O mięśniach dna miednicy pisałam już nieraz! Ale w dalszym ciągu bardzo dużo kobiet przeżywa swoje pierwsze zderzenie z dnem miednicy właśnie w okresie okołoporodowym. Nagle spada na Was masa nowych informacji i wiedzy do przyswojenia. Gdzieś tam położna czy ginekolog prowadzący ciążę wspominał, że warto trenować mięśnie dna miednicy w ciąży. Jeśli otrzymałaś taki sygnał, ale nie wiesz ile powtórzeń wykonać dziennie, to dzisiejszy wpis jest właśnie dla Ciebie!

Zacznijmy od tego, że nie ma idealnej liczby powtórzeń dla każdej z nas. Musisz wiedzieć, że Twoje mięśnie dna miednicy mogą być w prawidłowym napięcie, mogą być za bardzo napięte lub ich napięcie może być za niskie. W zależności od tego, dobieramy aktywację mięśni. Jeśli pojawia się kobieta z mocno spiętym dnem miednicy, na pewno nie zlecimy Jej wykonywania 300 powtórzeń dziennie! Aby przekonać się w jakim stanie jest Twoje dno miednicy, powinnaś poddać się badaniu przez pochwowemu, które wykona fizjoterapeuta uroginekologiczny. W idealnym świecie, takie badanie powinno być przeprowadzone przed zajściem w ciążę. Jeśli planujesz starania o dziecko, zaplanuj wizytę u fizjoterapeuty. Wynik badania pozwoli nam zaprogramować dla Ciebie odpowiednią aktywację na czas ciąży.

Bardzo ważne jest, aby zaznaczyć, że do porodu nie potrzebujesz wybitnie silnych mięśni dna miednicy. Miarą dobrego porodu nie będzie siła mięśni, ale umiejętność rozluźniania dna miednicy, w szczególności w fazie partej porodu. Pomyślisz, że rozluźnianie to banał! Ale tu Cię zdziwię – w dzisiejszych czasach wiele kobiet ma problem z rozluźnieniem. Żyjemy w ciągłym stresie i napięciu, dlatego do porodu powinniśmy uczyć się rozluźniania mięśni. Jeśli podejdziesz do porodu na pełnym luzie, to ułatwisz swojemu dziecku przejście przez kanał rodny. Każde dodatkowe napięcie generowane przez Twoje ciało, to kolejna blokada dla główki dziecka.

Jaki w takim razie powinien być trening mięśni dna miednicy w ciąży?

  • Poprawna technika musi uczyć napięcie jak i rozluźnienia.
  • Ćwicz rozluźnianie mięśni na WYDECHU (pamiętaj, że w czasie porodu będziesz puszczać mięśnie właśnie w trakcie wydechu)⁣.
  • Aktywuj mięśnie nie tylko na wydechu⁣!
  • Napinaj dno miednicy w trakcie kaszlu i kichania⁣.
  • Aktywuj mięśnie w trakcie dźwigania, pchania, szarpania czegoś ciężkiego⁣.
  • Pamiętaj, że nie ma optymalnej liczby powtórzeń, które musisz wykonać w ciągu dnia! ⁣

Wiesz już na co zwrócić uwagę, ale musisz jeszcze przekonać się, co daje Ci regularna aktywacja mięśni dna miednicy:

  • Gwarantuje prawidłowe napięcie dna miednicy.
  • Poprawia cyrkulację krwi i płynów w obrębie miednicy mniejszej.
  • Zapobiega nietrzymaniu moczu i stolca.
  • Ułatwia zrozumienie co znaczy „napięte”, a co „rozluźnione” mięśnie.

Nie zwlekaj z uruchomieniem swoich mięśni, a jeśli czytasz ten artykuł i zastanawiasz się czym właściwie są mięśnie dna miednicy, to zapraszam Cię do zapoznania się z tym wpisem [KLIK].

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *