Zacznijmy od tego, że idealnym ustawieniem dziecka przed porodem jest pozycja głową w dół z kręgosłupem dziecka ułożonym po lewej stronie kobiety rodzącej. Jest to ułożenie, które spowoduje, że poród będzie efektywniej przebiegał. Problemem okazuje się ułożenie miednicowe, co najprościej mówiąc, oznacza, że dziecko jest ustawione pupą w dół. Może to w znacznym stopniu utrudnić poród drogami natury i zniechęcić kobietę do próby porodu.

Na wstępie należy zaznaczyć, że fizjoterapeuci nie wykonują klasycznego obrotu położniczego. Takowy powinien odbyć się w szpitalu. Taki obrót wykonuje lekarz lub wykwalifikowana położna. W razie niepowodzenia, w gotowości powinna być sala do cięć cesarskich. Ze swojego doświadczenia gabinetowego, mogę dodać, że takie obroty są skuteczne i jeżeli zależy Ci na porodzie drogami natury, a Twoje dziecko do samego końca jest uparte w ustawieniu miednicowym, to warto podjąć próbę w szpitalu.

Nasza praca polega na zachęceniu dziecka do zmiany pozycji, poprzez ruch i wytworzenie mu przestrzeni w macicy.

Wyobraź sobie, że macica jest dla Twojego dziecka ciasnym domkiem. Jeśli wszystkie ściany tego domku są bardzo twarde, napięte, to dziecko może nie mieć miejsca żeby zmienić pozycję w brzuchu. Natomiast jeśli rozluźnimy ściany wokół, to zyskuje przestrzeń na ruch. Tutaj bardzo pomocne okazują się techniki osteopatyczne, które będą oddziaływać na przeponę oddechową (sufit domku), mięśnie dna miednicy (podłogę domku), mięśnie brzucha, więzadła macicy, więzadła pachwinowe i powięzi około miednicy (ściany domku).

Ok, zrobiliśmy miejsce dla Twojego Malucha, ale co dalej? Żeby zachęcić dziecko do ruchu, musimy ruszyć mamą. Jeśli spędzasz większość dnia w pozycji siedzącej lub leżącej, to nie wpłyniesz na zmianę ustawienia dziecka. Dziecko lubi Twój ruch. Spaceruj, kołysz biodrami, otwieraj klatkę piersiową, wydłużaj boki ciała, wykonuj ćwiczenia oddechowe i rozciągające. A przede wszystkim wprowadź w ćwiczenia pozycje odwrócone. Pozycje odwrócone są dużą zachętą dla dziecka do zmiany ułożenia w macicy. Będą to wszystkie pozycji gdzie Twoja miednica znajduje się wyżej od serca np. pozycja kolankowo-łokciowa, pozycja leżenia tyłem z wałkiem pod miednicą, świeca z jogi czy pies z głową w dole. Próbuj, szukaj pozycji, która będzie Ci odpowiadała na ten czas ciąży. Oczywiście pod koniec ciąży możesz odczuwać trudność podczas oddychania w leżeniu na plecach. Przykłady takich pozycji odwróconych możesz zobaczyć TUTAJ.

Tutaj warto wyszukać hasło: Spinning Babies. Jest to metodyka ćwiczeń, której celem jest prawidłowe ustawienie dziecka w macicy i w późniejszym okresie wprowadzenie go w kanał rodny. Kobieta powinna wykonywać ćwiczenia codziennie, a jeśli jest taka możliwość, nawet kilka razy dziennie. Pamiętaj, że nie są to intensywne treningi.

Jeśli jesteś w 32 tygodniu ciąży i usłyszałaś, że Twoje dziecko jest ustawione miednicowo lub poprzecznie, to nie zwlekaj z wizytą u fizjoterapeuty uroginekologicznego lub osteopaty. Oczywiście, że do porodu masz jeszcze dużo czasu… ale musisz wiedzieć, że czym większe dziecko, tym ma mniej miejsca w macicy i będzie mu ciężko wykonać duży manewr ruchowy. Wizyty u fizjoterapeuty odbywają się co 1-2 tygodnie. Pracujemy tak długo, aż sama poczujesz, że dziecko zmieniło pozycję lub potwierdza się to w obrazie USG na kontroli ginekologicznej.

Nie jestem w stanie podać statystyk naszej pracy, ponieważ do końca nigdy nie wiemy co wpłynęło na zmianę pozycji dziecka. Ale widzę, że co 4 Pacjentce udaje się pomóc. Myślę, że to całkiem niezły wynik!

Nawet jeśli praca fizjoterapeutyczna nie przyniosła zamierzonego celu, to pamiętaj, że rozluźnione tkanki i ruchome ciało jest formą przygotowania do obrotu położniczego wykonanego w późniejszym terminie przez lekarza. Działaj, szukaj fizjoterapeutów i osteopatów swojej okolicy i absolutnie nie czekaj do 40 tygodnia ciąży!

Przypominam, że moje treści są również dostępne w formie audio zarówno na Spotify, Apple Podcasts jak i YouTube.


https://open.spotify.com/episode/4lcCgxvDXqNLeqGxERC1Ds?si=vuCq4tr5TvyGVWq8O4tUQw

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *