Dzisiejszy artykuł ma pokazać Ci po co, dlaczego, kiedy i jak wykonujemy mobilizację blizny po porodzie cięciem cesarskim. Są to najczęstsze pytania, które słyszę od Pacjentek, gdy pojawiają się w gabinecie po porodzie.

Na wstępie musisz wiedzieć, że blizna, którą widzisz gołym okiem na skórze, to tylko wierzchołek góry lodowej. Ta blizna jest najmniej istotna z punktu widzenia funkcji okolicy cięcia, ale oczywiście jej estetyka jest ważna zarówno dla Ciebie jak i fizjoterapeuty. Przyjrzyjmy się przeciętym warstwom, ponieważ jest ich naprawdę sporo:

Uszkodzeniu, przecięciu lub rozerwaniu ulegają warstwy (kolejno od zewnętrz do wewnątrz):

  • skóra
  • tkanka tłuszczowa podskórna
  • powięź
  • mięsień prosty brzucha
  • otrzewna ścienna i trzewna
  • macica
  • pęcherz płodowy

Teraz wyobraź sobie, że przecięte powłoki to kolejne warstwy Twojego ubrania: sweter, koszula, t-shirt, podkoszulek. Każda z tych warstw musi się ruszać niezależnie od warstwy, która znajduje się nad i pod nią. Jeśli na którejś warstwie dojdzie do zlepienia, to powłoki wyżej i niżej nie będą mobilne. W fizjoterapii nazywamy to zrostem. Zrost będzie ograniczał ruchomość blizny, może powodować ból w skrajnych ruchach np. przy ściąganiu filiżanki z najwyższej półki, możesz odczuwać ciągnięcie w okolicy blizny. Od razu pragnę Cię uspokoić! Nie każdy zrost będzie zły. Zrost jest potrzebny, żeby blizna mogła wygoić się prawidłowo. Co więcej, jest nierozłączny z gojeniem, co oznacza, że zrosty wytworzą się absolutnie u każdego po cięciu. Tylko niektóre zrosty, będą dawać ból.

Mobilizacja blizny, to swojego rodzaju „masaż”, którego celem jest przywrócenie prawidłowego ślizgu i ruchomości między wszystkimi przeciętymi warstwami. Pierwszą mobilizację powinien wykonać fizjoterapeuta. Oceni Twoją bliznę pod kątem ruchomości, gojenia, kolorytu, tkliwości i dobierze odpowiednie techniki uruchamiające.

Pierwsza mobilizacja odbywa się na wczesnym etapie po porodzie tj. 3 tygodnie od operacji. Na tym etapie zajmujemy się tkanką skórną i pracujemy na powierzchownych warstwach podskórnych. W miarę upływu czasu dochodzi do gojenia głębszych warstw blizn. Daje nam to szansę na pracę z głębokimi bliznami. Jeśli blizna goi się prawidłowo i nie wymaga interwencji fizjoterapeutycznej, to mobilizacja blizny kończy się mniej więcej 3-4 miesiące po porodzie. Czyli jeśli wszystko idzie zgodnie z planem, to czekają Cię 3 wizyty u fizjoterapeuty. Pierwsza w okolicach 3 tygodni po porodzie, druga po zakończonym połogu i trzecia 3-4 miesiące od porodu.

W między czasie fizjoterapeuta nauczy Cię pracy własnej z blizną. Pokaże jak wykonać prostą mobilizację i wyjaśni jak pracować nad poprawą czucia obszaru wokół blizny. Jeśli nie wiesz jaki preparat pielęgnacyjny na bliznę wybrać, to nie martw się, zostanie Ci on dobrany w czasie wizyty. Większość preparatów rozpoczynamy stosować dopiero kiedy odpadną strupki z blizny.

Jeżeli nie masz dostępu do fizjoterapeuty uroginekologicznego, tu tutaj zostawię film pokazujący domową mobilizację blizny KLIK.

A tutaj możesz zobaczyć jak poprawić czucie wokół blizny KLIK.

Nie zwlekaj z oceną swojej blizny, ponieważ praca na „świeżej” bliźnie jest łatwiejsza, mniej bolesna i przynosi znacznie szybsze efekty. Wybieraj fizjoterapeutów, którzy pracują z bliznami i wiedzą jak przebiega prawidłowe gojenie rany.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *