Pracując z kobietami po porodzie, obserwuję ich zmagania zdrowotne, ale również estetyczne. Nie znałam odpowiedzi na pytania zadawane przez moje Pacjentki, odnośnie zabiegów kosmetologicznych, dlatego postanowiłam zasięgnąć opinii eksperta! W dzisiejszym artykule mam przyjemność rozmawiać z kosmetolog Aleksandrą Dąbrowską. Olę miałam przyjemność poznać w gabinecie. Sprawdziłam Jej umiejętności i rady na własnej skórze : ) Aleksandrę możecie odszukać na Instagramie pod @okiemkosmetologa.aleksandra . Ilość wiedzy i informacji płynących z tego wpisu, przerosła moje najśmielsze oczekiwania, dlatego artykuł został podzielony na 2 części. Zaczynamy!

Pelvismed - 200808 Aleksandra post 15
Kosmetolog Aleksandra Dąbrowska

Po jakim czasie od porodu kobieta może pojawić się w gabinecie kosmetologicznym?

Kobieta po porodzie powinna odczekać okres połogu zanim przystąpi do zabiegów w gabinecie kosmetologicznym. Nie ma też jednoznacznego okresu kiedy można rozpocząć zabiegi, ponieważ jest to kwestia indywidualna. Wszystko zależy od samopoczucia kobiety, jej stanu zdrowia oraz od rodzaju zabiegów, do których chce przystąpić. Czas połogu to okres w którym zachodzą największe zmiany uwarunkowane hormonalnie, wtedy też samoistnie obkurcza się skóra brzucha. Na początek na pewno polecam zabiegi z podstawowej kosmetyki, warto przeczekać z inwazyjnymi zabiegami, a zrobić coś dla siebie w celu nie tylko upiększania, ale także relaksu, czyli coś dla ciała i coś dla ducha. Jeśli chodzi o zabiegi na twarz, nawet po zakończeniu okresu połogu, w organizmie w dalszym ciągu „szaleją hormony”. Jest to kolejny powód, aby zacząć od podstawowych zabiegów i zobaczyć jak organizm zareaguje w związku z hormonami. W pewnych przypadkach można przeliczyć się z zamierzonymi efektami.

Pacjentki w trakcie karmienia piersią, boją się ingerencji kosmetologicznych. Czy istnieją zabiegi przeciwskazane podczas karmienia? Jeśli tak, to jakie?

W pierwszych miesiącach karmienia lepiej unikać pewnych zabiegów. Na pewno należy wstrzymać się od głębokiego nakłuwania mezoterapią mikroigłową i od zabiegów laserowych. Jest mnóstwo zabiegów, które można wykonać podczas karmienia. Dadzą równie dobre efekty. Mamy alternatywę peelingów chemicznych, które są podobne do zabiegów mezoterpii mikroigłowej. Podczas początkowego okresu laktacji, trzeba liczyć się z tym, że organizm kobiety może być skłonny do reakcji alergicznych lub skóra może dłużej się goić ( podobnie jak w ciąży).

Myślę, że najczęstszym problemem estetycznym kobiet po porodzie są rozstępy skórne. Doradź proszę kiedy najlepiej rozpocząć pracę z rozstępami i jaki zabieg daje największą skuteczność?

Na rozstępy jednym z najlepszych zabiegów będzie zabieg z igłami czyli wspomniana wcześniej mezoterapia igłowa i mikroigłowa. Jeśli będzie odpowiedni czas na rozpoczęcie zabiegów, trzeba przygotować się na odbycie serii zabiegowej. Ilość zabiegów i odstępy czasowe, należy skonsultować ze swoim kosmetologiem, który oceni w jakim stanie jest skóra. Praca z rozstępami nie jest łatwa. Mezoterapia jest jednym z najlepszych zabiegów, ale nie jest jedyną metodą.

Mezoterapię można łączyć z peelingami chemicznymi, co zwiększy efekt. Dodatkowo, można w jednym zabiegu łączyć metody mezoterapii mikroigłowej, która wywołuje w skórze stan zapalny i zmusza skórę do regeneracji oraz igłową podczas której podajemy składniki aktywne, których zadaniem mam być odbudowa skóry i jej regeneracja. Jednak przed rozpoczęciem serii polecam, aby rozpocząć zabiegi związane z przemasowaniem tkanki np. masaż mechaniczny, który uelastyczni tkankę, pobudzi krążenie i przygotuje skórę do dalszych zabiegów. W zależności od wielkości i wyglądu rozstępów pierwszym celem jest ich zmniejszenie.

Czy świeżo upieczona mama może wprowadzić elementy pielęgnacji domowej? Na czym ona polega? Na jakie kosmetyki zwrócić szczególną uwagę przy pielęgnacji skóry brzucha po porodzie?

Na pewno można rozpocząć od szczotkowania ciała i standardowych peelingów cukrowych i solnych na suche ciało – aby peeling dobrze zadziałał i złuszczył naskórek. Skóra w ciąży jak i po, może być bardzo sucha, więc trzeba stosować produkty nawilżające w postaci balsamów i masek kremowych do ciała. Jeśli chodzi o kosmetyki dobrze jest stosować wszelkiego rodzaju olejki m.in. olejek sojowy, olejek canola, olejek migdałowy, z pestek winogron czy olejek arganowy. W kosmetykach szukamy takich składników jak: witamina C i E, reswetarol, ekstrat z lukrecji, która ma działanie przeciwzapalne i łagodzi podrażnienia oraz zaczerwienienia skóry, które są częste po ciąży, ponieważ pod wpływem hormonów, skóra bardzo często jest przesuszona i odwodniona. Podobnym składnikiem aktywnym będzie alantoina, która także działa kojąco. Inne składniki aktywne, które warto szukać w kosmetykach do ciała to: masło kakaowe, lecytyna, kolagen i elastyna.

Czy tak aktualnie popularne szczotkowanie ciała na sucho, jest idealnym wyborem dla każdego rodzaju skóry? Czy istnieją osoby, które nie powinny się szczotkować?

Szczotkowanie ciała jest metodą, którą możemy wykonywać w domu i przy systematycznym stosowaniu można uzyskać bardzo dobre efekty. Szczotkowanie może wpłynąć wspomagająco na cellulit i rozstępy. Jednak aby uzyskać efekty trzeba zachować pewne zasady m.in. szczotkujemy ciało codziennie, a najlepiej 2 razy dziennie. Szczotka powinna być wykonana z miękkiego włosia. Szczotkujemy ciało w kierunki serca i co ważne – pomijamy miejsca poszerzenia naczyń żylnych (żylaki). Żylaki to kolejny problem, który może wystąpić po ciąży. Szczotkowanie ciała powinno odbywać się na sucho, ale jeśli kobiety mają problem z naczynkami na nogach powinny szczotkować ciało na mokro. Po szczotkowaniu można zastosować preparat nawilżający albo antycellulitowy.

Dalsza część wywiadu pojawi się w kolejnym wpisie!

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *