Cięcie cesarskie to poważy zabieg operacyjny, który niesie za sobą nieskończoną liczbę mitów, dobrych rad i wskazówek, które nie zawsze będą skuteczne. Dzisiaj przedstawię Ci kilka faktów na temat cięcia cesarskiego, które mogą rzucić trochę światła na Twój stan po porodzie.

Krzywa blizna – niektóre blizny będą proste i ładne, a inne mogą układać się po skosie. Od czego jest to zależne? Na wstępie musisz wiedzieć, że nie jest to wina lekarza, który chciał Ci zrobić na złość. Lekarz wykonuje cięcie prosto, ale będzie ono zależne od ułożenia dziecka w macicy. Ułożenie dziecka może być asymetryczne, skąd wynika różnica w wysokości zakończeń cięcia.

Mięsień prosty brzucha – nie wiem czy wiedziałaś, ale droga do Twojego dziecka przebiega przez mięsień prosty brzucha. To ten mięsień, który biegnie od mostka w dół do spojenia łonowego. Podczas pierwszego cięcia cesarskiego, mięsień prosty brzucha jest delikatnie rozrywany i szyty po porodzie. Natomiast już w trakcie drugiego cięcia musi zostać przecięty, z racji na bliznę, która już się tam znajduje. Dobrze kombinujesz! Tam też mamy bliznę, którą poddajemy mobilizacji u fizjoterapeuty.

Guzki na końcach rany – absolutnie nie świadczą o czymś złym! Pacjentki czasami przyspieszają swoją wizytę kontrolną u ginekologa, żeby właśnie zapytać o te guzki. Są naturalnym elementem szycia, a dokładniej są tu supły na szwie powięziowym. Szew powięziowy to dość gruba nitka, dlatego będzie wyczuwalna pod powierzchnią skóry. Nie wciskaj ich w głąb, nie duś, pozwól im się rozpuścić. Przeważnie proces rozpuszczania tego szwu trwa około 3-4 miesiące.

Swędzenie rany – jest absolutnie normalnym i prawidłowym objawem. Oznacza to, że Twoja rana się goi. Nie drap rany! Jeżeli swędzenie jest nieznośne i nie możesz się powstrzymać, przyłóż do rany coś zimnego, ale nie lód!

Fałd / półka nad blizną – niektóre kobiety nad blizną mogą zobaczyć nawis skórny, który będzie przysłaniał bliznę. Nawis może wynikać z nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej, może być efektem nakładania się warstw tkanki podskórnej w trakcie cięcia, może być obrzękiem lub też zrostem, który wymaga mobilizacji. Tworzący się fałd należy poddać ocenie u fizjoterapeuty i rozpocząć terapię manualną, której efektem będzie delikatne wypłaszczenie nawisu. Tutaj z pomocą przychodzą również kosmetolodzy, którzy pracują z bliznami.

Mam nadzieję, że ten wpis chociaż trochę rozwiał Twoje wątpliwości na temat blizny po cięciu cesarskim. Terapię blizny po cięciu rozpoczynamy przeważnie około 3 tygodni po porodzie.

Jeśli interesuje Cię temat cięcia cesarskiego, zapraszam do zapoznania się z artykułem, w którym w szeroki sposób omówiłam przygotowanie do porodu [KLIK], oraz wpisem na temat postępowania w połogu po cięciu cesarskim [KLIK].

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *