Niektóre kobiety nie są w stanie wprowadzić żadnego ciała obcego do pochwy. Wiąże się to z dużym bólem i stresem na samą myśl o penetracji. Takie zaburzenie seksualne nazywamy pochwicą i jest to coraz częstszy problem Pacjentek zgłaszających się do naszego gabinetu.

Kobieta chorująca na pochwicę tak naprawdę bardzo chce uprawiać seks, ale Jej ciało mówi stanowczo NIE. W sytuacji, w której dochodzi do zbliżenia, jej mięśnie dna miednicy ulegają intensywnemu napięciu, co bardzo obkurcza lub całkowicie zamyka wejście do pochwy. Należy tutaj dodać, że owe napięcie nie jest generowane świadomie, dzieje się to poza kontrolą kobiety.

Objawy pochwicy mogą pojawiać się również w innych sytuacjach takich jak: badania ginekologiczne, wprowadzenie palców do pochwy lub aplikacja tamponu w czasie miesiączki. Jeśli wprowadzenie ciała obcego do pochwy powiedzie się – kobieta będzie przeważnie czuła intensywne pieczenie, palenie, wrażenie rozrywania w pochwie.

Kobiety zmagające się z pochwicą bardzo często doświadczają bolesnego miesiączkowania, mają problemy z wypróżnieniem i zaparcia.

Pochwicę możemy podzielić na dwa rodzaje:

pochwica pierwotna – to taka, która miała miejsce już od wczesnych lat. Pojawia się już w momencie rozpoczęcia aktywności seksualnej. Może wspominasz, że ginekolog zawsze miał problem z wykonaniem badania i często powtarzał „proszę się rozluźnić”. Problem polega na tym, że kobieta chorująca na pochwicę nie wie jak to zrobić …

pochwica wtórna – pojawia się w trakcie życia. Prawdopodobnie musiało dojść do jakiejś silnej traumy, która spowodowała Twoją reakcję na penetrację.

Aktualny stan wiedzy pozwala nam przypuszczać, że pochwica ma najprawdopodobniej podłoże psychogenne. Bardzo często pojawia się po doświadczeniu traumy np. gwałtu czy agresywnej relacji seksualnej z partnerem. Wiele kobiet twierdzi, że przyczyną ich problemu jest surowe i restrykcyjne wychowanie seksualne, które wyniosły z domu rodzinnego. Lęk przed stosunkiem lub obawa przed niechcianą ciążą również może generować powstawanie objawów.

Pochwica może mieć również podłoże somatyczne, co w wielkim uproszczeniu oznacza, że dzieje się coś nieprawidłowego w strukturze naszego ciała. Do przyczyn somatycznych możemy zaliczyć stany zapalne pochwy, stany po urazie kocza np. w trakcie porodu z nacięciem lub pęknięciem krocza. Takie zmiany generują ból, który potem może przełożyć się na niechęć do współżycia i podświadome napinanie mięśni dna miednicy w trakcie zbliżenia z partnerem.

Z racji na złożoność problemu i jego wielopłaszczyznowość, leczeniem pochwicy powinien zająć się zespół składający się z trzech specjalistów: ginekolog, psychoseksuolog i fizjoterapeuta uroginekologiczny.

Ginekolog w pierwszej kolejności powinien znaleźć przyczynę powstawania objawów, wyeliminować stany zapalne, choroby pochwy i ocenić błonę śluzową wyścielającą pochwę. Jeśli błona śluzowa jest cienka, sucha, atroficzna, to należy rozpocząć nawilżanie preparatami zleconymi przez lekarza. Suchość błony śluzowej będzie napędzać wrażenia bólowe w trakcie terapii. Tutaj świetnie sprawdzają się preparaty na bazie kwasu hialuronowego.

Fizjoterapia powinna iść równolegle z terapią u psychoterapeuty. Jeśli wiemy, że podłoże choroby jest psychosomatyczne, to nie obędzie się bez pomocy wykwalifikowanej osoby, która poprowadzi Pacjentkę w taki sposób, aby wspólnie przepracować traumy wpływające na pojawianie się objawów.

Fizjoterapia uroginekologiczna ma przede wszystkim uczyć osiągnięcia rozluźnienia. Zaczynamy od obszernego wywiadu i badania zewnętrznego jak i przez pochwę. Jeśli jesteś zainteresowana tym, jak wygląda takie badanie, to odsyłam Cię do artykułu, który szczegółowo porusza ten temat [KLIK]. Fizjoterapeuta stosuje szereg technik terapii manualnej, aby wpłynąć na rozluźnienie ciała, ale również zadaje Ci dużo pracy domowej, żebyś stopniowo była w stanie przejąć pracę nad swoim ciałem. Uwierz mi, że nikt absolutnie nie chce, abyś do końca życia przychodziła do gabinetu : ) uczysz się rozluźniać, pokazujesz ciału co znaczy „napnij”, a co „rozluźnij”. Stopniowo przyzwyczajasz przedsionek pochwy do dotyku i wprowadzenia ciała obcego do pochwy. Przydatne tutaj są również dilatory.

Pelvismed - dilatory
Dilatory i mini wibrator wykorzystywane w terapii pochwicy.

Podsumowując, pamiętaj, że pochwica nie jest wyrokiem. Daj sobie pomóc, szukaj lekarzy i miejsc, które są wyspecjalizowane w takiej pracy.

Jeśli przemawia do Ciebie forma podcastu, to zapraszam do wysłuchania odcinka na temat pochwicy zarówno na Youtube, Apple Podcasts czy Spotify.


Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *