Mięsień biodrowo-lędźwiowy to tak naprawdę kompleks składający się z trzech mięśni: mięśnia biodrowego, lędźwiowego większego i lędźwiowego mniejszego. Niesamowicie ważna struktura, która potrafi nieźle namieszać w naszych organizmach.

Kompleks biodrowo-lędźwiowy rozpoczyna się w okolicy przejścia piersiowo-lędźwiowego i ciągnie się aż do biodra. Biegnie zarówno po prawej jak i po lewej stronie ciała. Tak jak widzisz na rysunku poniżej, jest łącznikiem między kręgosłupem, a stawem biodrowym. Dlatego przez wielu fizjoterapeutów, jest traktowany jako centrum naszego ciała.

Pelvismed - psoas
Mięśnie biodrowo-lędźwiowe.

Funkcją mięśnia jest zgięcie stawu biodrowego i rotacja zewnętrzna biodra. Ale jeśli przytrzymamy nieruchomo nogi, to jest w stanie zgiąć także tułów.

Mięsień biodrowo-lędźwiowy gra pierwsze skrzypce w uroginekologii i nie możemy go pominąć w trakcie diagnostyki i terapii.

Jeśli czytasz mojego bloga, to wiesz jak ważna jest prawidłowa postawa ciała. Wiele mówi się o neutralnym ustawieniu miednicy. Jeśli mięsień biodrowo-lędźwiowy jest skrócony i napięty, to ściąga miednicę w przód, ustawiając ją w pozycji przodopochylenia. W takiej sytuacji kobiecie będzie bardzo ciężko ustawić prawidłowo swoją miednicę. Jest to kluczowe w ciąży, gdzie rosnący brzuch przenosi ciężar ciała do przodu lub po porodzie, gdy kobieta spędza dużo czasu w pozycji stojącej trzymając dziecko na rękach.

Nieprawidłowa praca mięśnia biodrowo-lędźwiowego może objawiać się bólami dolnego odcinka kręgosłupa, bólami bioder, kolan lub bólem odczuwalnym głęboko w pachwinach. Pamiętaj, że przyczyną bólu nie zawsze jest miejsce, gdzie dany ból się pojawia.

Odpowiednie funkcjonowanie tego mięśnia jest również bardzo istotne, w perspektywie przygotowania do porodu drogami natury. Cały kompleks stanowi pewnego rodzaju „tory”, po których dziecko będzie osuwać się w dół. Jeśli mięśnie wykazują nadmierne napięcie, ruch dziecka może być utrudniony. Może być to również jedną z przyczyn braku obrotu dziecka w macicy, do ułożenia główkowego.

Kompleks biodrowo-lędźwiowy bardzo często wykazuje wzmożone napięcie u Pacjentek zmagających się z bolesnymi miesiączkami, owulacją czy dyspareunią – czyli bolesnym współżyciem płciowym.

Z racji na obszerne położenie, mięsień może dawać objawy, których na pewno byś się nie spodziewała np. problem z oddechem, nietrzymaniem moczu czy funkcjonowaniem nerek.

Dysfunkcje mięśni biodrowo-lędźwiowych przytrafić mogą się każdemu. Z tego powodu cierpią zarówno zawodowi sportowcy jak i osoby spędzające większość dnia w pozycji siedzącej.

Ważne aby umieć rozluźniać i rozciągać swoje mięśnie biodrowo-lędźwiowe. Jeśli chcesz poznać 5 prostych ćwiczeń rozciągających, to tutaj zostawiam Ci LINK, gdzie możesz je znaleźć.

Jeśli dbasz o swoje mięśnie, ale problem nie znika. Polecam zaplanować wizytę u fizjoterapeuty, który oceni pracę Twoich mięśni i zastosuje odpowiednią terapię manualną.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *