W dzisiejszym odcinku podcastu odpowiem na pytanie jak przygotować się do pierwszej wizyty u fizjoterapeuty uroginekologicznego i na co możesz liczyć w trakcie takiego spotkania. Dowiesz się jaki ubiór będzie najlepszy, czy przed wizytą oddać mocz, a może przyjść z pełnym pęcherzem moczowym? Przedstawię Ci jak wygląda badanie zewnętrzne i zrozumiesz czy badanie przez pochwowe jest zawsze konieczne. Omówimy przygotowanie do badania wewnętrznego, kwestię depilacji i miesiączki podczas wizyty.


Transkrypt

Cześć! Z tej strony Adrianna Grobelna-Krajcer, to jest 19 odcinek podcastu,
a dzisiaj będziemy rozmawiać o tym, jak wygląda pierwsza wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego.

Pelvismed. Zadbaj o swoje zdrowie intymne na każdym etapie życia.

Najczęstsze pytanie jakie od Was dostaję to tak naprawdę, jak przygotować się do pierwszej wizyty, albo chcecie wiedzieć jak ta pierwsza wizyta wygląda. No i dla mnie to jest naturalne, każdy chce wiedzieć na co się tak naprawdę szykuje. Więc dzisiaj sobie omówimy kwestię przygotowania do wizyty, tego jak pierwsza wizyta wygląda. Często Wasze pytanie czy na takiej pierwszej wizycie zawsze jest wykonywane badanie przezpochwowe, czyli badanie wewnętrzne. Tak więc dzisiaj na te wszystkie pytania na pewno otrzymacie odpowiedź.

Pierwszy krok oczywiście jak się domyślacie to jest umówienie wizyty. I tutaj od razu Wam radzę, ja wiem, że niektórzy fizjoterapeuci potrafią przyjąć pacjenta z ulicy, natomiast fizjoterapeuci uroginekologiczni mają raczej dość dużo pacjentów w kalendarzach. Tak więc zachęcam, żeby takie spotkanie jednak zaplanować, nie próbować przyjść z ulicy, czy gdzieś tam widzicie szyld fizjoterapii uroginekologicznej. Wchodzę, pytam czy jest miejsce, raczej zawsze zadzwoń, umów się. Pierwszy krok zawsze zaplanuj termin tego spotkania.

Jeśli już masz termin, kolejny aspekt to jak przygotować się pod względem ubioru. Bardzo istotne jest, żebyś ty się czuła na tej wizycie komfortowo i wygodnie. No i teraz ja nie narzucę Ci jaki strój jest dla Ciebie struną komfortowym, ale musisz mieć świadomość tego, że będziemy wykonywały różne ruchy w stawach biodrowych, różne ruchy w kolanach, tak więc warto by było, żeby spodnie, które na siebie założysz, były po prostu elastyczne. I czy to będzie dres, czy to będą leggingsy, mi jest wszystko zupełnie jedno. Na pewno warto by było, żebyś nie przychodziła w spódnicy albo w sukience, bo tutaj będę musiała Ciebie rozebrać w tym momencie tak naprawdę do przysłowiowego rosołu. I to jest bardzo częsty jakby problem, albo problem, nie problem, kierowany do pacjentek w ciążę, szczególnie w okresie letnim. Wiadomo, że jest ciepło, najwygodniej jest w sukienkach, ale zawsze na wizytę do fizioterapeuty uroginekologicznego warto mieć jakieś jednak wygodne spodnie. Jeżeli chodzi o górę, jeżeli chodzi o koszulkę, no nie ma to dla mnie wielkiego znaczenia. Jeżeli nie masz problemu gdzieś tam z występowaniem w biustonoszu takim zwykłym bieliźnianym, to jest ok. Jeśli będziesz się krępowała, możesz ubrać stanik sportowy, możesz ubrać jakiś top. Tutaj też, żeby był luz jeżeli chodzi o t-shirt. Czasami może się jednak okazać, że będziesz potrzebowała rozebrać się do bielizny, więc też to uwzględnij, właśnie jeżeli Ciebie to będzie krępowało, no to może nie warto ubierać stringi, tylko jakąś troszeczkę pełniejszą bieliznę. Jeśli nawet to jest dla Ciebie problemem, no to ubierz sobie jakieś wygodne szorty, krótkie spodenki, dopasowane, tak żebyśmy były w stanie ocenić chociażby Twoją postawę ciała w stanie. Czyli pierwsza rzecz, wygodny strój, to jest do zapamiętania.

Warto też na taką wizytę do fizjoterapeuty przyjść chwilę szybciej, żebyś nie biegła, żebyś nie była w stresie. Przyjdź 5 minut przed czasem, usiądź sobie spokojnie w poczekalni, odetchnij, przygotuj się. Ja wiem, że dla części z Was taka wizyta jest w pewnym rodzaju stresu, tak więc weź kilka głębszych oddechów i postaraj się być te 5 minut szybciej.

Kolejnym bardzo ważnym aspektem jest oddanie moczu przed wizytą. No i teraz powiedzmy sobie, że jest to dość powszechne, że my jako kobiety lubimy chodzić do toalety trochę na zapas. Jeżeli oglądałaś czy słuchałaś poprzednich podcastów, to wiesz, że to nie jest koniecznie wskazane, prawidłowe, ale dzisiaj to nie będzie nasz temat, natomiast to, czy Twój pękasz moczowy jest wypełniony, czy też nie, ma dość duże znaczenie w przypadku właśnie tej naszej pierwszej wizyty. No i teraz musimy rozważyć dwa przypadki. Jeśli tematem Twojej wizyty ba być na przykład nietrzymanie moczu, to tutaj ja bym Cię bardzo prosiła, żebyś nie oddawała moczu przed wizytą. I teraz idealnie byłoby, gdybyś w pęcherzu miała 300 ml moczu. Natomiast wiadomo jest, że nie jesteśmy w stanie tego zawsze określić, tak więc ja zawsze przekazuję pacjentkom i tak moje dziewczyny na recepcji też mówią, żebyście były na tak zwanym półpełnym pęcherzu. Czyli Ty masz czuć, że Ci się trochę chce siku, ale jesteś w stanie wytrzymać, nie musisz do tej toalety jeszcze biec. To jest ważne w przypadku problemu nietrzymania moczu. Natomiast jeśli Ty podejrzewasz u siebie, albo może ginekolog podejrzewał Ciebie, obniżenie narządu na przykład pęcherza moczowego, to tutaj dość istotne jest, żebyś Ty ten mocz jednak przed wizytą oddała, bo pęcherz wypełniony moczem zawsze jednak będzie ważył więcej i może nam się okazać, że to obniżenie jest większe niż faktycznie w rzeczywistości mogłoby się wydawać. Tak więc przy nietrzymaniu moczu pęcherz półpełny, przy obniżeniu narządów ma być pusty pęcherz moczowy.

Jeżeli chodzi o jedzenie, to to nie jest tak oczywiście, że Ty na wizytę musisz przyjść na czczo. Absolutnie nie, nie zachęcam do tego, szczególnie jeżeli wizytę masz w okolicy godziny 13. U mnie się czasami zdarzają pacjentki, które nie jedzą w ogóle przed wizytą, bo gdzieś tam jest stres, bo gdzieś tam są nerwy, natomiast nie ma takiej absolutnie konieczności. Ale faktycznie warto, żebyś dwie godziny przed wizytą nie jadła jakiegoś dużego posiłku. Czyli na przykład nie jakiś duży obiad z dwóch dań złożonych, duża tam fura ziemniaków, bo my jak i z elementów badania naszego, szczególnie na pierwszej wizycie, jest badania stanu jamy brzusznej, powłok brzusznych. Wiąże się to z uciskiem gdzieś tam w okolicy żołądka, jelit. Tak więc żebyś Ty nie czuła takiego dodatkowego dyskomfortu, postaraj się zjeść taki raczej lekki posiłek.

Zawsze wizytę naszą zaczynamy od zebrania wywiadu, czyli takiej dość dużej, obszernej rozmowy i prosimy Cię o podanie danych osobowych. I teraz to jest ważne i to jest potrzebne i niestety jest obowiązkowe. Czyli dane osobowe, które fizjoterapeuta od Ciebie będzie zbierał, to między innymi oczywiście Twoje imię i nazwisko, jakaś fura kontaktu, czy to będzie numer telefonu, czy to będzie e-mail. Musimy mieć również Twój adres i numer PESEL. I to są rzeczy, bez których nie możemy tak naprawdę oficjalnie rozpocząć wizyty.

Jeśli chodzi o wywiad, no to on jest bardzo szczegółowy. Zadajemy pytania na temat chociażby tego, jak oddajesz mocz, ile razy oddajesz mocz w ciągu dnia, czy zdarza Ci się oddawać mocz w nocy, jak wygląda Twoje wypróżnienie, czy jest regularne, jak wygląda stolec, jak wyglądają miesiączki, Twoja aktywność fizyczna, charakter wykonywanej pracy. Tak więc tutaj cały szereg pytań, na których tak naprawdę będziemy bazować, układając dalszy etap wizyty, czyli już badanie. Tak więc na pierwszej wizycie musisz się nastawić, że tak około 15-20 minut może nam zejść właśnie na ten dokładny wywiad.

Na pewno pomocne by było, gdybyś na pierwszą wizytę przeniosła badania obrazowe, badania, natomiast badania, które będą dotyczyły danego problemu. Czyli jeżeli przychodzisz do fizjoterapeuty z problemem na przykład nietrzymania moczu, no to niekoniecznie potrzebujemy może, tak teraz wymyślam, rezonansu głowy, nie? Więc jeżeli byłaś urologa, masz jakieś badanie USG pęcherza moczowego, może ostatnie badania krwi, posiewy, jeżeli masz częste infekcje, takie badania jak najbardziej będą nam potrzebne i dobrze by było, gdybyś się miała, żeby fizjoterapeuta mógł je przeanalizować na pierwszej wizycie.

Ja zawsze daję w trakcie tego wywiadu czas na pytania, bo czasami już na samym początku te pytania są i teraz ja wiem, że pierwsza wizyta u niektórych z Was wiąże się z pewnym stresem, gdzieś tam może napięciem i człowiek w stresie zapomina o tym, co chciał zapytać fizjoterapeutę, może też macie tak u lekarza, jeżeli idziecie na wizytę, więc warto by było, żebyś te takie pytania sobie spisała po prostu i uwierz mi, że dla żadnego fizjoterapeuty to nie będzie nic dziwnego, że Ty wyciągasz kartkę i czytasz pytanie z kapski, to jest dla mnie ok, możesz sobie notować to co ja mówię, nie mam z tym najmniejszego problemu. Czasami nawet nagrywamy, jeżeli pacjentka ma jakieś wątpliwości i coś tłumaczę, więc czasem pozwalam nagrać też jakieś informacje czy notujemy tak, żebyś Ty uzyskała odpowiedzi na najważniejsze dla Ciebie pytania. Tak więc spisuj na kartce, przygotuj je w jakimś notesiku i zawsze będzie ten czas na udzielenie odpowiedzi na notujące Ci pytania. Jeżeli mamy tę część techniczną, nazwijmy ją z głowy, przechodzimy do badania.

I teraz badanie u fizjoterapeuty, przynajmniej u mnie, zawsze zaczyna się od Twojej oceny postawy ciała, od oceny ogólnej sylwetki, od wykonania prostych ruchów, gdzieś tam zgięcia, przysiadów, skłonów w kręgosłupie. I tutaj czasami będę prosiła Cię właśnie, żebyś się rozebrała do bielizny, tak więc tak jak mówiłyśmy, krótkie spodenki dopasowane albo właśnie bielizna, która nie będzie Cię krępować, jakiś topik, koszulka, tak więc tutaj bardzo często właśnie jest potrzeba troszeczkę większego rozebrania pacjenta. Ćwiczenia są proste, tak? Ja to bym nie będę jakaś zastawać na głowie, oczywiście jakiś przysiad, wykrok, skłon. Oceniamy sobie postawę ciała i tutaj przechodzimy już do korekty postawy. I u mnie wygląda to tak, że Ty musisz tą pozycję faktycznie poprawić, musisz umieć to zrobić i nie idziemy dalej dopóki tego nie zrozumiesz, czyli każdy etap, tak naprawdę wizyty się upewniam czy rozumiesz to co ja do Ciebie mówię, bo my medycy mamy czasem taką tendencję do używania ciężkich słów i to czasem się dzieje pomimo, oczywiście chcemy żeby pacjent wszystko rozumiał, ale gdzieś tam te słówka nam się wplatają, tak więc ja zawsze się upewniam czy rozumiesz, jeżeli nie zwalniamy tempo i jeszcze raz tłumaczymy to samo. Tak więc pierwszy etap badania, badanie postawy ciała.

Następnie już właśnie możesz sobie wskoczyć w jakieś spodenki leginsy i zapraszam Cię na kozetkę. Badanie zaczynamy od oceny stabilności miednicy kostnej, od zakresów ruchu w stawach biodrowych, kolanowych. Oceniamy sobie napięcie powłok brzusznych i tutaj właśnie ten temat, o którym już mówiłyśmy, czyli to czy zjadłaś obfity posiłek czy też nie. Sprawdzamy sobie ruchomość narządów, oceniamy prace mięśni, stan przepon ciała. Badanie też musisz się nastawić takie zewnętrzne, jest dość obszerne, ponieważ nas nie interesuje tylko miednica i brzuch. Nieraz jest potrzeba zbadać się od góry do dołu, czyli zaczynamy od stóp, kończymy gdzieś tam na obszarze głowy, okolicy mięśni podpotylicznych, tak więc żuchwy, przygotuj się na to, że możliwe, że będziemy musiały ocenić całe ciało. Rozmawiamy sobie w międzyczasie troszeczkę o nawykach, czyli ja zawsze Cię wyproszę, właśnie tak jak mówiłyśmy w wywiadzie, że już wiem jak się wypróżniasz, jak oddajesz mocz, jaka jest Twoja aktywność fizyczna, charakter wykonywanej pracy i też jest miejsce na modyfikację Twoich nawyków, tego jak Ty wstajesz z łóżka, tego jak się kładziesz, jak dźwigasz, jak podnosisz, bo może jesteś mamą, która ma 7-kilowe dziecko, które musi dźwigać, tak więc to wszystko też w trakcie pierwszej wizyty musi się zmieścić.

Następnie ja zawsze Ciebie zostawiam, żebyś miała ten komfort przebrania się do badania wewnętrznego. I teraz jeżeli chodzi o badanie wewnętrzne, to nie jest też tak, że ono się musi zawsze odbyć na pierwszej wizycie. Ja bardzo często proponuję faktycznie to badanie na pierwszej wizycie, ponieważ chciałabym mieć cały obraz jakby Twojego stanu medycznego na dzień dzisiejszy, ale jeżeli Ty na przykład nie czujesz się na dzisiaj na tyle komfortowo, żeby takie badanie zrobić, oczywiście możemy je przeprowadzić na kolejnym spotkaniu.

Jeśli w trakcie tej wizyty pierwszej wypada Ci miesiączka, ja ten temat zawsze zostawiam Tobie, jeśli nie chcesz być badana w trakcie miesiączki, OK, zrobimy sobie badanie na kolejnej wizycie. Jeśli na przykład miesiączka się zaczyna albo dopiero kończy i to krwawienie jest niewielkie i nie masz nic przeciwko, możemy takie badania przezpochwowe również wykonać w trakcie właśnie początku albo końca miesiączki.

Do badania przezpochwowego nie trzeba się w żaden specjalny sposób przygotowywać. Uwierzcie mi, że fizjoterapeuta nie potrzebuje wydepilowanych okolic bikini, tak więc jeżeli Ty się nie depilujesz na co dzień, to nie musisz takiej depilacji wykonać przed badaniem, tak naprawdę właśnie jak do ginekologa. Natomiast jeżeli tych włosów łonowych jest dość sporo i faktycznie Ty lubisz, żeby te włosy były dość bujne, to warto by było je delikatnie przyciąć tak, żebyśmy po prostu widziały obszar krocza, czyli na przykład bliznę po nacięciu albo pęknięciu krocza, żeby te włosy nam nie zasłaniały po prostu całego wejścia do pochwy. To z takich najważniejszych rzeczy.

Badanie przezpochwowe przeprowadzone w takiej jednorazowej spódniczce, może widziałeś u ginekologa czasami, więc ja Ciebie zostawiam, przebierasz się spokojnie w taką spódniczkę i na początku nasze badanie wewnętrzne jest na plecach, czyli nie ma takiej pozycji jak na fotelu ginekologicznym, nie mamy tych takich podpórek pod nogi, badamy się normalnie w pozycji leżącej z nogami ugiętymi w kolanach.

Zaczynamy to badanie spokojnie od oceny czucia w obszarze krocza, od obserwacji krocza, od analizy blizn może po nacięciu, po pęknięciu krocza. Ja Ciebie proszę o kaszel, proszę Cię o parcie i powolutku wprowadzam palec do pochwy używając do badania przeważnie żelu do USG albo jakiegoś żelu na bazie kwasu hialuronowego, czyli dość neutralnych substancji, żeby też nie było żadnego ryzyka chociażby uczulenia w trakcie badania. Oceniamy sobie ustawienie narządów, czyli sytuacji cewki moczowej, pęcherza, szyjki macicy, odbytnicy i w spoczynku i w trakcie kaszlu czy też parcia. Sprawdzamy napięcia spoczynkowe mięśni, sprawdzamy sobie jak jesteś w stanie napiąć, rozluźnić mięśnie, wykonujemy całe badanie oceniające siłę, wytrzymałość, liczbę powtórzeń, które jesteś w stanie wykonać i jeżeli okazuje się, że wszystko jest prawidłowo, bardzo często na tym kończymy. Jeśli natomiast okazuje się, że mamy do czynienia z obniżeniem, no a teraz na cele badania, na cele podcastu weźmy sobie na przykład obniżenie macicy, to takie badanie palpacyjne, czyli tylko z palcem w rękawiczce jest niewystarczające, żeby dokładnie ocenić obniżenie.

Dlatego my tutaj proponujemy od razu, tego samego dnia, wykonanie badania z wziernikami. Wziernik do badania takiego obniżenia, czyli do badania uroginekologicznego, to jest taki jednorazowy oczywiście wziernik plastikowy, wygląda troszeczkę jak takie dwie łyżki do butów, oczywiście malutkie tak, żeby nie generować żadnego podrażnienia. I służy on tak naprawdę temu, żeby troszeczkę szerzej otworzyć wejście do pochwy i odciągnąć sobie na przykład przednią albo tylną ścianę pochwy, tak żeby mieć dokładny obraz obniżonego narządu, no i móc też ocenić sobie chociażby ten stopień obniżenia, czyli kolejna modyfikacja badania, badanie z wziernikami.

Może też fizjoterapeuta będzie chciał wykonać badanie na stojąco i czasami dla pacjentek jest to jakaś egzotyka, to badają na stojąco, bo ginekolog tak nigdy nie badał, natomiast wyobraź sobie sytuację, jeżeli mamy obniżenie, one w pozycji leżącej bardzo często jest maskowane, czyli go nie widać po prostu, bo ty leżysz, ale jak wstajesz, grawitacja powoduje automatycznie, że narządy schodzą w dół i nagle okazuje się, że to obniżenie faktycznie jest, tak więc nieraz właśnie badanie w pozycji stojącej jest również konieczne, w tym momencie fizjoterapeuta tak naprawdę klęczy.

Jeżeli chodzi o problem z nietrzymaniem moczu, bo to jest też częsty stres pacjentek, nie bój się tego, że przy badaniu popuścisz mocz, to jest dla nas normalne. Jeżeli mamy do czynienia na co dzień z pacjentkami z nietrzymaniem to teraz jest to normalne, że w trakcie badania możliwe, że dojdzie do popuszczenia moczu, np. przy kaszlu czy przy podrażnianiu np. cewki moczowej palcem albo wziernikiem. My jesteśmy na to przygotowani, wszystko jest jednorazowe, jest bardzo dużo preparatów do dezynfekcji, tak więc absolutnie się tym nie przejmuj i niech to nie będzie twoim jakimś kolejnym stresem przy badaniu. Jeżeli mamy już badanie zewnętrzne, mamy zebrany wywiad i zrobiłyśmy badanie przezpochwowe, to na koniec wizyty staramy się to zawsze podsumować w jedną całość, omówić wyniki każdego badania i zaplanować w miarę możliwości przebieg twojej terapii. Tak żeby odpowiedzieć ci na pytanie, chociaż tak plus minus, ile wizyt będzie potrzebnych, jak ta fizjoterapia będzie wyglądać, czy ona będzie wymagała bardziej pracy fizjoterapeuty, a może twojej własnej w domu, czy musimy użyć może jakiejś elektrostymulacji, może dobrać pessary, tak więc to sobie tutaj już w trakcie tego spotkania omawiamy.

Jeśli bardzo szybko i sprawnie nam pójdzie badanie, to nieraz czasami dostajesz już pierwsze zadanie domowe. W formie ćwiczeń, formy automasażu, autoterapii, natomiast bardzo często jest tak, że pierwsza wizyta jest głównie wizytą właśnie diagnostyczną i dopiero od drugiego spotkania rozpoczynamy już taką naszą docelową terapię i treningi. I tak, moje drogie, wygląda pierwsza wizyta w gabinecie fizjoterapeuty uroginekologicznego. Jeżeli chodzicie na fizjoterapię taką ogólną, no to pewnie wyłapałyście te różnice, przede wszystkim badanie przezpochwowe, przygotowanie do wizyty, tak? To jest tutaj bardzo istotne faktycznie. I mam nadzieję, że ten podcast pozwoli ci bez problemu i bez tego stresu niepotrzebnego do takiej wizyty się na spokojnie przygotować.

Dziękuję Wam serdecznie. Jeżeli macie jakiekolwiek pytania, oczywiście zadawajcie je w komentarzach. Ja jak zawsze zapraszam Was na bloga Fizjoterapia na Szpilkach, również na Instagram, gdzie codziennie jakieś treści się pojawiają, treści związane z taką pracą codziennością gabinetową oraz na stronę gabinetu pelvismed.com, gdzie wszystkie dane kontaktowe znajdziecie w celu umówienia wizyty. Dziękuję Wam serdecznie i do usłyszenia w kolejnym podcastie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *