Jak zachować dobrą higienę pochwy i nie zwariować w gąszczu płynów do higieny intymnej. Dzisiaj między innymi o tym!

Zacznijmy od prawidłowego nazewnictwa. Części ciała będziemy omawiać od zewnątrz do wewnątrz. Jeśli położysz rękę na spojeniu łonowym, to to co czujesz pod palcami i dłonią nazywamy wzgórkiem łonowym. Tutaj spodziewamy się włosów łonowych. Teraz zachęcam Cię żebyś chwyciła lusterko i dalszy etap wykonała pod kontrolą wzroku. Skieruj lusterko na swoje krocze. To co widzisz z zewnątrz to wargi sromowe zewnętrzne (kiedyś nazywaliśmy je wargi sromowe większe, ale już wiemy, że ta nazwa może być mylna, ponieważ sugeruje, że muszą być faktycznie większe), Jeśli je odchylisz zobaczysz wargi sromowe wewnętrzne, które mogą zamykać wejście do pochwy. Wejście do pochwy to dziura, którą widzisz na środku, która prowadzi oczywiście do pochwy. Powyżej możesz zobaczyć małą dziurkę – to cewka moczowa, a poniżej krocze. Krocze to przestrzeń, która oddziela pochwę od odbytu. Teraz będzie Ci łatwiej zlokalizować narządy, o których będziemy mówić.

Natomiast omawianie mycia, tym razem zaczniemy od wewnątrz do zewnątrz.

Na samym początku musisz zrozumieć, że pochwa nie wymaga od nas wielkiej pomocy w kwestiach mycia. Ma własne mechanizmy, które powodują samooczyszczanie. Pochwa jest wyścielona błoną śluzową, a w środku bytują pałeczki kwasu mlekowego. Normalną rzeczą jest wydzielina pochowa, potocznie zwana upławami. Upławy to płyny, które sączą się z pochwy od momentu wejścia w okres dojrzewania. To normalne, że z pochwy coś leci, bo musi. Wydzielina, która sączy się z pochwy jednocześnie wymywa nieproszonych gości np. wirusy, bakterie, grzyby, martwy naskórek.

Pelvismed - mycie
Nigdy nie myj pochwy w środku. Źródło grafiki: Freepik

U zdrowej kobiety pojawia się codziennie od pół do całej łyżeczki wydzielin pochwowych. Jest to cudowny mechanizm oczyszczania pochwy i nie należy traktować go jako coś obrzydliwego.

Ale problem pojawia się kiedy kobieta zaczyna ingerować w środowisko pochwy. Dziewczyny często czują się nieczysto, przeszkadza im zapach z pochwy. Warto dodać, że pochwa u zdrowej kobiety wydziela lekko kwaskowaty zapach, właśnie z racji na kwas mlekowy. W obawie przed nieczystością, kobiety rozpoczynają mycie i płukanie pochwy. Irygacje, kierowanie słuchawki prysznica do pochwy czy nasiadówki są krótką drogą do zaburzenia równowagi flory bakteryjnej, ponieważ wypłukujesz substancje, które mają Cię chronić. Zapamiętaj, że pochwa nie potrzebuje mycia. Nie myj się w środku żadnym płynem, nie płucz, nie podmywaj chusteczkami, które będziesz próbowała wkładać do środka. Po współżyciu, również nie potrzebujesz myć pochwy w środku. Zaufaj mi – oczyści się sama.

Warto obserwować swoje upławy, które oczywiście zmieniają się w cyklu miesięcznym, ale mogą także wskazywać na pewne nieprawidłowości. Jeśli zapach upławów różni się od standardowego, zaczynasz czuć zapach ryby, widzisz że upławy są żółte lub zielone – skonsultuj to z ginekologiem, ale nigdy nie zaczynaj leczenia na własną rękę!

Podsumowując, daj swojej pochwie święty spokój!

Idziemy dalej: wargi sromowe wewnętrzne również nie wymagają mycia. Jest to okolica wrażliwa i nie ma gruczołów potowych i łojowych.

Wargi sromowe większe i okolica wzgórka łonowego są owłosione. Posiadają gruczoły potowe i łojowe. Wydzielają wydzieliny, pocą się i pod koniec dnia mogą najzwyczajniej w świecie śmierdzieć. Mogą na nich np. się utrzymywać resztki moczu, które potęgują zapach. Tutaj Najlepiej do mycia nadaje się sama ciepła woda. Jeżeli wydaje Ci się, że woda nie jest wystarczająca, to w tym celu wykorzystaj żele pod prysznic z dobrym składem. Żele nie niszczą twojej lipidowej warstwy ochronnej.

Mydło nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ wysusza skórę i podnosi pH sromu. Z pewnością nie musisz inwestować w specjalne żele do higieny intymnej. Zapomnij ran na zawsze o środkach bakteriobójczych czy dezynfekcji okolicy sromu.

Pelvismed - mydlo 1
Mydło nie jest najlepszym pomysłem – podnosi pH pochwy i sromu. Źródło grafiki: Freepik

Pamiętaj, że płyn do higieny intymnej również nie powinien być stosowany wewnątrz pochwy, tak więc jeżeli preparat jest reklamowany jako przeciwzapalny lub zapobiegający infekcjom, to jest to ściema, ponieważ i tak nie powinien się dostać do pochwy.

Zwróć uwagę, aby nie kupować preparatów aromatyzowanych i silnie pachnących. Substancje zapachowe bardzo często uczulają. Czytaj dokładnie etykiety i szukaj środków, których pH mieści się w granicach 5,3-7,0. Idealne będą preparaty, których pH jest zbliżone do pH skóry sromu, czyli 5,3-5,6.

Czyli zewnętrznie możemy używać preparatów myjących, ale nie myjemy warg sromowych wewnętrznych i wejścia do pochwy.

Na sam koniec umyj okolicę odbytu. Staraj się nie odwracać tej kolejności, ponieważ nie chcemy przenosić bakterii z okolicy odbytu do pochwy. Możesz wyrobić sobie nawyk używania np. prawej ręki do mycia sromu, a lewej do mycia odbytu.

Do mycia okolicy sromu i odbytu nie używaj gąbek czy myjek. Jest to doskonałe środowisko dla bakterii, których nie chcesz w pochwie. Myj się ręką, to będzie wystarczające.

Myj się raz dziennie, chyba że oczywiście potrzebujesz częściej np. w czasie miesiączki, gdy masz nietrzymanie moczu lub stolca albo właśnie jesteś w połogu.

Mycie mamy rozłożone na czynniki pierwsze, teraz czas na dobór bielizny.

Oczywiście najlepiej kiedy jest niebarwiona i jej skład to 100% bawełny, ale osobiście uważam, że jeżeli do tej pory nie miałaś problemów z podrażnieniem sromu i infekcjami, to możesz nosić takie majtki jakie Ci się podobają.

Czym więcej sztucznych materiałów w składzie, tym mniejszy przepływ powietrza do okolicy krocza. Z pewnością powinnaś unikać materiałów skrajnie sztucznych w stylu lateks lub materiałów, które zatrzymują wilgoć lub obcierają. Ale myślę, że sama nie spiszesz się na takie katusze.

Tutaj powinny zatrzymać się kobiety, które notorycznie korzystają z wkładek higienicznych, podpasek lub pieluchomajtek. Jest to sztuczne środowisko, które zmniejsza przepływ powietrza. Jeżeli możesz, rezygnuj z wkładek noszonych na co dzień. Wydzieliny pochwy, które już znasz nie powinny kisić się na sztucznym materiale wkładki higienicznej.

Pelvismed - podpaski
Jeśli nie musisz, nie noś wkładek higienicznych. Źródło grafiki: Freepik

Bielizna powinna być odpowiednio dobrana, nie może uwierać i się wrzynać. Jeżeli masz tendencje do infekcji, zwróć uwagę nie tylko na skład majtek, ale również na środki piorące. One również mogą być przyczyną przykrych dolegliwości.

Bakterie lubią wilgotne środowisko, dlatego jeżeli masz nietrzymanie moczu, to zmieniaj majtki częściej. To samo tyczy się mokrych strojów kąpielowych. Po kąpieli postaraj się przebrać w suchą bieliznę.

W nocy postaw na spanie bez majtek. Zapewni to pochwie odpowiedni dopływ tlenu. Daj jej odpocząć chociaż w nocy.

Bardzo częste pytanie pojawia się odnośnie depilacji. Golić włosy czy lepiej zostawić je w spokoju? Włosy łonowe zostały stworzone w pewnym celu. Są nam potrzebne, ponieważ stanowią ochronę dla pochwy i sromu. Zatrzymują odpowiednią wilgotność i wyłapują brud.

Można je porównać do brwi, które stanowią ochronę dla oczu przed potem. Nadmierne usuwanie włosów może powodować podrażnienia skóry i urazy. Nie będę mówić Ci czy masz się golić lub też nie, ponieważ uważam, że jest to temat indywidualny. Natomiast warto pozostawić niewielką ilość włosów łonowych w okolicy sromu, właśnie w celu ochronnym. Pamiętaj, że nie musisz się depilować przed wizytą u ginekologa i fizjoterapeuty uroginekologicznego!

Jeśli myślisz, że rezygnując z mycia pochwy doprowadzisz się do infekcji, to jesteś w dużym błędzie, ponieważ jest zupełnie na odwrót. Przesadna higiena pozbawia pochwę jej systemu samoczyszczącego i wypłukuje pozytywne bakterie, które chronią nas przed infekcjami. To tak jak byś zwolniła swoich ochroniarzy. Stajesz się bezbronna i podatna na infekcje.

Zmiana higieny intymnej to ciężki proces i nie każda kobieta będzie od razu w stanie zrezygnować z irygacji czy noszenia wkładek higienicznych. Ale próbuj wprowadzać te zmiany małymi krokami.

I pamiętaj, że w tym temacie trzymamy się bezapelacyjnie zasady: Mniej znaczy więcej! Mniej płynów do mycia, mniej wkładek, mniej gaci do spania. Stawiamy na naturę i samooczyszczanie : )

Pamiętaj, że moje treści są również dostępne w formie podcastu. Odcinek na temat higieny intymnej możesz odsłuchać zarówno na Spotify, Apple Podcasts jak i YouTube.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *