Żylaki sromu to dolegliwość, która w dużej mierze dotyka kobiet w ciąży i po porodzie. W znacznym stopniu utrudnia życie i wymaga dokładnej diagnostyki lekarskiej. Dzisiaj wyjaśniam co jest przyczyną powstawania żylaków (nie tylko w ciąży), jak sobie z nimi radzić i jaka jest odpowiedź fizjoterapii w tym przypadku.

Żylaki sromu to powiększone naczynia żylne znajdujące się w okolicy warg sromowych lub łechtaczki. Możesz obserwować je symetrycznie lub tylko po jednej stronie. Mogą im towarzyszyć hemoroidy i żylaki nóg. Stopień nasilenia waha się od nieznacznie poszerzonych żyłek, do grubych i dużych zmian.

Żylaki mogą pojawiać się w rozmaitych miejscach w ciele. Tam gdzie odpływ krwi żylnej jest upośledzony, pojawia się bariera / przeszkoda, tam krem będzie zalegać i stopniowo doprowadzać do powiększenia ścian naczyń żylnych.

Co w takim przypadku może stanowić wspomnianą wcześniej przeszkodę?

  • ciąża – w ciąży dochodzi do znacznego wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej i jamie miednicy w związku ze stale rosnącą macią. Ciężarna macica naciska na naczynia żylne znajdujące się w miednicy, utrudniając krwi swobodny przepływ. Krew, która nie ma możliwości płynnego przejścia przez naczynię, zaczyna rozciągać jego ściany. Pogłębia to hormon ciążowy – progesteron. Progesteron zmniejsza napięcie mięśniówki naczyń żylnych, przez co stają się bardziej podatne na rozciąganie. Jeśli żylaki sromu pojawiły się na końcowym etapie ciąży (gdy brzuch już jest duży), to istnieje szansa, że po porodzie problem minie samoczynnie. Jeżeli pojawiły się na stosunkowo wczesnym etapie ciąży i rozciągnięcie ścian naczyń żylnych utrzymywało się przez długi okres czasu, to naczynia mogą nie obkurczyć się całkowicie po porodzie.
  • nadwaga i nadmiar tkanki tłuszczowej brzusznej – mechanika powstawania żylaków w tym przypadku jest podobno do sytuacji ciążowej. Masa brzucha wywiera ucisk na miednicę, a w konsekwencji na naczynia żylne.
  • mięśniaki macicy – w zależności od wielkości mięśniaków, macica staje się ciężka i stopniowo opadając naciska na żyły miednicy.
  • brak aktywności fizycznej – ruch powoduje przepływ krwi w naszym ciele. Mięśnie stają się pompą, która tłoczy krew w organizmie. W przypadku gdy większość dnia spędzasz w pozycji siedzącej, Twoja krew „zastyga” w jednym miejscu.

Objawy żylaków sromu:

  • ból i uczucie wypełnienia okolicy warg sromowych
  • ból w trakcie współżycia
  • odczucie pieczenia i palenia warg sromowych
  • bolesność kontaktowa, dyskomfort w pozycji siedzącej
  • ciężkość nóg i okolicy podbrzusza
  • wizualnie zauważalne poszerzenie żył sromu

Co robić?

Przede wszystkim unikaj długotrwałego przebywania w jednej pozycji. Ruszaj się, stosuj pozycje odwrócone, gdzie miednica znajduje się wyżej od klatki piersiowej. To pomaga odpłynąć krwi żylnej z rejonu miednicy. Odpoczywaj w pozycji leżenia na lewym boku.

Unikaj wysokich temperatur. Nie korzystaj z sauny.

Korzystaj z pomocy fizjoterapeuty, który stosując odpowiednie techniki drenujące, usprawnia przepływ krwi i chłonki w ciele. Praca na poszczególnych przeponach ciała, przywraca mechanizm ssąco-tłoczący krwi, co zapobiega zaleganiu krwi. W ciąży stosuj pasy podciągające brzuch lub aplikacje kinesiotape, która uniesie macicę w górę – dzięki temu zmniejszamy nacisk na miednicę. Możesz rozważyć stosowanie pończoch uciskowych, które powinny być indywidualnie dobrane w sklepie medycznym. Jeśli miałabym Ci doradzić przy wyborze pończoch, to wybrałabym te kończące się wysoko w pachwinach, nie na wysokości kolana!

W przypadku występowania żylaków sromu, najważniejsza jest szczegółowa diagnostyka lekarska! Szukaj flebologa, który wykonuje USG doppler miednicy mniejszej. W niektórych przypadkach wykonuje się badanie rezonansu magnetycznego.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *