W tym odcinku wyjaśniam różnice między badaniem u ginekologa, a badaniem u fizjoterapeuty uroginekologicznego. Zrozumiesz z jakimi problemami kierować się na wizytę do konkretnego specjalisty oraz czym różni się nasze postępowanie terapeutyczne. Do kogo w przypadku bolesnych miesiączek? Gdzie umówić się w momencie nawracających infekcji oraz kto lepiej wyjaśni Ci dobór aktywności fizycznej w ciąży?


Transkrypt

Cześć! Z tej strony Adrianna Grobelna-Krajcer, to jest 56 odcinek podcastu, a dzisiaj będziemy rozmawiać o tym, kiedy umówić się na wizytę do ginekologa, a kiedy do fizjoterapeuty uroginekologicznego.

Pelvismed. Zadbaj o swoje zdrowie intymne na każdym etapie życia.

Świadomość kobiet w ostatnim czasie bardzo wzrosła i coraz więcej dziewczyn korzysta z pomocy u fizjoterapeuty uroginekologicznego. Ale pojawia się przy tym pytanie i problem, czym dokładnie zajmuje się taki specjalista. Jakie są kompetencje ginekologa, a jakie fizjoterapeuty? Kiedy właściwie umówić się na wizytę do jednego, a kiedy do drugiego? Dzisiaj rozwijamy wszystkie wątpliwości.

Fizjoterapeuta wykonuje badania przezpochwowe, które patrząc z zewnątrz może wyglądać dokładnie tak samo jak badanie u ginekologa. Ale w trakcie badania oceniamy zupełnie co innego. Nasze badanie służy głównie ocenie funkcji mięśni dna miednicy, czyli tak naprawdę ich pracy. Sprawdzamy twoją możliwość napięcia i rozluźnienia mięśni, reakcji mięśni na kaszel i parcie. Dodatkowo oceniamy statykę, czyli ustawienie narządów w miednicy mniejszej. Do badania wykorzystujemy palce, rękawiczki i żel do USG, wzierniki, sondę do USG, czyli posiłkujemy się badaniem USG oraz EMG. Natomiast ginekolog w czasie badania ocenia strukturę, czyli tak naprawdę budowę i anatomię narządu rodnego. Zwraca uwagę na stan pochwy, szyjki macicy, ocenia śluzówkę pochwy, jajniki, jajowody, no i w końcu samą macicę. Z racji na różnicę w tych badaniach inny będzie też cel wizyty u fizjoterapeuty, a inny cel u ginekologa.

No i zacznijmy od omówienia wizyty kobiety ciężarnej. W ciąży, myślę, że wiecie, prowadzi ginekolog. To on wykonuje USG diagnostyczne, to lekarz zleca stosowanie jakichkolwiek leków, czyli farmakoterapię w ciąży, ocenia stan szyjki macicy. Z kolei fizjoterapeuta zajmuje się przygotowaniem kobiety do porodu. Omawia dobór aktywności fizycznej w ciąży, ocenia stan mięśni dna miednicy i brzucha, no i daje zalecenia odnośnie właśnie treningu mięśni dna miednicy na okres ciąży. Z kolei po porodzie ginekolog ocenia proces obkurczania i oczyszczania się macicy, etap gojenia się rany po nacięciu albo pęknięciu krocza, Kondycje błony śluzowej w pochwie. W przypadku porodu cięciem cesarskim sprawdza stan blizny na macicy oraz gojenie się właśnie blizny na skórze. W razie potrzeby zapisuje antykoncepcję hormonalną. Fizjoterapeuta na kontroli poporodowej ocenia mięśnie dna miednicy oraz mięśnie brzucha, czyli sprawdza ewentualny stan rozejścia mięśnia prostego brzucha. Sprawdza jak schodzi się twoja miednica kostna, jak wyglądają stawy krzyżowo-biodrowe, spojenie łonowe, no i przede wszystkim mobilizuje, czyli właśnie rozmasowuje bliznę po nacięciu, po pęknięciu krocza albo bliznę po cięciu cesarskim. Pomaga dobrać aktywność fizyczną i uczy takiej ergonomii w przypadku właśnie w prawidłowej opiece nad dzieckiem, czyli jak się schylać, jak podnosić, jak wyciągać z wanienki tak, żeby zadbać o ten swój kręgosłup w miarę możliwości najlepiej.

Jeżeli na przykład twoim problemem są bolesne miesiączki, no i szukasz specjalisty, który ci tym pomoże, ginekolog w pierwszej kolejności musi upewnić się, że w twoim ciele nie toczy się żaden proces chorobowy, czyli na przykład nie chorujesz na endometriozę, nie masz żadnych mięśniaków macicy i tym podobnych. Lekarz zleca farmakoterapię oraz dodatkowe badania diagnostyczne, na przykład badania krwi. Fizjoterapeuta natomiast tutaj szuka przyczyny bardziej w napięciu ciała, sprawdza prawidłowość krążenia płynów w ciele, leczy ruchem oraz właśnie naszą terapię manualną. Jeśli twoim problemem są częste infekcje lub stany zapalne w pochwie, to znowu w pierwszej kolejności udaj się do ginekologa. To on pobierze wymazy i ewentualnie zaproponuje odpowiednie leczenie, czyli do ginekologa możemy powiedzieć idziesz w stanie ostrym. W stanie przewlekłym warto wybrać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego, aby ocenić stan napięcia mięśni dna miednicy. Kiedy te twoje mięśnie dna miednicy są za bardzo napięte, możesz mieć większą tendencję do takich nawracających, męczących infekcji intymnych.

Jeżeli podejrzewasz u siebie obniżenie narządu, to w pierwszej kolejności znowu umów się do ginekologa. To lekarz ocenia, czy w twoim ciele nie doszło do uszkodzenia struktury, czyli np. do uszkodzenia więzadła, które będzie podtrzymywało narząd w przestrzeni. Fizjoterapeuta prowadzi terapię zachowawczą, proponuje pozycje odciążające, zleca odpowiednie ćwiczenia, czyli np. aktywację mięśni dna miednicy, edukuje, wyjaśnia, czego unikać, żeby nie prowokować dalszych objawów, pomaga ci dostosować twoją ulubioną aktywność fizyczną oraz dobiera pessary. Jeżeli zmagasz się z problemem bolesnego współżycia, to tutaj z kolei ginekolog ocenia, czy twoja błona śluzowa w pochwie nie wymaga wsparcia w postaci kremów albo np. globulek. W badaniu USG bada ruchomość narządów wewnętrznych, natomiast już terapią bolesnego współżycia zajmuje się fizjoterapeuta uroginekologiczny, bo to fizjoterapeuta pracuje nad normalizacją napięcia w twoim ciele, uczy cię rozluźniania mięśni, wprowadza techniki relaksacyjne, wyjaśnia np. jak stosować dilatatory medyczne, czyli takie rozszerzacze pochwowe i wiele, wiele innych metod pracy, które tutaj też możemy zastosować w przypadku bolesnego współżycia.

Na sam koniec chciałabym tylko zaznaczyć, że fizjoterapeuta nigdy nie wystawia recept na leki. Tutaj zawsze kieruj się do ginekologa. Nigdy nie wystawiamy też zwolnień lekarskich, czyli zwolnień chorobowych. To też jest zadanie dla lekarza, dla ginekologa. No i mam nadzieję, że ten krótki odcinek spowodował, że będzie ci łatwiej wybrać specjalistę, który lepiej pomoże ci w przypadku twojego problemu i nie będziesz miała wątpliwości, czy to będzie ginekolog, czy tym razem fizjoterapeuta uroginekologiczny.

Jak zawsze dziękuję ci za uwagę. Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, zadawaj je w komentarzach. No i zapraszam serdecznie na stronę gabinetu, gdzie znajdziecie wszystkie nasze specjalistki fizjoterapeutki uroginekologiczne, pelvismed.com, tam również możliwość umawiania wizyt online, zapraszam na mojego bloga Fizjoterapia na Szpilkach oraz na Instagrama pelvismed_com, gdzie znajdziecie dużo ciekawych filmików na co dzień. Jeszcze raz dziękuję i do usłyszenia w kolejnym odcinku podcastu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *