Wiele kobiet zachodząc w ciążę zadaje sobie pytanie czy może kontynuować swoje życie seksualne w niezmienny sposób. Czy należy wprowadzić pewne modyfikacje? Czy są pozycje, których trzeba się wystrzegać? Czy seks w ciąży jest dozwolony, a przede wszystkim w pełni bezpieczny? Większość kobiet nie usłyszy odpowiedzi na te pytania, ponieważ prawdopodobnie nie zada ich lekarzowi lub położnej. Dzisiaj odpowiedzi poznasz tutaj!

W swojej praktyce fizjoterapeutycznej, zawsze poruszam temat seksu z pacjentką w ciąży, ponieważ wiem, że są to informacje, które każdy chce usłyszeć. Szukamy wiedzy na temat seksu w ciąży, niekoniecznie z wiarygodnych źródeł. Brak dostępu do wiedzy na temat współżycia w okresie ciąży, powoduje że kobiety niejednokrotnie rezygnują z podejmowania aktywności seksualnej w obawie o przebieg ciąży.

W dzisiejszym artykule pojawi się kilka badań (wszystkie dostępne w źródłach poniżej), niestety nie są to badania polskie. W Polsce nie mówimy otwarcie o seksie więc można podejrzewać, że wyniki badań mogły by być mniej zadowalające. Grupę 150 kobiet zapytano skąd czerpie wiedzę na temat seksu w ciąży. Tylko 29% kobiet odważyło się zadać pytanie na temat współżycia swojemu ginekologowi. 13% kobiet czerpie wiedzę od doświadczonych koleżanek, a źródłem wiedzy 57% kobiet są książki i internet! Tylko 2% kobiet skierowało się po pomoc do innych pracowników służby zdrowia, mamy tutaj na myśli np. położną lub fizjoterapeutę. 5% kobiet wybrało opcję „inne”. Internet po raz kolejny wygrał z lekarzem. Badania mówią same za siebie. Temat seksu jest tematem tabu i wstydzimy się poprosić o pomoc specjalistę.

Aktualnie dostępna wiedza naukowa, wyraźnie mówi, że seks w ciąży jest bezpieczny i nie prowadzi do zapoczątkowania spontanicznej akcji porodowej, jeżeli CIĄŻA PRZEBIEGA PRAWIDŁOWO I NIE JEST CIĄŻĄ MNOGĄ. Pomimo tego, cały czas znajdujemy przyczyny rezygnacji ze współżycia w ciąży. W kolejnym badaniu 58,6% kobiet znalazło przynajmniej jeden powód aby nie uprawiać seksu w ciąży. Do najbardziej popularnych należał lęk przed: krwawieniem przy współżyciu, zwiększonym ryzykiem infekcji pochwy, przedwczesnym zapoczątkowaniem porodu, uszkodzeniem płodu lub worka płodowego, brakiem kontroli nad pęcherzem moczowym, brakiem nawilżenia pochwy i bólem przy współżyciu. Do tej listy należy również dopisać względy psychologiczne takie jak zmienione postrzeganie własnego ciała oraz brak akceptacji tej zmiany.

Jeżeli jednak decydujesz się na współżycie w ciąży, musisz pamiętać o kilku ważnych wskazówkach! Nie ma pozycji zakazanych, ale niektóre nie będą najlepsze na czas ciąży. Unikaj pozycji w trakcie których leżysz na brzuchu, a pod koniec ciąży (od 3 trymestru) również pozycji w leżeniu na plecach. W pozycji leżenia tyłem, ciężarna macica wywiera za duży naciska na istotne naczynia krwionośne. Możesz poczuć duszność i zawroty głowy. Pozycja powinna być dla Ciebie wygodna i dawać odczucie rozluźnienia.

Na początku prawidłowo przebiegającej ciąży nie ma konieczności współżycia w prezerwatywie. Jednakże pod koniec ciąży warto skorzystać z tego zabezpieczenia. W spermie znajdują się substancje, które wpływają na zmiękczanie szyjki macicy. Mowa tu o prostaglandynach. Kiedy ciąża jest donoszona polecam rezygnację z prezerwatyw, ponieważ prostaglandyny mogą okazać się pomocne w procesie zapoczątkowania porodu. Możliwe, że uda się uniknąć konieczności podania oksytocyny.

Przechodząc kolejno do seksu oralnego, również nie istnieją odgórne przeciwwskazania dla kobiety ciężarnej. Należy pamiętać o zakazie wdmuchiwania powietrza do pochwy przez partnera. Wiąże się to z ryzykiem wystąpienia zatorowości żylnej u partnerki. Ciężarna nie musi obawiać się połykania spermy. Nie jest to szkodliwe dla kobiety ani dla rozwijającego się dziecka.

Stosunek analny budzi pewne wątpliwości u kobiet w ciąży. Może okazać się bolesny z racji na częste występowanie hemoroidów i podrażnień okolicy odbytnicy. Jeżeli para decyduje się na seks analny, to należy pamiętać o prawidłowej kolejności. Najpierw seks waginalny, a dopiero później analny. W odwrotnej kolejności istnieje spore ryzyko przeniesienia bakterii kałowych do pochwy.

Mało kto zdaje sobie sprawę, że regularne współżycie w ciąży jest fenomenalną metodą przygotowania swojego ciała do porodu! Osiągnięcie orgazmu wpływa na rozluźnienie całego ciała, w szczególności mięśni dna miednicy. Ruchy, które wykonuje kobieta w trakcie seksu powodują zwiększenie ruchomości miednicy kostnej i rozluźnienie więzadeł miednicy. Struktury te są istotne w czasie przechodzenia dziecka przez kanał rodny. Pozycja szczególnie sprzyjająca rozluźnieniu to pozycja na jeźdźca. Zwróć uwagę aby Twoje ruchy były powolne, postaraj się rozluźnić mięśnie dna miednicy. Absolutnie unikaj współżycia z trwałym „zaciskiem” mięśni dna miednicy! Dodatkowo w trakcie orgazmu dochodzi do wyrzutu oksytocyny, która pobudza skurcze macicy podczas porodu. Nie obawiaj się tych skurczy w trakcie trwania ciąży! Zareagujesz na nie dopiero kiedy Twój organizm będzie gotowy do porodu. Oksytocyna będzie Twoim sprzymierzeńcem jeżeli walczysz o zapoczątkowanie akcji porodowej lub termin porodu „minął”, a dziecku nie spieszy się z przyjściem na świat.

Podsumowując, w prawidłowo przebiegającej ciąży pojedynczej nie ma przeciwwskazań do podejmowania współżycia. Stosunek może być idealną metodą przygotowawczą do porodu. Pamiętaj, że wszystkie informacje zawarte w tym artykule dotyczą fizjologii. Jeżeli Twój lekarz prowadzący ciążę, nie wyraża zgody na współżycie, należy potraktować jego zalecenia poważnie i wstrzymać się od seksu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości – przełam się i zapytaj lekarza! Tylko prawdziwego, nie doktora Google!

Źródła:

  • S. Jawed-Wessel i wsp. Sexual Acitivity and Attitudes as Predictors of Sexual Satisfaction during pregnancy: A multi-level model describing the sexuality of couples in the first 12 weekes. Archives of Sexual Behavior. 2019; vol 48; 843-854
  • E. Bartellas i wsp. Sexuality and sexual activity in pregnancy. An International Journal of Obestrics and Gynecology. 2005
  • W. Uwapositanon i wsp. Sexuality and sexual activity in pregnancy. Journal of The Medical Association of Thailnad. 2004; vol 87
  • Sexual Intercourse for Induction of Spontaneous Onset of Labor: A Systematic Review and Metaanalysis of Ranomized Controlled Trials. The Journal of Sexual Medicine Available online. 2019
  • Fear-based reasons for not engaging in sexual activity during pregnancy: associations with sexual and realtionship wellbeing. Journal of Psychosomatic Obstetrics and Gynecology. 2017, vol 12
  • M. Hasani i wsp. The Frequency of Vaginal Intercourse During Pregnancy: A Systematic Meta-Analysis Study. International Journal of Women’s Health and Reproduction Sciences.
  • F. Barton i wsp. Venous air embolism following orogenital sex during pregnancy. The American Journal of Pregnancy Medicine. 1993; vol 11; 155-157

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *