Urodziłaś… Płynnie przeszłaś okres połogu. Odbyłaś już nawet swoją popołogową kontrolę u ginekologa prowadzącego ciążę. Lekarz potwierdził, że wszystko jest w jak najlepszym porządku, ale w dalszym ciągu czujesz obawy przed powrotem do stosunku seksualnego po porodzie. Jest to zupełnie normalne! W dzisiejszym wpisie, chciałabym pokazać Ci, co może Cię czekać przy pierwszym zbliżeniu po połogu.

Ciało kobiety rodzącej ulega zmianie. To nie podlega najmniejszej wątpliwości. Ale na wstępie napiszę najważniejszą rzecz i chcę żebyś to zapamiętała. Seks nie może boleć! Chyba że masz na to ochotę. W innej sytuacji, jakikolwiek ból w trakcie współżycia jest sygnałem alarmowym, który powinien zapalić czerwoną lampkę w Twojej głowie. Niestety konsekwencje porodu drogami natury jak i cięciem cesarskim, mogą generować ból w trakcie stosunku. Dodatkowym problemem jest samo postrzeganie zmienionego ciała. Brak akceptacji tychże zmian, powoduje negatywne nastawienie psychiczne do współżycia. Sferę psychiczną oczywiście pozostawiam psychoterapeutom, natomiast poprowadzę Cię za rękę po zmianach somatycznych w Twoim organizmie.

Czego możesz się spodziewać po porodzie drogami natury?

Ból okolicy blizny po pęknięciu lub nacięciu krocza – ból ten może być szczególnie wyczuwalny przy wprowadzaniu penisa do pochwy. Wiele Pacjentek ma wrażenie, że cos blokuje wejście do pochwy i penetracja jest niemożliwa. Pamiętaj, że jeszcze niedawno w tej okolicy znajdowała się rana, która po mniej więcej 6 tygodniach jest zagojoną blizną. Blizna na etapie przebudowy, może wytwarzać zrosty i to właśnie dlatego odczuwasz ból w trakcie podrażnienia blizny. W takim wypadku konieczne jest rozpoczęcie mobilizacji blizny. Mobilizacja to tak naprawdę rozmasowanie przykurczonej tkanki. Pierwszą mobilizację powinien wykonać fizjoterapeuta uroginekologiczny. Kolejnymi zajmiesz się już sama w domu.

Odczucie tarcia w trakcie penetracji – poród rozpoczyna serię zmian hormonalnych. Jeżeli dodatkowo karmisz piersią, w Twoim organizmie utrzymuje się niski poziom estrogenu. Estrogen to hormon, który wpływa chociażby na stan napięcia błony śluzowej pochwy. Po porodzie błony śluzowe są ścieńczone i wysuszone. Może to skutkować odczuwaniem pieczenia, tarcia, suchości w pochwie. Zadbaj o odpowiednią lubrykację. Pamiętaj żeby sięgać tylko po naturalne żele nawilżające. Świetnym nawilżeniem jest również kwas hialuronowy stosowany dopochwowo. W przypadku braku poprawy skontaktuj się z ginekologiem, który może zlecić stosowanie kremów z estriolem.

Ból w trakcie głębokiej penetracji – bardzo często po porodzie zgłaszacie problem z głębokością współżycia. Twierdzicie, że partner nie jest w stanie wprowadzić całego penisa do pochwy, a kiedyś było to możliwe. Dodatkowo zgłaszacie wrażenie obijania penisa o coś w stylu ściany w pochwie. Mogą być to oznaki obniżenia narządów miednicy mniejszej. Zgłoś się do fizjoterapeuty uroginekologicznego, który oceni stopień obniżenia i wdroży odpowiednią terapię. Sami szukajcie pozycji, które umożliwią Wam głębszą penetrację bez bólu.

Gazy pochwy / bąki pochwowe – są częstym problemem szczególnie w pozycjach, w których Twoja miednica jest uniesiona do góry. Do pochwy napływa powietrze i wydostaje się wydając charakterystyczny dźwięk bąków. Gazy pochwy są bezwonne, ale dla większości kobiet są krępujące. Mogą być sygnałem świadczącym o poszerzeniu wejścia do pochwy i rozluźnieniu mięśni dna miednicy. Udaj się na kontrolę do fizjoterapeuty, który oceni stan Twojego dna miednicy i zada ćwiczenia wzmacniające, które będziesz regularnie wykonywać.

Czego możesz się spodziewać po porodzie cięciem cesarskim?

Cięcie cesarskie nie zwalnia z opieki nad Twoim dnem miednicy. Mogłoby wydawać się, że cięcie nie wpływa na mięśnie dna miednicy i pochwę, ale nic bardziej mylnego…

Ból przy wprowadzaniu penisa do pochwy – Pacjentki, które urodziły drogą CC bardzo często porównują stosunek po porodzie do swojego pierwszego seksu. Mówią, że czuły się jak dziewica, ponieważ ból był podobny. Cięcie cesarskie wpływa na podniesienie napięcia mięśni dna miednicy. Szczególnie na warstwę powierzchowną mięśni krocza. Jeżeli Twoje mięśnie są napięte / zaciśnięte, to partner wprowadza penisa do pochwy na siłę, co skutkuje ogromnym bólem. Tutaj nie powinnaś ćwiczyć klasycznego wzmacniania mięśni dna miednicy. Odpowiednia kolejność to wizyta u fizjoterapeuty, rozpoczęcie terapii rozluźniającej, po uzyskaniu prawidłowego napięcia – powolna aktywacja mięśni. Zaopatrzcie się również w naturalny lubrykant. Zapamiętaj, że wzmacnianie nie będzie wskazane w każdej sytuacji!

Ból podbrzusza i okolicy blizny po cięciu cesarskim – możesz odczuwać go szczególnie w trakcie głębokiej penetracji. Jest to sygnał świadczący o tym, że Twoja blizna wymaga oceny i prawdopodobnie mobilizacji. Pamiętaj, że blizna nie powinna boleć, ciągnąć w trakcie ruchu, piec czy szczypać.

Najgorszym wrogiem przy powrocie do seksu jest strach. Lęk napędza Twój układ nerwowy, który pobudza mięśnie zwieracze. W efekcie, daje to napięcie mięśni dna miednicy i ból. Wiedząc co może Cię czekać po porodzie, jesteś w stanie opanować strach, ponieważ znasz metody terapii i wiesz jak sobie pomóc.

Ja niezmiennie polecam moim Pacjentkom pracę z wibracją. Wibratory doskonale sprawdzają się w opracowywaniu blizn krocza czy to po CC, przynoszą piękne rozluźnienie mięśni, wprowadzają Cię w podniecenie, a co za tym idzie – zwiększają ukrwienie i nawilżenie błon śluzowych pochwy. Nic tylko korzystać! Aktualnie na rynku jest ogromny wybór wibratorów, zobacz co będzie dla Ciebie najlepsze. I powodzenia, trzymam za Ciebie kciuki!

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *