Lato w pełni! Niestety wysokie temperatury nie sprzyjają końcówce ciąży. Opuchnięte i ciężkie nogi, to zmora ciężarnych. W dzisiejszym artykule dowiesz się, co tak na prawdę powoduje obrzęki i jak sobie z nimi radzić.
Do głównych przyczyn powstawania obrzęków w ciąży należy relaksacja ścian naczyń krwionośnych. W takiej sytuacji płyn dużo łatwiej przechodzi do przestrzeni pozanaczyniowej i się w niej gromadzi. Dodatkowo w organizmie ciężarnej znajduje się więcej krwi krążącej.
Ciężarna macica naciska na duże naczynia żylne w obrębie miednicy. Powodując tym samym utrudniony odpływ nadmiaru chłonki i limfy z obszaru kończyn dolnych. Efektem tego jest obrzęk nóg. Nie pomaga fakt, że kobiety w ciąży mają zwiększoną tendencję do gromadzenia wody z racji na zaburzenia elektrolitowe i hormonalne.
Obrzęki będą nasilały się: jeśli spędzasz dużo czasu w jednej pozycji np. masz pracę siedzącą lub stojącą, mamy do czynienia z wysoką temperaturą i upałami oraz w sytuacji gdy brakuje Ci delikatnej i rekreacyjnej aktywności fizycznej.
Musisz wiedzieć, że z obrzękami możemy pracować. Kompleksowa terapia przeciwobrzękowa przynosi bardzo dobre efekty! Zobacz co możemy zastosować:
- Manualny drenaż limfatyczny – to forma specjalnego masażu przeciwobrzękowego. Na początku wykonuje go fizjoterapeuta, który może przekazać szczegółowe instrukcje Twojemu partnerowi. Następnie partner może masować Cię w domu.
- Kompresjoterapia – czyli terapia uciskiem. Ucisk jest wywierany za pomocą pończoch lub rajstop o znacznym stopniu ucisku. Przyspiesza to odprowadzanie chłonki z kończyn dolnych. Pończochy lub rajstopy powinny być stosowane cały dzień, a w niektórych przypadkach również w nocy. Jeśli przystępujesz do drenażu limfatycznego, załóż pończochy bezpośrednio po masażu (bez wstawania z łóżka).
- Kinesiotaping – aplikacja limfatyczna plastrów kinesiotape również ułatwia odprowadzenie chłonki z nóg. Taping jest aplikowany przez fizjoterapeutę, utrzymuje się kilka dni i działa już kilku godzinach od aplikacji. Oklejanie również warto łączyć z drenażem limfatycznym.
- Unikaj spania na prawym boku – to tutaj biegnie ważne naczynie żylne. Jeśli leżysz na prawym boku, Twoja ciężarna macica wywiera nacisk na żyłę, utrudniając tym samym odpływ limfy z nóg.
- Kontroluj przyrost masy ciała w ciąży.
- Wprowadź delikatną, codzienną, rekreacyjną aktywność fizyczną – wystarczy pójść na spacer żeby Twoje pracujące mięśnie nóg posłużyły jako pompa dla naczyń żylnych. Możesz rolować nogi z wykorzystaniem GŁADKIEGO wałka.
- Wprowadź odpoczynek w pozycjach gdzie Twoje nogi znajdują się wyżej – możesz ułożyć je na poduszkach lub na ścianie. Dzięki temu odwrócisz działanie grawitacji i zmniejszysz gromadzenie się obrzęku w nogach.
- Stosuj zimne prysznice.
- Dbaj o prawidłowe nawodnienie – pij wodę, unikaj słodkich płynów.
Pamiętaj, że obrzęki nie zawsze znikają bezpośrednio po porodzie, dlatego przygotuj się i do szpitala weź luźne, wygodne klapki.