Przed nami okres świąteczno – noworoczny. Piękne sukienki, kombinezony i ołówkowe spódnice już wiszą wyprasowane na wieszaku i czekają na tę specjalną okazję. Ale co zrobić, gdy już uda Ci się wcisnąć swoje ciało po ciąży w tę kieckę i nagle zauważasz, że brzuch nie prezentuje się w niej najlepiej? Czy pomoże gorset, pas uciskający, a może Twój wybór padnie na bieliznę uciskową? Jeżeli nie znasz odpowiedzi na to pytanie i zastanawiasz się czy jest to rozsądne rozwiązanie po porodzie, to zachęcam do przeczytania tego wpisu!

Po co tak naprawdę nosicie pasy uciskowe? Przeważnie mówicie, że chcecie przyspieszyć powrót brzucha do formy, poprawić jakość skóry i utrzymać mięśnie w ryzach w przypadku rozstępu mięśnia prostego brzucha. Dodatkowo, udaje się Wam zamaskować sterczący brzuszek, a talia zaczyna przypominać tę z przed ciąży. Elastyczny pas uciskowy wydaje się idealnym rozwiązaniem. Jest polecany w wielu szkołach rodzenia i można go dorwać nawet w zwykłych drogeriach. Ale czy zastanawiałaś się kiedyś co dzieje się w Twojej jamie brzusznej po zastosowaniu takiej kompresji i czy właściwie potrzebujemy ucisku po ciąży?

Pas, który widzicie na zdjęciu ma zastąpić pracę rozciągniętych i osłabionych mięśni brzucha po ciąży. Niestety nie spowoduje wzmocnienia przedniej ściany brzucha. Gdy ściągasz taki pas, to Twoje mięśnie w dalszym ciągu są słabe. Ponad to, zapominają jaką funkcję powinny pełnić, ponieważ przez większość dnia wyręcza je stabilizacja zewnętrzna. Idąc tym tropem – stosując pasy uciskowe osłabiasz i „rozleniwiasz” mięśni brzucha. Podobne efekty przynosi stosowanie bielizny wyszczuplającej czy gorsetów zwężających talię.

Pelvismed - gorset

Należy wspomnieć, że jama brzuszna mieści niesamowitą ilość narządów i organów. Są ułożone w przestrzeni i każdy z nich ma swoje miejsce. Jeżeli wciśniesz się w pas, to powodujesz drastyczne zmniejszenie obwodu brzucha i przestrzeni wewnątrz jamy brzusznej. Zmuszasz swoje narządy do zmiany dotychczasowego ustawienia i spychasz je w górę lub dół. Jeżeli przesuwasz je w górę, to utrudniasz prace przeponie. Gdy stosujesz pas odpowiednio długo, to możesz nawet przepchnąć narządy przez przeponę w kierunku klatki piersiowej, powodując przepuklinę rozworu przełykowego.

Jeśli Twój organizm wybierze opcję nr 2, to zepchniesz swoje wnętrzności w dół powodując obniżenie narządów miednicy mniejszej i możesz doprowadzić np. do obniżenia macicy.

Która opcja jest lepsza? Nie polecam żadnej! Uwierz mi, że powikłania opisane wyżej wiążą się z długim procesem rehabilitacyjnym.

Pelvismed - jama brzuszna

Taka sama sytuacja ma miejsce gdy przez cały dzień funkcjonujesz na wciągniętym brzuchu! Wiedziałaś o tym, że wciąganie brzucha może mieć tyle przykrych konsekwencji? Pozwól swojemu brzuchowi na rozluźnienie. Nie ma takiej potrzeby, abyś odpoczywała czy siedziała z napiętym brzuchem. Aktywuj go wyłącznie w sytuacjach stwarzających potencjalne ryzyko. Są to momenty, w których dochodzi do gwałtownego wzrostu ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej. Przykładem takiej okoliczności może być kaszel, kichanie, smarkanie, dźwiganie czy przesuwanie ciężkich przedmiotów. Naucz się uruchamiać mięsień poprzeczny brzucha i mięśnie dna miednicy przed przyjęciem wspomnianego obciążenia.

Jeżeli nie jesteś pewna czy umiesz zrobić to w poprawny sposób, to zachęcam do konsultacji u fizjoterapeuty uroginekologicznego.

Jeśli wymienione argumenty Cię nie przekonują i w dalszym ciągu nie możesz rozstać się ze swoim pasem, to pozwól, że przedstawię Ci wyniki badań, które porównują efekt osiągnięty przez kobiety stosujące pas uciskowy i kobiety, które wykonywały regularne ćwiczenia wzmacniające brzucha. Badanie wykazało, że grupa kobiet ćwiczących osiągnęła zwiększenie siły mięśni brzucha i zmniejszyła odległość pomiędzy dwoma częściami mięśnia prostego brzucha (rozstęp mięśnia). Grupa kobiet stosujących pas uciskowy nie osiągnęła tego efektu.

Podsumowując, elastyczne pasy uciskowe i bielizna modelująca nie jest polecana kobietom po porodzie. Oczywiście nie stanie się nic złego jeżeli raz na jakiś czas ubierzesz wyszczuplające majtki pod ulubioną sukienkę. Nie pozwól swojemu ciału na przyzwyczajenie się do stabilizacji zapewnianej z zewnątrz. To nasze mięśnie głębokie mają pełnić rolę stabilizatora!

Źródła:

  1. A.F. El-Begawy, A.M. Eldeeb, M.A. El- Lythy, H.S. El-Mekawy. Effect of Abdominal Exercises versus Abdominal Supporting Belt on Post-Partum Abdominal Efficiency and Rectus Separation. World Academy of Science, Engineering and Technology International Journal of Medical and Health Sciences. 2013; 7(1): 75-79
  2. K. Bowman. Rozejście mięśnia prostego brzucha. FizjoPress 2018
  3. https://www.smyk.com/babyono-poporodowy-pas-brzuszny-rozmiar-xl.html

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *