Macica ma kilka więzadeł. Więzadła to takie sznurki, które mocują narząd w przestrzeni. Dzisiaj omawiamy więzadła obłe macicy, ponieważ są to struktury, które niejednokrotnie lubią dawać popalić!

Więzadła obłe zaczynają się w okolicy rogów macicy,  przebiegają w więzadle szerokim macicy, po czym wchodzą do kanału pachwinowego i kończą się przy wargach sromowych. Więzadła to tkanki ruchome, dlatego muszą mieć pewną elastyczność. Pracują razem z narządem i pozwalają macicy na zwiększanie swoich rozmiarów. Dzieje się tak tylko jeśli więzadła nie są spięte i sztywne.

Prawidłowa ruchomość więzadeł obłych jest niesamowicie istotna szczególnie w trzech przypadkach:

w ciąży – macica zwiększa swój wymiar przez co dochodzi do naprężenia więzadeł obłych. Jeśli więzadło jest ruchome i elastyczne, nie powinno dawać to żadnego bólu. Ale jeżeli tkanka jest usztywniona, to ciężarna może odczuwać ból w okolicy pachwin. Ból może promieniować do spojenia łonowego i warg sromowych. Pojawia się po długim spacerze, przy zmianie pozycji np. z siedzącej na stojącą. Odpowiednia elastyczność więzadeł jest również istotna w przypadku ułożenia miednicowego dziecka. Napięte więzadła mogą ograniczać dziecku przestrzeń do obrotu. W trakcie porodu, sztywne więzadła będą ograniczać macicy ruch rotacyjny, który jest niezbędny.

W ciąży warto odwiedzić fizjoterapeutę, który oceni stan Twoich więzadeł i zastosuje techniki manualne, których celem jest normalizacja napięcia więzadeł. Pomocny również okazuje się kinesiotaping, który daje nam możliwość podciągnięcia ciężarnej macicy do góry, co w efekcie zmniejsza naprężenie więzadeł.

Pelvismed - kobieta w ciazy plaster kinesio
Aplikacja podciągająca ciężarną macicę.

Jeśli chcesz pomóc sobie sama, to wykonuj ćwiczenia rozciągające okolicę pachwin i mięśni przywodzicieli ud, jogę dla kobiet w ciąży. W leżeniu na boku, staraj się podkładać pod brzuch niewielki kocyk lub poduszkę, aby macica nie „wisiała” w przestrzeni, a leżała na poduszce. W trakcie dużego skurczu i bólu możesz wziąć ciepły (ale nie gorący) prysznic lub kąpiel.

w trakcie miesiączki – macica w trakcie miesiączki ulega powiększeniu. Jeśli więzadła są nieruchome i napięte uniemożliwiają to powiększenie, dając odczucie ciągnięcia / rwania w dole brzucha. Możesz także odczuwać nieprzyjemne odczucie w obszarze warg sromowych. Zobacz jak wykonać autoterapię więzadeł w takim przypadku LINK DO FILMU.

w przypadku endometriozy – tutaj dochodzi do zmniejszonej ruchomości narządów. Ograniczona ruchomość więzadeł obłych w znacznym stopniu wpłynie na zmniejszenie mobilności macicy, zwiększając objawy kobiety. W tym przypadku również możesz skorzystać z autoterapii więzadeł z filmiku.

Działaj i jeśli masz jakiekolwiek pytania, zadaj je w komentarzu!

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *