Kontynuujemy temat zabiegów kosmetologicznych po porodzie. Jeżeli nie czytałaś pierwszego artykułu, to zapraszam Cię tutaj [KLIK]. Na moje pytania, ponownie odpowiada kosmetolog Aleksandrą Dąbrowską.

Kolejnym defektem poporodowym jest nadmiar rozciągniętej skóry w obrębie brzucha? Jakie zabiegi polecasz w tej sytuacji?

Na stan skóry po porodzie wpływa wiek kobiety, ilość przebytych ciąż , uwarunkowania genetyczne i uwaga – tryb życia prowadzony sprzed ciąży. Rozciągnięta skóra, która jest bezpośrednią przyczyną zmniejszenia elastyczności skóry i spowodowana jest rozciągnięciem włókien kolagenowych i elastynowych. Najczęściej wiotka i rozciągnięta skóra spowodowana jest utratą wagi w krótkim czasie ( czyli np. po ciąży). Skóra ma duże zdolności do kurczenia się i rozciągania, ale jednak i one są ograniczone. Skórę brzucha z natury charakteryzuje mała sprężystość, a spowodowane jest to progesteronem (żeńskim hormonem płciowym wydzielanym przez jajniki).

Poza rozciągniętą skórą w okolicach brzucha może znajdować się dodatkowo tkanka tłuszczowa więc aktywność fizyczna i odpowiednie odżywianie w tym odpowiednie nawadnianie jest niezbędne. Dla młodej mamy nie zawsze siłownia będzie dobrą opcją, ale można zacząć od spacerów bądź szybkich marszów. Mając na myśli odpowiednie odżywianie, nie chodzi tu o konkretną dietę, a o unikanie przetworzonej żywności: słodyczy ( chyba że domowej roboty), trzeba unikać soli i cukru, który występuje nie tylko w słodkościach. Przy tkance tłuszczowej jak i przy rozciągniętej skórze ważne będzie wzmacnianie głębokich mięśni brzucha, które możemy rozpocząć od razu po połogu.

Stan skóry po ciąży można ocenić stosując skalę PRS – Pittsburgh Rating Scale

  • 1 stopień – skóra sprężysta, ale jest nadmiar tkanki podskórnej
  • 3 stopień -duży nadmiar skóry i tkanki podskórnej poniżej pępka, występują rozstępy
  • 4 stopień – duży nadmiar skóry i tkanki tłuszczowej powyżej i poniżej pępka

Ocena stanu skóry może ułatwić dobranie odpowiedniej terapii łączonej.

W przypadku rozciągniętej skóry pracować można podobnie jak z rozstępami. Zadziałać można mezoterapią mikroigłową jak i igłową, a żeby uelastycznić tkankę można zacząć terapię od masaży mechanicznych i manualnych. W masażach mechanicznych plusem jest to, że działa podciśnienie, możemy dopasować także moc zabiegu a w nowoczesnych maszynach dopasować można program masażu do rodzaju tkanki. Przykładem takim jest Endermologia LPG, która wyposażona jest w głowice ze specjalnymi rolkami, które dodatkowo rozmasowują fałd skórny. Zabieg pobudza krążenie, dodatkowo wpływa na metabolizm i dotlenienie tkanek, więc organizm przy okazji szybciej eliminuje toksyny. To wszystko wpływa na poprawę struktury skóry. Podczas masażu podciśnieniowego dochodzi także do odprowadzenia nadmiaru wody, więc zostaje uwolniona woda z organizmu, która w trakcie ciąży zatrzymuje się pod wpływem zaburzeń hormonalnych. Endermologię można wykonywać na całe ciało, ale jeśli chodzi o okolicę brzuch ,to należy odczekać około 3 miesiące po porodzie naturalnym i około 5 miesięcy po cięciu cesarskim.

Endermologia ma także zastosowanie w mobilizacji blizny po cesarskim cięciu, pamiętając trzeba przy tym, że blizna to nie tylko kwestia estetyczna, ale niestety może przysporzyć wiele kłopotów zdrowotnych. Blizna może wpłynąć na funkcjonowanie całego organizmu. Z blizną możemy pracować u fizjoterapeuty, ale także u kosmetologa, terapie można też połączyć u dwóch specjalistów.

Z rozstępami i wiotką skórą doskonale poradzi sobie także radiofrekwencja mikroigłowa połączona z elektroporacją. Podczas zabiegu wprowadzane są substancje odżywcze, które poprawią kondycje skóry i następuje budowa nowych włókien kolagenowych.

Schematem zabiegów może być rozpoczęcie terapii kilkoma zabiegami endermologii, następnie mezoterapia mikroigłowa połączona z igłową mezoterapią, kolejno przeplatanie ze sobą tych zabiegów. Dodatkowo w domowej pielęgnacji wspomaganie się szczotkowaniem, aplikacja preparatów z kofeiną i guaraną czy algami, wpłynie też odpowiednio na prawidłowe nawilżenie skóry. Wato stosować prysznice na przemian ciepłą i zimną woda. Domowa pielęgnacja ma wspomóc zabiegi kosmetologiczne. Ma również na celu poprawę ukrwienia i nawilżenia skóry. Skóra, która jest wiotka lub ma rozstępy zawsze będzie lepiej wyglądała jeśli utrzymany będzie odpowiedni poziom nawilżenia. Można to porównać do skóry twarzy. Skóra ze zmarszczkami, ale bardzo dobrze nawilżona będzie zawsze wyglądała lepiej niż skóra pozbawiona zmarszczek, a sucha i odwodniona. Zawsze podaje taki przykład przy jakichkolwiek niedoskonałościach skóry, ponieważ nawilżenie to podstawa!

Po ilu zabiegach klientka będzie w stanie zauważyć różnicę w jakości napięcia skóry?

Nie ma jednoznacznej liczby zabiegów, wszystko zależy od tego jakie zabiegi będą wykonywane, w jaki sposób łączone oraz jakie są predyspozycje skóry. Na pewno trzeba nastawić się na serię zabiegów i na systematyczność w wykonywaniu oraz pamiętać o domowej pielęgnacji. Trzeba uzbroić się w cierpliwość i pamiętać o tym, że praca nad ciałem to długi proces. Trzeba też zastanowić się nad tym jakich efektów oczekujemy i czy są one realne.

Pojawia się jeszcze problem cellulitu… Wiele kobiet nie miało z nim problemu dopóki nie zaszły w ciążę. Co robimy w tej sytuacji?

Sprawcą cellulitu w tym przypadku jest estrogen, który zwiększa przepuszczalność naczyń krwionośnych i sprzyja powstawaniu obrzęków, a komórki tłuszczowe rozrastają się w sposób nierównomierny i na skórze pojawia się cellulit. W tym przypadku dobrze jest zacząć od serii endermologii, a następnie przejść do zabiegów mezoterapii lub też radiofrekwencji mikroigłowej i elektroporacji.

Co sądzisz o domowej mezoterapii tkanek brzucha? Moje Pacjentki bardzo często sięgają po rollery z kolcami.

Odradzam stosowanie wszelkich rollerów i podobnych sprzętów z ostrymi wypustkami, igłami i mikroigłami. Jest to zazwyczaj niehigieniczne. Końcówki często służą do kilku zastosowań. W jaki sposób w domowych warunkach mamy przeprowadzić prawidłową dezynfekcje i sterylizacje? Jest to jeden z wielu powodów, dla których zabiegi bez wiedzy i domowym sposobem mogą źle się skończyć, a nieumiejętne stosowanie może zamiast poprawy skóry spowodować jej pogorszenie. Tutaj trzeba mieć na uwadze możliwość infekcji bakteryjnej. Zabiegi z nakłuwaniem muszą być wykonywane przez specjalistę, który oceni stan skóry, ułoży plan terapii w odpowiednich odstępach i zdecyduje o głębokości zabiegu oraz zastosuje preparaty dostosowane do tego typu zabiegów. Trzeba także zwrócić uwagę na materiał, z którego został wykonany roller.

W domowych sposobach zdecydowanie polecam peelingi skóry, szczotkowanie, stosowanie serum i balsamów ze składnikami aktywnymi, które pobudzą krążenie i skupienie się na systematyczności wykonywania podstawowej pielęgnacji domowej. Kosmetolog powinien doradzić jakie składniki aktywne powinny być w kosmetykach i podać konkretne przykłady kosmetyków, które powinniśmy kupić.

Jak widać wiele zabiegów się powtarza. W zależności od problemów skóry – czy są to rozstępy, czy cellulit, czy wiotka i sucha skóra, często możemy wykonywać te same zabiegi. Najczęściej jest to endermologia – masaż próżniowy, mezoterapia, radiofrekwencja mikroigłowa czy elektroporacje. Ważną rzeczą jest ustalenie przez kosmetologa, który zabieg wykonujemy w pierwszej kolejności, czy robimy go samodzielnie czy może z czymś łączymy.

Zabiegi, które wymieniłam powyżej, osobiście wykonuję w gabinecie, ale są też inne możliwości np., karboksyterapia, zabiegi laserowe, lipoliza.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *