Codziennie dostajemy od Was wiele pytań jak się przygotować do wizyty. Zastanawiacie się czy badanie przez pochwowe jest konieczne. W dzisiejszym artykule znajdziesz odpowiedź na najbardziej nurtujące pytania.

Pierwszym krokiem będzie umówienie terminu wizyty. Sugeruję skontaktować się z wybranym gabinetem min. 3-4 tygodnie przed preferowaną datą spotkania.

Na wizytę ubierz się wygodnie, tak aby ubiór nie krępował Twoich ruchów. Najlepiej tutaj sprawdzą się dresy lub leginsy. Jeśli masz na sobie spódnicę lub sukienkę, to przygotuj spodenki na przebranie. Musisz mieć świadomość, że możesz zostać poproszona o rozebranie się do bielizny, w celu oceny postawy ciała. Jeśli wiesz, że będziesz się czuła skrępowania, to przygotuj krótkie spodenki i stanik sportowy typu top.

W gabinecie postaraj się być 5 minut przed planowaną godziną. Wiem, że dla niektórych z Was, pierwsza wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego wiąże się ze stresem. Przyjdź szybciej, usiądź w poczekalni, weź łyka wody i odetchnij.

Jeśli przyczyną wizyty jest nietrzymanie moczu, to NIE oddawaj moczu bezpośrednio przed wizytą. Aby ocenić pracę pęcherza moczowego, mięśni wokół cewki moczowej i systemu więzadłowego, potrzebujemy abyś przyszła na półpełnym pęcherzu moczowym. Dokładnie powinno się w nim znajdować około 300 ml moczu, ale kto to zliczy : ) Masz odczuwać, że chce Ci się siku, ale nie jest to intensywne parcie. Natomiast jeśli Twoim problemem jest obniżenie narządu, to przed wizytą oddaj mocz.

Duży posiłek zjedz najpóźniej 2 godziny przed wizytą. Badanie może obejmować ocenę jamy i powłok brzusznych. Jeśli najesz się przed wizytą, to będzie dość nieprzyjemne w odbiorze.

Wizytę zaczynamy od zebrania podstawowych danych osobowych takich jak: imię, nazwisko, nr PESEL, adres. Są to niezbędne dane, bez których nie możemy rozpocząć wizyty. Jeśli odmawiasz podania swoich danych osobowych, to nie przechodzimy do dalszej części wizyty.

Następnie przechodzimy do obszernego wywiadu. Tutaj spodziewaj się pytań o jakość wypróżnienia, oddawanie moczu, nietrzymanie moczu, miesiączkę, stosunek seksualny, bóle kręgosłupa czy stawów, Twoją aktywność fizyczną, charakter wykonywanej pracy i wiele wiele innych. Jeśli masz jakiekolwiek badania obrazowe lub laboratoryjne, które dotyczą zgłaszanego przez Ciebie problemu, weź je ze sobą na pierwszą wizytę.

W tej części zawsze zostawiamy czas na pytania. Uważam, że warto spisać je na kartce przed wizytą. Z doświadczenia wiem, że lubią uciekać z głowy.

Kolejno, przechodzimy do badania w staniu. Przeważnie odbywa się w bieliźnie i jest to głównie ocena postawy ciała i ruchomości kręgosłupa. Prosimy Cię o wykonanie kilku prostych ruchów, takich jak stanie na jednej nodze, przysiad czy skłon w przód.

Dalsza część badania odbywa się w leżeniu na kozetce. Tutaj oceniamy zakresy ruchów w stawach kończyn dolnych, sprawdzamy stan napięcia powłok brzusznych, ruchomość narządów jamy brzusznej i ogólną pracę mięśni brzucha. Niektórzy fizjoterapeuci wzbogacają to badanie o badanie USG.

Następnym krokiem będzie badanie przez pochwowe. Badanie nie zawsze jest konieczne, a nawet jeśli jest, to nie musi być przeprowadzane na pierwszej wizycie. To Ty decydujesz kiedy czujesz się gotowa na badanie wewnętrzne. Jest ono podobne do badania ginekologicznego, ale skupiamy się na innych parametrach. Dla Twojego komfortu, badanie zawsze przeprowadzamy w spódniczce ginekologicznej. Badanie palpacyjne może być wzbogacone o badanie na wziernikach uroginekologicznych lub badanie w pozycji stojącej. Fizjoterapeuci przeważnie nie wykorzystują fotela ginekologicznego. Całe badanie odbywa się w pozycji leżącej na kozetce.

Zaplanuj wizytę tak, aby nie wypadła w trakcie miesiączki. Ale nawet jeśli to się nie uda, ponieważ Twoje cykle są nieregularne i nigdy nie wiesz kiedy spodziewać się krwawienia, to miesiączka nie jest przeciwskazaniem do wizyty. Sama decydujesz jak szeroki ma być zakres badania w trakcie krwawienia. Jeśli czujesz się dobrze i nie masz nic przeciwko, to również wykonujemy badanie przez pochwowe.

Na sam koniec wizyty, zawsze omawiamy wyniki badań, plan terapii i pierwsze zadania domowe.

Mam nadzieję, że ten tekst pozwoli Ci na bezstresową wizytę u fizjoterapeuty!

Pamiętaj, że moje treści są również dostępne w formie podcastu zarówno na Spotify, Apple Podcasts jak i YouTube.


Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *