Jeśli w Twojej głowie zapadła decyzja o umówieniu się na wizytę do fizjoterapeuty uroginekologicznego, zapewne zastanawiasz się, jak ubrać się na taką konsultację. Pacjentki przeważnie rozważają dwie opcje: sukienka lub na sportowo.
Jak wygląda wizyta u fizjoterapeuty uroginekologiznego?
Żeby wybrać odpowiedni strój, musisz wiedzieć jak przebiega wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego. Spotkanie zaczynamy od rozmowy, czyli dokładnego wywiadu. Po tej części przechodzimy do badania w ruchu. W pozycji stojącej, zostaniesz poproszona o skłony, wygięcia ciała do boku, stanie na jednej nodze, podskok. Następnie przechodzimy do badania na kozetce. Tutaj skupiamy się na ocenie zakresu ruchów w stawach, ocenie stanu mięśni kończyn dolnych, brzucha czy kręgosłupa. Sprawdzamy jak radzą sobie Twoje mięśnie brzucha podczas prostych testów, takich jak: wznos nóg w górę czy wykonanie brzuszka. W dalszej części przechodzimy do oceny stanu jamy brzusznej.
Badanie mięśni dna miednicy
Jeśli problem, z którym się do nas zgłaszasz tego wymaga, przechodzimy do oceny mięśni dna miednicy. Wykonujemy to podczas badania przez pochwowego. Badanie przeprowadzamy w pozycji leżenia na plecach na kozetce. Na czas badania dostaniesz jednorazową spódniczkę ginekologiczną, która w znacznym stopniu zwiększa Twój komfort. W trakcie badania przez pochwowego, fizjoterapeuta uroginekologiczny ocenia napięcie, siłę, wytrzymałość, możliwość rozluźnienia mięśni dna miednicy. Sprawdza aktualny stan ustawienia narządów miednicy mniejszej: macicy, pęcherza moczowego i odbytnicy. W tym celu może wykorzystać jednorazowe wzierniki dwułyżkowe.
Jaki strój wybrać?
Teraz już wiesz jak mniej więcej może wyglądać Twoja wizyta. u fizjoterapeuty uroginekologicznego. Sukienka może wydawać się dobrym rozwiązaniem z racji na badanie mięśni dna miednicy. Jesteśmy przyzwyczajone do tego, że do ginekologa najwygodniej ubrać sukienkę lub tunikę i tylko podciągnąć ją na fotelu ginekologicznym przed badaniem. W gabinecie fizjoterapii uroginekologicznej, nie musisz się tym przejmować, ponieważ zawsze dostaniesz jednorazową spódniczkę!
Sukienka w znacznym stopniu ogranicza możliwość badania w ruchu. Będzie Ci w niej niewygodnie wykonywać polecenia fizjoterapeuty uroginekologicznego. Dużo lepszym wyborem będą spodnie dresowe, legginsy lub krótkie spodenki, które są elastyczne i nie ograniczają ruchu.
Możesz przebrać się na miejscu
Jeśli przed wizytą u fizjoterapeuty uroginekologicznego nie masz możliwości przebrania się w wygodny strój sportowy, to niczym się nie przejmuj! Możesz przyjechać bezpośrednio z pracy czy szkoły i przebrać się na miejscu.