Zaczynamy od odpowiedzi na pytanie, kiedy powinna rozpocząć się rehabilitacja w przypadku operacji z wytworzeniem blizny? Odpowiedź może Cię zaskoczyć, ponieważ zarówno procesem przygotowania jak i okolicą blizny, powinnaś zająć się jeszcze przed operacją. Takie postępowanie nazywamy prehabilitacją.

Jeśli zabieg jest planowany i wiesz gdzie będzie przebiegać blizna, to postaraj się natłuszczać okolicę potencjalnej rany. Tkanka nawilżona i elastyczna goi się lepiej po zabiegu. Wykorzystuj do tego naturalne oleje, które nie uczulają skóry. Przykładem może być natłuszczanie okolicy podbrzusza w ramach przygotowania do porodu cięciem cesarskim. Pamiętaj, że za nawilżenie skóry odpowiada również odpowiednia ilość przyjmowanych płynów. Pilnuj się z wodą!

Przed zabiegiem koniecznie zadbaj o odpowiednią dietę. Zachęcam Cię do wprowadzenia elementów diety przeciwzapalnej. Postaraj się zwiększyć podaż białka, to właśnie z białka powstaje kolagen potrzebny do gojenia rany. Suplementuj witaminy. Jeśli znasz swoje niedobory witaminowe, postępuj zgodnie z zaleceniami dietetyka. Jeżeli nie wiesz jakie witaminy są Ci potrzebne, ale chcesz sobie pomóc, to przyjmuj witaminy A,B,C,D,E. Pamiętaj, że jedząc dużo, nie zawsze zaspakajamy swoje potrzeby żywieniowe. Aktualnie bardzo wiele osób z nadwagą jest niedożywionych. Racjonalna i zdrowa dieta poprawi gojenie rany po operacji.

Czas przed operacją jest odpowiedni żeby pomyśleć o ograniczeniach ruchowych, które czekają Cię po zabiegu. Przygotuj swoją przestrzeń życiową już teraz. Po operacji nie powinnaś dźwigać, dlatego zadbaj o to, aby ktoś pomógł Ci wnieść walizkę ze szpitala. Jeśli masz dzieci, które wymagają noszenia, nie bój się prosić o pomoc. Po większości zabiegów obowiązuje zakaz dźwigania do 5 kg, przez pierwsze 6 tygodni po operacji. Warto o tym wiedzieć już przez operacją, żeby potem nie zostać na lodzie. Blizna może ograniczyć pewne ruchy. Odsuń swoje łóżko od ściany tak abyś miała miejsce na wstawanie bokiem. Staraj się nie zrywać do przodu. Jeśli wiesz, że operacja będzie dotyczyć kończyn dolnych, które będą wymagały odciążenia, pomyśl o wypożyczeniu kul chociaż na kilka dni przed operacją. Uwierz mi, że chodzenie o kulach nie jest wcale takie łatwe i lepiej jest je przećwiczyć w komfortowej sytuacji bez bólu.

Jeśli operacja jest planowana, warto umówić się przed, chociaż raz do fizjoterapeuty, który zaznajomi Cię z podstawowymi zasadami profilaktycznymi po zabiegu. Nauczy wstawać z łóżka, pokaże jak stabilizować ranę w trakcie kaszlu czy kichania i omówi proces mobilizacji blizny po operacji. W trakcie takiej wizyty poznasz pierwsze ćwiczenia, które możesz wykonywać sama już na etapie szpitalnym. Pamiętaj, że niestety nie na każdym oddziale pooperacyjnym jest zatrudniony fizjoterapeuta, dlatego dobrze żebyś była wyposażona w podstawową wiedzę.

Bezpośrednio przed operacją nie przesadzaj z intensywnym treningiem siłowym. Zwiększa on wyrzut kortyzolu, który utrudnia gojenie się rany pooperacyjnej. Skup się na „dobrym” zdrowym ruchu. Wybierz aktywności, które jednocześnie wpłyną na wyciszenie Twojego układu nerwowego. Przykładem takich sporów będzie joga, pływanie, stretching, spacery.

Jeśli przygotowanie fizyczne masz już opanowane, postaraj się przygotować również psychicznie. Spróbuj zrozumieć etapy operacji, czego możesz spodziewać się po zabiegu, jak wygląda gojenie się tkanek. Przygotowana psychicznie zmniejszysz lęk przed operacją.

Zobacz jak wiele jesteś w stanie zrobić jeszcze przed operacją! To naprawdę ma niesamowity wpływ na regenerację i gojenie ran po zabiegu. Szukaj fizjoterapeutów, którzy oferują pracę z bliznami.

Nie wiem czy wiesz, od jakiegoś czasu tworzę podcast! Zapraszam Cię na formę audio dostępną zarówno na Spotify, Apple Podcasts jak i YouTube.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *