A tak na prawdę blizna po szyciu pęknięcia szyjki macicy. Pęknięcie szyjki może zdarzyć się w trakcie porodu drogami natury. Jeżeli w postępowaniu był założony szew, mamy też do czynienia z blizną. Każda blizna, która powstaje w naszym ciele wymaga mobilizacji, aby danej tkance przywrócić prawidłową ruchomość i elastyczność.

Mobilizacja blizny na szyjce macicy jest wykonywana w trakcie badania przezpochwowego u fizjoterapeuty uroginekologicznego. Jest to praca na głębokiej strukturze, do której będzie ciężko Ci sięgnąć swoją ręką, dlatego wykonuje ją fizjoterapeuta. Pamiętaj, że Ty sama możesz zająć się bliznami po nacięciu lub pęknięciu krocza, które są łatwo dostępne zewnętrznie lub płytko w przedsionku pochwy.

Pelvismed - szyjka macicy
Lokalizacja szyjki macicy.

Załóżmy, że taka mobilizacja się nie odbędzie. Zobacz na co może wpłynąć sztywna blizna na szyjce macicy:

  • Możesz odczuwać ból w trakcie współżycia. Szczególnie podczas głębokiej penetracji np. w pozycjach od tyłu. W tych pozycjach penis partnera generuje nacisk właśnie na okolicę szyjki.
  • Brak elastyczności szyjki może skutkować zaburzeniem skracania i rozwierania szyjki macicy w trakcie porodu. Będzie to nazwane szeroko pojętym określeniem „braku postępu porodu”.
  • Ból kości krzyżowej i dolnego odcinka kręgosłupa. Struktura z pozoru oddalona od kręgosłupa, ale mająca z nim bezpośrednie połączenia. Do szyjki macicy przyczepiają się bardzo ważne więzadła macicy (krzyżowo-maciczne), które ciągną się aż do kości krzyżowej. Sztywna szyjka generuje nieprawidłowe napięcie więzadeł, co z kolei prowadzi do bólu okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Nasze ciało jest niesamowicie skonstruowane, a sieć połączeń nigdy nie przestaje zachwycać.

Na koniec pamiętaj, że na mobilizację blizny nigdy nie jest za późno! Nie ważne czy rodziłaś 6 tygodni temu czy 5 lat temu. Zadbaj o siebie i popraw swój komfort życia.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *