W tym odcinku omawiamy małe blizny, które są bardzo często bagatelizowane i pomijane w terapii. Małe blizny potrafią narobić dużych problemów! Dowiedz się jak pracować z blizną po nacięciu i pęknięciu krocza, po pęknięciu szyjki macicy czy usunięciu macicy. Zrozumiesz jakie objawy mogą dawać niemobilne blizny i do kogo zwrócić się o pomoc w takiej sytuacji.
Transkrypt
Cześć! Z tej strony Adrianna Grobelna-Krajcer. To jest 24. odcinek podcastu, a dzisiaj będziemy rozmawiać o problematycznych bliznach.
Pelvismed. Zadbaj o swoje zdrowie intymne na każdym etapie życia.
Wiem, że tutaj słuchają mnie bardzo świadome osoby. Sam fakt, że interesuje Cię fizjoterapia uroginekologiczna według mnie świadczy o tym, że prawdopodobnie dbasz o stan swojego zdrowia, gdzieś tam szukasz, jesteś dociekliwa. No i domyślam się też, że temat blizn ogólnie już jest Ci znany, był wałkowany nie raz. No to Ty pewnie wiesz, że te blizny należy ocenić u fizjoterapeuty, że większość blizn wymaga poddać procesowi mobilizacji, tak aby nie sprawiała Tobie żadnych problemów właśnie w przyszłości. No ale takie postępowanie bardzo często okazuje się, że stosujemy przy dużych bliznach. W bliznach po nacięciach, po cięciach cesarskich, po operacjach, gdzieś tam na jamie brzusznej, czyli ogólnie duże blizny. No i dzisiaj bym chciała omówić takie bardzo małe blizny, które często zostawiamy same sobie, w ogóle zapominamy o ich obecności, nie pamiętamy, że je mamy, no a takie małe blizny potrafią naprawdę dać czadu i nieraz narobić bardzo dużych problemów. Czyli blizny, o których, tak jak mówię, bardzo często zapominamy.
Zaczniemy sobie od blizny. No może nie aż takiej, gdzieś tam może nie aż takiej niepopularnej powiedzmy i będzie to blizna po nacięciu albo po pęknięciu krocza. Taka blizna, która powstaje podczas porodu drogami natury. No i oczywiście na początku gojenia rana może Cię swędzić, może dawać jakieś szczypanie, ciągnięcie, ale po okresie 6 tygodni Ty nie powinnaś już czuć żadnego bólu w związku z tą blizną. Jeśli wracasz do współżycia po połogu i w trakcie wprowadzenia penisa do pochwy czujesz ból, właśnie jakieś pieczenie, palenie, wrażenie rozrywania, no to najprawdopodobniej ta Twoja blizna wymaga mobilizacji. Jeśli chodzi o mobilizację blizny po nacięciu krocza, czyli taki masaż blizny, zaczynamy wykonywać go po okresie gojenia, czyli około spodziewamy się 5-6 tygodniach po porodzie. Oczywiście ten proces gojenia jest bardzo indywidualny niezależny od wielu cech, chociażby od tego, jak się żywisz, jak się odżywiasz, ile pijesz, czy masz jakiś podniesiony stan zapalny, ale średnio jest to właśnie 5-6 tygodni po porodzie.
Pierwszą mobilizację w przypadku blizny po nacięciu albo pęknięciu krocza wykonuje, ja tak proponuję, zawsze fizjoterapeuta, a kolejną możesz już śmiało robić w domu. Jeżeli chodzi o preparaty, które stosujemy przy masażu blizny po nacięciu albo pęknięciu krocza, to jeśli mówimy o bliźnie wewnętrznej, czyli tej bliźnie w pochwie, ja zalecam pacjentkom stosować żele na bazie kwasu hialuronowego. Ona nie dość, że dają pośrednich w trakcie mobilizacji, to jeszcze bardzo fajnie odżywiają błonę śluzową pochwy, która po porodzie jest jednak wysuszona, brakuje nam tego estrogenu, więc to nawilżenie jest jednak nieprawidłowe. Taki masaż blizny oczywiście też możesz zlecieć partnerowi, czyli jeżeli tobie będzie wygodniej, to oczywiście partner może tą bliznę mobilizować. Jeśli blizna jest już zmobilizowana, no to tak naprawdę ty powinnaś o niej zapomnieć. Czyli to nie jest też tak, że ja tobie powiem, że mobilizację blizny musisz wykonywać 2-3 miesiące. Ty mobilizujesz bliznę do momentu, kiedy faktycznie ona nie daje o sobie znać, kiedy możesz zapomnieć, że taką bliznę w ogóle miałaś. I możliwe jest, że ty ją będziesz wyczuwała pod palcami jeszcze przez jakiś czas, ale nie ma się to wiązać absolutnie z żadnym bólem. Czyli pierwsza blizna, która według mnie jest często pomijana, tak jak powiedziałyśmy, nacięcie albo pęknięcie krocza.
Druga blizna, czyli druga taka kolejna tajemnicza blizna, jest to blizna na szyjce macicy. I teraz szyjka macicy, tak żeby to też było jasne, to jest część macicy, którą możesz wyczuć bardzo wysoko w pochwie. Czyli jeżeli wprowadzisz palec do pochwy, najlepiej środkowy, ten najdłuższy i może w jakiejś pozycji takiej kucznej, czyli kucającej, to na szczycie tego palca gdzieś możesz wyczuć coś w strukturze nosa. Jak dotkniesz teraz nosa, to czegoś takiego możesz się spodziewać wysoko w pochwie. To jest właśnie szyjka macicy. No i ta blizna na szyjce może stworzyć się w trakcie pęknięcia szyjki podczas porodu. Czasami tak się zdarzy, że ta szyjka pęka. No i jeżeli ta szyjka pęka, przeważnie jest tam zrobiony szef. Jeżeli mamy szef, no to mamy też właśnie bliznę. No i ta blizna, jako że jest głęboka, będzie już raczej zawsze masowana przez fizjoterapeutę z racji na utrudniony dostęp z twojej strony. Mobilizację takiej blizny wykonujemy w trakcie badania przezpochwowego na kontroli właśnie takiej około połogowej u fizjoterapeuty, czyli będzie to mniej więcej 6 tygodni po porodzie. Taka blizna ogólnie może dawać ból, ale w szczególności w trakcie głębokiej penetracji w trakcie seksu, czyli w pozycjach, w których partner wprowadza bardzo głęboko penisa do pochwy. Na przykład w pozycjach od tyłu albo w pozycjach, gdy ty właśnie dosiadasz partnera. W tym momencie penis ma większy kontakt z szyjką macicy i w trakcie takiej penetracji kobieta może odczuwać takie nieprzyjemne kłucie gdzieś głęboko w pochwie. Czasami pacjentki mówią, że to jest takie wrażenie, jakby ktoś im igłę tam wbijał właśnie w pochwie przy każdym pchnięciu penisem. Taka blizna też może się wiązać z bólem, co ciekawe, dolnego odcinka kręgosłupa, czyli okolicy gdzieś tam kości krzyżowej, ponieważ właśnie do tej szyjki macicy przyczepiają się bardzo ważne struktury więzadłowe, które będą mocować macicę do kości krzyżowej. Czyli jeżeli mamy jakiś problem z szyjką macicy, idąc po nitce do kłębka, możemy się spodziewać też problemów z kością krzyżową. Tak więc druga blizna bardzo istotna, blizna po pchnięciu szyjki macicy w trakcie porodu drugiej miniatury.
Następna w kolejności to będzie też drobna blizna, ale bardzo istotna, czyli blizna po usunięciu macicy, tym razem usunięciu macicy, wraz z szyjką macicy. Jeśli dochodzi do zabiegu histerektomi, czyli usunięcia macicy, w czasie którego będzie usunięta szyjka, to w takim wypadku na górnym sklepieniu pochwy, czyli tam właśnie na samej górze, powstaje blizna, czyli po prostu szycie. I taka blizna, ona dawać może bardzo podobne objawy do tej blizny po pchnięciu szyjki, czyli pacjentka prawdopodobnie będzie czuła dolegliwości bólowe właśnie podczas takiego głębokiego seksu. I tutaj znowu mobilizację, podobnie jak w przypadku tej blizny przed chwilą, raczej będzie wykonywał fizjoterapeuta, no bo znowu jest to dość głęboka praca, możesz nie sięgnąć do takiej blizny w ogóle, ale ta praca jest bardzo wdzięczna i taka dość szybka, powiedziałaby, bo jeżeli mamy pacjentki w miarę wcześniej po takiej operacji, jeżeli chodzi o mobilizację tej blizny, to również około 6 tygodni, czyli znowu proces wygojenia, to naprawdę to czasem jest jedna, dwie mobilizacje i mamy problem z głowy. Tak więc nie myśl sobie, że to będzie tak, że fizjoterapeuta będzie cię latami pół roku ściągał na mobilizację blizny, absolutnie nie. Ale no to właśnie ważne, żeby ta mobilizacja była zrobiona w cudzysłowie w miarę na świeżo. No i właśnie mówię, niewiele spotkań, a bardzo fajny efekt, bardzo fajny rezultat, bo pacjentki często po takich operacjach raz, że nie wiedzą, że tam jest blizna, bo nikt im to nie powiedział i to jest naturalne, że nie wiedzą, a dwa, że właśnie głowią się skąd ten, bo przy stosunku może wynikać, czyli blizna po szyciu sklepienia pochwy.
No i na sam koniec, myślę, zostawiamy bliznę tak naprawdę po laparoskopii. Laparoskopia to jest taki mało inwazyjny, mało inwazyjna metoda operacyjna, jeśli jakąkolwiek metodę operacyjną możemy nazwać tak mało inwazyjną, która polega tak naprawdę na wykonaniu niewielkich nacięć w brzuchu i wprowadzeniu do brzucha pacjentki tzw. tokarów, czyli takich narzędzi, m.in. kamery, tak żeby lekarz widział, co tam w tym brzuchu się dzieje, no i przeważnie pacjentka po takiej operacji kończy z takimi trzema, czterema dziurkami. Nie mamy żadnej ciętej, dużej blizny. Nie mamy blizny jak po rozszyciu brzucha, tylko cztery małe dziurki, które uwierzcie mi, że po takim okresie fajnego wygojenia one mogą być zupełnie dla Ciebie niezauważalne, wizualny aspekt będzie świetny, w ogóle nie powinna być widoczna. No ale takie blizny też wymagają oceny i mobilizacji i tutaj powiem troszeczkę wcześniej niż poprzednie blizny, czyli już na wczesnym etapie po operacji. Ja zachęcam pacjentki, żeby z takimi bliznami właśnie po laparoskopii przyjść szybciej, żeby już popracować w trakcie gojenia, popracować wokół blizn, mniej więcej na etapie trzech tygodni po zabiegu chirurgicznym. Unikasz dzięki temu takiego wrażenia ciągnięcia w brzuchu, takiego wrażenia bardzo często rwania gdzieś tam w jamie brzusznej. Unikasz bólu blizny gdzieś na zmianę pogody, czyli naprawdę małe blizny, naprawdę niewielkie blizny dają olbrzymie dolegliwości nieraz bólowe dla pacjentek w obrębie jamy brzusznej na przykład, bo tutaj tak ginekologicznie głównie będzie to jama brzuszna, gdzieś tam jama miednicy.
Tak więc podsumowanie dzisiejszego odcinka, bardzo bym chciała, żebyś była świadoma, że takie blizny mają znaczenie, że nawet jeżeli to jest niewielka rana, niewielkie nacięcie, może się poparzyłaś, może gdzieś tam się czymś mocniej zacięłaś nożem przy krojeniu, to są blizny, które wbrew pozorom naprawdę potrafią dawać czadu, jeszcze raz powtórzmy. Tak więc zadbajcie o te swoje blizny. Szukajcie terapeutów, którzy z bliznami pracują na co dzień. Natomiast jeżeli wiecie, że blizna jest w pochwie, czyli będzie potrzebne badanie przez pochwowe, szukajcie raczej fizjoterapeutów uroginekologicznych.
Dziękuję serdecznie. Bardzo chciałam ten odcinek podcastu poprowadzić, ponieważ pacjentki moje w gabinecie też są często zadziwione, że ja pytam o blizny na przykład po usunięciu szyjki macicy i macicy. Tak więc mam nadzieję, że ta świadomość będzie rosła. Jeżeli macie jakieś pytania, jeżeli cokolwiek było niejasne, oczywiście zachęcam do zadawania ich w komentarzu. Zapraszam was jak zawsze na bloga Fizjoterapia na Szpilkach. Tam już też z tego co pamiętam artykuł właśnie na temat usunięcia macicy jest, tak więc troszeczkę więcej o bliźnie na pewno też poczytacie. Oczywiście zapraszam na Instagram, gdzie więcej takich prezentacji w formie video. I na naszą stronę internetową, gdzie wszystkie dane kontaktowe do gabinetu również się znajdują. Nasze fizjoterapeutki jak najbardziej pracują z każdą z wymienionych dzisiaj blizn. Ogólnie są terapeutkami blizn. Tak więc zachęcam was serdecznie. Do zobaczenia w gabinecie. Dziękuję jeszcze raz.