Dzisiaj rozpracujemy razem pierwszy trymestr ciąży, czyli pierwsze 3 miesiące. Ponieważ wiele kobiet wie co należy robić na etapie starania się o dziecko, ale okazuje się, że nasza wiedza jest już niewielka w późniejszym czasie. Bo jeśli udało Ci się zajść w ciążę, to co dalej? Ćwiczyć, czy nie? Dużo odpoczywać, czy niekoniecznie? Mogę uprawiać seks, a może lepiej sobie odpuścić? Pytań jest wiele, dobrych rad i niesprawdzonych mitów, jeszcze więcej. Czy to co czuję jest normą, czy już nieprawidłowością? Czy w ogóle mam prawo to czuć, przecież ledwo co zaszłam w ciążę? Weź głęboki oddech, rozluźnij się i zaczynamy.

Myślę, że zgodzisz się ze mną i nie podlega to wątpliwości, że Twoje ciało się zmienia. Ta zmiana jest niezbędna, aby zrobić dziecku miejsce w macicy, ale również po to, żebyś finalnie mogła urodzić. Twoje ciało przygotowuje się do tego kulminacyjnego momentu, od samego początku ciąży. Dlatego już w pierwszych tygodniach ciąży możesz odczuwać pewne dolegliwości. I to właśnie od nich zaczniemy.

Od samego początku możesz zauważyć delikatną zmianę postawy ciała. Dzieje się tak dlatego, że macica powoli rośnie i zaczyna wyłaniać się znad spojenia łonowego. Stopniowo będzie rosła coraz bardziej, zabraknie jej miejsca, będzie musiała się trochę porozpychać i w pewnym momencie zacznie naciskać na Twoje narządu wewnętrzne. One grzecznie ustąpią jej miejsca.

Już na początku ciąży masz prawo czuć się zmęczona i wiecznie wykończona. Dzieje się tak za sprawą hormonów, których burza teraz toczy się w Twoim organizmie. Ciało blokuje jajeczkowanie, a przestawia się na utrzymanie zarodka. Te zmiany hormonalne mogą odbić się na Twoim samopoczuciu. Nie martw się, to mija u większości kobiet w drugim trymestrze ciąży.

Pelvismed - zmeczona kobieta
W pierwszym trymestrze ciąży może towarzyszyć Ci zmęczenie. Źródło grafiki: Freepik

Tak samo już na początku ciąży, możesz odczuwać ból kręgosłupa. I nie jest to żaden wymysł, pomimo że brzuch jest jeszcze niewielki, a macica niewidoczna. Ciało zmienia się także pod kątem układu kostnego. Wszystko po to, żeby Twoja miednica kostna zyskała kilka dodatkowych centymetrów miejsca do porodu. Dodatkowo tutaj winna może być sama macica. Chociaż niewielka, to jednak już odrobinę cięższa. Macica jest przyczepiona do kości krzyżowej tzw. więzadłami krzyżowo-macicznymi. Można je porównać do takich rączek, które trzymają ją w przestrzeni. Ale kiedy macica rośnie i zmienia swoje ustawienie w brzuchu, rączki się napinają i w konsekwencji możesz czuć ból w okolicy kości krzyżowej.

Szczególnie mogą to odbierać te kobiety, które już przed zajściem w ciążę, miewały bóle tej okolicy. Jeżeli w pierwszym trymestrze ciąży odczuwasz ból pleców, to nie czekaj aż się rozwinie. W pierwszym trymestrze możesz udać się do fizjoterapeuty, który postawi Cię na nogi. Szukaj fizjoterapeutów uroginekologicznych, którzy mają wiedzę, na temat pracy z kobietą na tym etapie ciąży.

Pelvismed - fizjoterapia plecow w ciazy pelvismed
Doświadczony fizjoterapeuta pracuje z Pacjentkami w I trymestrze ciąży.

W pierwszym trymestrze mogą pojawić się nudności i wymioty. Występują przeważnie między 6-8 tygodniem ciąży i ustępują w okolicy 16 tygodnia ciąży. Ale oczywiście nie jest to reguła. Będą towarzyszyły mniej więcej 60-70% kobietom w ciąży. Natomiast część ciężarnych nie doświadczy ich wcale. Nudności i wymioty mogą pojawiać się rano jak i wieczorem, a ich przyczyna nie jest do końca poznana. Istnieje teoria, która mówi, że jest to mechanizm obronny dla matki i dziecka, przed chemicznymi substancjami. Tutaj też możesz szukać pomocy u swojego fizjoterapeuty. Pamiętaj, że jeśli wymioty są intensywne, tracisz na wadze i zaczynają Ci utrudniać codzienne funkcjonowanie, to skieruj się do ginekologa prowadzącego ciążę.

Zdarza się, że kobieta już od początku ciąży męczy się ze zgagą i refluksem. Jest to spowodowane zwiększonym stężeniem progesteronu, który rozluźnia mięśnie gładkie w naszym ciele. Rozluźnia też niestety mięsień zwieracz dolny przełyku, który chroni nas przed cofaniem się treści pokarmowych z żołądka do przełyku.

Dalej, całkiem możliwe, że już na wczesnym etapie ciąży, zaczniesz odczuwać ciągnięcie w pachwinach. Spokojnie, to znowu rosnąca macica. Przed chwilą mówiłam o rączkach, które przyczepiają macicę do kości krzyżowej. Podobne rączki idą od jej rogów i kończą się w okolicy warg sromowych. Są to tak zwane więzadła obłe macicy. Więzadła się naprężają, a Ty właśnie będziesz odczuwać to, jako ciągnięcie w pachwinach. Tutaj ponownie, mamy super metody pracy z więzadłami.

Kolejnym objawem może być odczucie duszności i to niekoniecznie związanej z dużym ruchem. Progesteron zmniejsza Twoją wrażliwość na CO2, co będzie właśnie się tak objawiać. Dodatkowo Twoja przepona oddechowa, będzie się stopniowo napinać, zwiększając duszność. A gdyby tego wszystkiego było mało, za jakiś czas, zauważysz wzrost piersi i zaokrąglenie klatki piersiowej. Jak się domyślasz, zamknięta klatka piersiowa nie pomaga w prawidłowym oddychaniu.

Staraj się skupić na przeponowym torze oddechowym, wydłużaj wydechy i rób ćwiczenia mobilizacyjne, które otworzą klatkę piersiową. Tutaj świetnie sprawdzi się joga.

Pelvismed - joga w ciazy
Joga jest doskonałą metodą mobilizacji w odcinku piersiowym kręgosłupa. Źródło grafiki: Freepik

Na początku ciąży, może towarzyszyć Ci ból głowy. Jest to efekt dostosowania się Twojego ciała do zmian hormonalnych. Dodatkowo z czasem zobaczysz, że Twoja głowa wychyla się do przodu. Przez to niestety napinają się mięśnie podpotyliczne, które mogą ból głowy zwiększyć.

Staraj się cofać brodę delikatnie w tył, tak aby nie doprowadzać do takiej szyi żółwia. Mięśnie podpotyliczne możesz masować z wykorzystaniem piłeczki do tenisa ziemnego, albo korzystać z pomocy fizjoterapeuty lub masażysty.

Na tym etapie może już zauważyłaś, że chce Ci się częściej siku. To też norma! Rosnąca macica wywiera większy nacisk na pęcherz moczowy, a Ty odczuwasz większe parcie na mocz. Zwiększona częstotliwość sikania w ciąży, nie jest niczym niebezpiecznym i strasznym. I absolutnie nie znaczy nietrzymania moczu. Pomimo tego, że częściej sikasz, staraj się cały czas pić wodę.

Ostatnią zmianą ciała, którą chcę omówić są zaparcia. Czyli zmniejszona częstotliwość oddawania stolca. Progesteron spowalnia pracę jelit, przez to ich ruch jest powolny i dłużej transportują masy kałowe do odbytnicy. Dodatkowo, możesz obserwować, że Twoja kupa jest dużo twardsza. Będzie to również zmiana hormonalna, tym razem winimy aldosteron. Jeżeli dodatkowo ginekolog zlecił Ci stosowanie żelaza, to kupa będzie jeszcze twardsza. Upewnij się, że pijesz odpowiednią ilość płynów, stosujesz normalną, racjonalną dietę i jesteś aktywna fizycznie.

Wymieniłam te wszystkie objawy, nie po to, żeby Cię nastraszyć przed pierwszym trymestrem, tylko żeby Cię uspokoić. Są to normalne zmiany adaptacyjne. U niektórych kobiet, możliwe, że w ogóle niewyczuwalne. Każda kobieta jest inna i inaczej będzie przechodzić okres ciąży.

Jeżeli interesuje Cię pierwszy trymestr ciąży i chcesz pogłębić temat aktywności fizycznej, w tym okresie, to zachęcam Cię do osłuchania odcinka podcastu, który szerzej porusza ten temat. Cały odcinek jest dostępny zarówno na Spotify, Apple Podcasts jak i YouTube.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *