się pojawić taki objaw odczucia niepełnego oddania stolca. Czyli idziesz do toalety, robisz kupę, wychodzisz z toalety, no ale masz wrażenie, że wszystko nie wyszło, tak potocznie mówiąc. Bardzo często pojawia się wrażenie swędzenia odbytu, takiego świądu, przeszkadzania czegoś w okolicy odbytu, no już same guzki wypadające homoroidalne, czyli takie zmiany wokół odbytu, które możesz wyczuć po prostu w trakcie dotyku, właśnie w trakcie podcierania.

Charakterystyczne też przy homoroidach może być krwawienie właśnie przy oddawaniu stolca. I teraz tutaj musimy bardzo jasno jakby zwrócić uwagę na tą krew. Czy to jest taka jasna krew, którą ty widzisz tylko i wyłącznie na papierze toaletowym, która właśnie może namówić na przykład o tych homoroidach, które gdzieś tam pękają, albo czy to jest na przykład krew, którą ty widzisz w stolcu, czyli już jakaś krew ciemniejsza. Ona też może być jasna, ale ewidentnie nie na papierze, a właśnie w stolcu. I teraz zapamiętajcie, że krew w stolcu zawsze jest jakimś objawem niepokojącym i powinna być zdiagnozowana taka osoba już z lekarzem, już z lekarzem proktologiem.

Kolejnym objawem właśnie choroby homoroidalnej będzie to, co już mówiłyśmy, czyli brudzenie bielizny. To tutaj już wiecie te fałdy anodermalne, czyli rozciągnięta skóra. Pacjenci bardzo często też zgłaszają takie wrażenie wilgotnego odbytu. To też może być sygnał o pojawianiu się już choroby homoroidalnej. No i co was myślę tutaj zainteresuje, to ból. Bo często mówi się, że mnie boli odbyt, czyli boli mnie odbyt, na pewno mam homoroidy, gdzieś tam takie hasła się pojawiają.

Natomiast warto myślę, żebyście wiedzieli, że hemoroidy tak naprawdę, czyli ta choroba hemoroidalna, te guzki jako takie, same w sobie nie są bolesne. Ból tak naprawdę pojawia się już dopiero w tym czwartym stopniu zaawansowania choroby hemoroidalnej, czyli to już jest ten najwyższy stopień zaawansowania choroby.

Jeżeli chodzi o taką jednoznaczną przyczynę występowania choroby hemoroidalnej, to ona nie do końca jest znana. No ale na pewno wiemy, że mają na nią wpływ niektóre czynniki takie predysponujące, które gdzieś tam może niezauważalnie wykonujemy codziennie.

Pierwsza rzecz, bardzo istotna, to są zaparcia, czyli to wypróżnienie twoje. I teraz o zaparciach możemy mówić dopiero wtedy, kiedy tego wypróżnienia jest mniej niż 3 stolce tygodniowo. Stolec jest twardy, zbity, taki gdzieś tam gruzowaty bardzo często, trudny do wydalenia. No i teraz wyobraź sobie, jeżeli ty masz te zaparcia, no to siadasz na toaletę, idziesz robić kupę, no ale ta kupa wcale tak łatwo nie leci, no bo masz, ona jest twarda. Więc kolejnym czynnikiem, który tutaj się będzie pojawiał, będzie prawdopodobnie parcie na toalecie. Czyli siadasz i oddajesz ten stolec na siłę z wykorzystaniem tłoczni brzusznej. Zwiększasz przez to niestety ciśnienie w jamie brzusznej, w jamie miednicy, no i w konsekwencji wypychasz tę krew żylną w dół. No i znowu napełniasz te swoje guzki hemoroidalne. Czyli mamy zaparcia, mamy parcie na toalecie.

Kolejna sytuacja, która może doprowadzać do powstawania tej choroby hemoroidalnej, to będzie ewidentnie siedzący tryb życia, czyli w ogóle brak aktywności fizycznej. Siedzisz w pracy, jedziesz samochodem do pracy, w domu wracasz, siedzisz, oglądasz tam nie wiem seriale, pracujesz znowu przy komputerze, książka, cokolwiek, wszystko w pozycji siedzącej, brak aktywności fizycznej. Niestety to powoduje, że ta krew nasza żylna ma dużo gorsze krążenie, ma dużo gorszy odpływ, no i też może gdzieś gromadzić się właśnie w dole w okolicy odbytu. Ale my też z tą aktywnością fizyczną nie możemy przesadzić, bo tutaj nie możemy pójść w skrajność.

Bardzo często też choroba hemoroidalna pojawia się u osób, które mają bardzo duże wysiłki fizyczne, najczęściej właśnie z wykorzystaniem tej tłoczni brzusznej, czyli jakiegoś na przykład parcia. I to mogą być, od razu podkreślam, mogą, bo to nie tak, że u każdej osoby to będzie. Mogą być to osoby, które trenują intensywnie siłowo, czyli ciężary, ale to nie chodzi o to, że pójdziesz na siłownię, zrobisz trening siłowo i pojawią się hemoroidy. Tutaj troszeczkę więcej takich czynników musi się już pojawić razem, przede wszystkim osoby, które może nie mają dużej wiedzy, jeżeli chodzi o technikę treningu, które nie wiedzą jak oddychać, które właśnie generują tłocznie parcie w trakcie dźwigania, są na pewno bardziej predysponowane do występowania choroby hemoroidalnej.

Tutaj myślę, że Was nie zaskoczę, że ciąża jest takim czasem w życiu kobiety, który bardzo predysponuje do pojawiania się guzków hemoroidalnych. Bardzo wiele pacjentek ma te hemoroidy w ciąży, u wielu z nich utrzymują się również po porodzie, a jest to związane głównie z tym zwiększeniem ciśnienia w jamie brzusznej i miednicy, bo macica rośnie, rozpycha wszystko do boku, odpływ krwi żylnej jest tutaj jak najbardziej utrudniony.

Natomiast jeśli miałabym Wam cokolwiek radzić w czasie ciąży, albo może bardziej właśnie po porodzie, to nie spieszyć się z jakimikolwiek zabiegami chirurgicznymi, czyli już inwazyjnymi, ponieważ musicie wiedzieć, że to nasze dno miednicy po porodzie, ono bardzo długo pracuje, ono dochodzi do siebie i tak minimum pół roku ja bym dała taki czas obserwacji tych hemoroidów za po porodzie, zanim zdecydujesz się na jakąś interwencję chirurgiczną.

Kolejną taką dość jasną przyczyną dla nas fizjoterapeutów uroginekologicznych, jeśli chodzi o pojawienie się choroby hemoroidalnej, może być nieprawidłowa praca mięśni zwieraczy odbytu. I tutaj głównie mamy na myśli wzmożone napięcie mięśniowe, czyli za duże napięcie. Ten odbyt jest zaciśnięty, ściśnięty, masz problem z wypróżnieniem, ten stolec jest taki cieniutki, ołówkowaty, to też może być właśnie bezpośrednią przyczyną powstawania choroby hemoroidalnej.

I co ważniejsze, myślę, że tutaj trzeba by się troszeczkę nad tym problemem więcej pochylić, bo bardzo często pacjenci decydują się na zabiegi operacyjne nie analizując w żaden sposób z lekarzem, czy właśnie z proktologiem tego napięcia mięśniowego i jest to według mnie dość duży problem, ponieważ te guzki hemoroidalne nawracają, czyli jakby nie wyeliminowaliśmy przyczyny, problem wraca, czyli jeszcze raz wzmożone napięcie mięśni zwieraczy odbytu.

No i taką jeszcze ostatnią może przyczyną powstawania hemoroidów może być ogólnie taki trefny, czyli felerny kolagen. Niestety niektórzy z nas genetycznie mają ten kolagen faktycznie osłabiony i teraz jeżeli włókna kolagenowe, które standardowo odpowiadają za mocowanie splotów hemoroidalnych są słabe, no to te hemoroidy faktycznie mogą wypadać, czyli pojawiają się nam już na zewnątrz. Czyli wiemy czym jest choroba hemoroidalna, wiemy jakie są podstawowe takie przyczyny powstawania, no ale powiedzmy teraz sobie OK, mamy już te hemoroidy, co dalej z nimi robić, czy leczyć, czy nie leczyć, czy operować, czy zostawić.

Ogólnie jeżeli chodzi o chorobę hemoroidalną takiego niskiego natężenia, czyli pierwszy lub drugi stopień zaawansowania powinno się tutaj stosować leczenie zachowawcze, czyli leczenie nieinwazyjne. No i najważniejsze oczywiście jest to, żeby wyeliminować taką bezpośrednią przyczynę powstawania tych guzków hemoroidalnych. Czyli przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na ten stolec, mówiłyśmy o zaparciach przed chwilą, zwrócić uwagę na dietę, no bo tak naprawdę to co ty jesz kształtuje twoje masy kałowe. Jeżeli ty jesz bardzo dużo cukru, słodyczy, tłuszczy, no to ten stolec będzie zbity, on będzie taki właśnie nieciekawy, a już wiesz, że twardy stolec będzie trudniej wydalić właśnie podczas wypróżnienia, żeby unikać tego parcia.

Wprowadź dietę bogato-resztkową, wprowadź więcej błonnika. Jeżeli masz problem z takim właśnie twardym stolca, może warto też pomyśleć o babce jajowatej. To jest też taki preparat, który wpływa na konsystencję stolca, czyli te masy kałowe robią się takie troszeczkę bardziej właśnie elastyczne. Zwiększ na pewno ilość przyjmowanych płynów. Zwróć uwagę na to, ile pijesz. Mało wody, stolec może być twardy. Jeżeli zwiększysz te płyny, ten stolec przybiera zupełnie inną konsystencję, no i tobie znowu będzie się łatwiej wypróżnić. Czyli numer jeden – dieta, numer dwa – płyny.

Kolejna rzecz, no to jest pozycja, w której ty oddajesz stolec, czyli tak zwana pozycja toaletowa. Zwróć uwagę, żeby w trakcie oddawania stolca, twoje stopy były ułożone na jakimś stołeczku. Możesz sobie miskę do góry dnem odwrócić cokolwiek. Są takie specjalne stołeczki, które nazywają się stołeczkami właśnie do wypróżniania. Twoje stopy mają być ustawione wyżej, zwiększone zgięcie w stawie kolanowym, zwiększone zgięcie w stawie biodrowym. Dzięki temu zmniejszamy napięcie mięśni dna miednicy, odbytnica się otwiera, no i tobie powinno być łatwiej się właśnie w tej pozycji wypróżnić.

Warto tutaj też ocenić właśnie napięcie mięśni wokół odbytu. Zrobił to właśnie proktolog albo, tak jak mówiłyśmy, fizjoterapeuta uroginekologiczny, bo już wiesz, że jedną z przyczyn powstawania hemoroidów może być zmoczone napięcie mięśni dna miednicy. No i teraz jeżeli faktycznie potwierdza nam się w badaniu, że to napięcie jest podniesione, to fizjoterapeuta zaproponuje ci odpowiednią terapię rozróżniającą, która m.in. polega na takiej pracy manualnej fizjoterapeuty, ale też dużo twojej pracy własnej, czyli ćwiczenia, stosowanie dilatorów, czyli takich rozszerzaczy do odbytniczych. To wszystko po to, żeby zmniejszyć napięcie mięśni wokół odbytu. A badanie, jeżeli chodzi o napięcie mięśniowe, może być badaniem przezpochwowym, ale lepiej tutaj jednak sprawdza nam się badanie przez odbytnicze.

Jeżeli chodzi o kolejną taką metodę działania z hemoroidami, będzie to na pewno terapia manualna już u fizjoterapeuty, poprawiająca drenaż w twoim ciele. Drenaż, czyli ogólnie mówiąc przepływ krwi. Jeśli ta krew lepiej krąży, lepiej pracuje, to nie będą się tworzyły zastoje krwi w okolicy właśnie odbytu. Jeśli jesteś osobą aktywną, fizycznie właśnie trenujesz siłowo, no to już wiesz, że czasami warto tę aktywność zmodyfikować. Nie mówię, że odstawić trening siłowy, bo to absolutnie nie o to chodzi, ale zwrócić uwagę na prawidłową technikę, zrozumieć kiedy wdech, a kiedy wydech w treningu, czyli prawidłowe techniki oddechowe, dobra pozycja wyjściowa, startowa w treningu, no i właśnie ta umiejętność aktywacji mięśni dna miednicy w trakcie dźwigania ciężaru.

Jeśli natomiast masz pracę siedzącą, postaraj się wprowadzić trochę więcej rekreacyjnego ruchu. Ja nie mówię, że ty musisz zacząć coś trenować, że my z ciebie chcemy fitnesskę zrobić, ale idź na spacer, rusz się troszeczkę w jakieś delikatne ćwiczenia rozciągające jogowe, tak żeby to krążenie krwi w organizmie poprawić. Warto też tutaj zwrócić uwagę na stosowanie pozycji odwróconych. Pozycje odwrócone, czyli takie, gdzie twoja miednica będzie się znajdowała wyżej od klatki piersiowej, no albo dla zapamiętania np. od serca, nie? Czyli to może być pozycja kolankowo-łokciowa, to może być świeca jogowa, leżenie na plecach np. z poduszką pod kością krzyżowym i dzięki temu wprowadzamy takie działanie antygrawitacyjne, czyli to nasza krew, mówiąc już tak kolokwialnie. Wyobraź sobie, że wpływa nam w kierunku z powrotem do jamy brzusznej, nie gromadzi się w okolicy odbytu. No i tutaj oczywiście pomocna też się okazuje farmakoterapia, czyli leki poprawiające krążenie, krwi w guzkach, czopki, maści czy kremy, ale tutaj zostawiamy to już ewidentnie lekarzom.

Jeśli chodzi natomiast o leczenie operacyjne choroby hemoroidalnej, no to tutaj zajmuje się tym już chirurg-proktolog. Natomiast ja uważam i tutaj też z kilkoma proktologami na ten temat rozmawiałam, że należy dokładnie ocenić stan pacjenta i jego kwalifikacje do zabiegu, zanim taki zabieg zostanie wykonany. No bo tak jak mówiłam na początku tego naszego dzisiejszego podcastu, hemoroidy odpowiadają za szczelność odbytu, czyli za tą kontynencję utrzymania stolca gazów. Jeśli my je usuwamy bezmyślnie, nie myślimy o konsekwencjach, ta szczelność maleje, no i niestety może, ale tu podkreślam może, a nie musi prowadzić to do nietrzymania stolców i gazów.

No i podsumowując, wiecie czym jest choroba hemoroidalna, wiecie jakie są bezpośrednie przyczyny, znacie metody terapii zachowawczej, fizjoterapii, ruchem terapii manualnej, tak więc działajcie, szukajcie pomocy, a przede wszystkim uważam już tak podsumowując na koniec dobrej diagnostyki. Diagnoza tak naprawdę, czyli odnalezienie przyczyny tej mojej choroby jest podstawą prawidłowego leczenia. Bez dobrej diagnozy niestety nigdy nie będzie dobrego leczenia żadnej choroby, a tak jak my tutaj dzisiaj mówimy w naszym przypadku, właśnie choroby hemoroidalnej.

Dziękuję Wam serdecznie, jak zawsze jeżeli macie jakiekolwiek pytania zachęcam do zadawania w komentarzach. Oczywiście zapraszam na mojego bloga, Fizjoterapia na Szpilkach, tam też niedługo treść na temat hemoroidów na pewno się pojawi. Zapraszam na stronę gabinetu pelvismed.com jeżeli szukacie pomocy fizjoterapeutów uroginekologicznych, nasz team jak najbardziej pracuje i pomaga pacjentom jeżeli chodzi o choroby hemoroidalne. Ale również zapraszam na Instagrama gdzie trochę więcej filmów, gdzie trochę więcej takich treści właśnie multimedialnych się pojawia. Może do Ciebie akurat bardziej to przemawia pelvismed_com. Zapraszam serdecznie. Do zobaczenia w kolejnym odcinku podcastu. Miłego dnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *