Zabieg plastyki powłok brzusznych jest medycznie nazywany abdominoplastyką. Jeśli przeglądasz zagraniczne media, możesz także spotkać się z nazwą Tummy tuck.

Abdominoplastyka to zabieg operacyjny polegający na usunięciu nadmiaru wiotkiej skóry, tkanki tłuszczowej i ewentualnej korekcie mięśnia prostego brzucha.

Kto może rozważać taką operację? W dużej mierze są to kobiety po porodach. Będą to przeważnie Pacjentki, które przeszły więcej niż jedną ciążę, po ciąży bliźniaczej i po pierwszym porodzie powyżej 35 roku życia. Oczywiście są to tylko statystyki. Ale dlaczego tak się dzieje?

W ciąży dochodzi do rozluźnienia skóry i poszerzenia odległości między dwoma płatami mięśnia prostego brzucha. Stan ten nazywamy rozejściem mięśnia prostego brzucha. Po porodzie, kobieta chudnie, ale może w dalszym ciągu męczyć się z nadmiarem skóry i miękkim, luźnym brzuchem.

Pelvismed - plastykabzucha
Abdominoplastyka to operacja korygująca powłoki brzuszne. Źródło grafiki: Freepik

Drugą grupą Pacjentów, są osoby, które straciły dużą masę ciała w stosunkowo krótkim czasie. U takich osób zostaje nadmiar luźnej skóry, która nie jest w stanie się wchłonąć. Będą to zarówno kobiety jak i mężczyźni.

I należałoby zadać sobie pytanie czy każda kobieta po porodzie będzie potrzebowała takiej operacji? Oczywiście, że nie. W idealnym świecie, powinno to wyglądać tak, że zaczynasz od konsultacji u fizjoterapeuty, który ocenia stan Twoich mięśni brzucha po porodzie. W pierwszej kolejności staracie się wyciągnąć ile się da ćwiczeniami, treningiem stabilizacyjnym, terapią manualną, zabiegami fizykalnymi i ewentualnym kinesiotapingiem. Ale nigdy nie możemy oszukiwać Pacjentki, że jej brzuch na pewno będzie wyglądał jak przed zajściem w ciążę.

Jeśli w ciąży doszło do bardzo dużej relaksacji kresy białej lub mamy do czynienia z przepukliną, czyli uszkodzeniem kresy, to głównym zadaniem fizjoterapii jest poprawić funkcję brzucha. Mówiąc w wielkim skrócie, Twój brzuch ma pracować prawidłowo, napinać się wtedy kiedy powinien i musi stanowić ochronę dla narządów położonych w jamie brzusznej. Ale w dalszym ciągu może Ci się nie podobać wizualnie.

Dla jednej kobiety poprawa funkcji jest absolutnie wystarczająca, ale druga może chcieć osiągnąć konkretny efekt estetyczny. Kiedy fizjoterapia osiąga fazę plateau, wtedy możesz rozważać wykonanie abdominoplastyki.

Z doświadczenia, nie polecam odwracać tego procesu. Czyli najpierw operacja, później trening. Uwierz mi, rozmawiałam z chirurgami wykonującymi takie zabiegi. Lekarze są w stanie osiągnąć lepszy efekt operacyjny, kiedy mięśnie Pacjentki były przygotowanie do procedury.

Jeśli już zadecydowałaś o operacji, wykonaj dokładny research i znajdź miejsce oraz chirurga, który będzie Ci odpowiadał. Czytaj opinie, szukaj grup na facebooku, gdzie gromadzą się kobiety po abdominoplastykach. Są potężnym wsparciem! Plastyka brzucha jest zabiegiem, który w większości szpitali będzie wykonywany prywatnie. Nie jest tani, a cena w dużej mierze jest zależna od wielkości operacji oraz rozmiaru Pacjentki. Jeśli Pacjentka jest duża, zabieg będzie trwał dłużej, automatycznie pojawia się konieczność rezerwacji sali operacyjnej na dłuższy czas, a między innymi za to płacisz. W Polsce, na dzień pisania tego artykułu, istnieją placówki, gdzie taka operacja jest refundowana przez NFZ.

Pelvismed - sala szpitalna
Wybór szpitala i chirurga to najważniejsza decyzja Pacjentki. Źródło grafiki: Freepik

Kolejna decyzja dotyczy obszaru zabiegowego. Czy razem z chirurgiem planujesz wykonać pełną abdominoplastykę czy tak zwaną mini abdominoplastykę. Już tłumaczę różnice między tymi operacjami.

Pełna abdominoplastyka polega na usunięciu nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej z obszaru nad i pod pępkiem oraz wzmocnieniu mięśnia prostego brzucha. Czyli tutaj pozbywamy się problemu rozejścia mięśnia prostego. Jest to zabieg, który nie tylko poprawia wygląd brzucha, ale przede wszystkim jego funkcję. Pamiętaj, że po takiej operacji dostaniesz inny pępek, do którego będziesz musiała się przyzwyczaić.

Z kolei mini abdominoplastyka polega tylko i wyłącznie na usunięciu skóry i tkanki tłuszczowej z obszaru znajdującego się pod pępkiem. Chirurg nie przekracza linii pępka. W trakcie tej operacji nie ma rekonstrukcji kresy białej. Czyli jest to zabieg typowo estetyczny.

Czasami kobiety decydują się tylko na naprawę kresy i ewentualnej przepukliny, ale nie chcą usuwać nadmiaru skóry. Mówią, że zależy im na funkcji, a nie na estetyce brzucha. Z doświadczenia gabinetowego widzę, że takie Pacjentki po jakimś czasie decydują się na ponowną operację usunięcia skóry. Możesz mieć sprawne mięśnie, dobrą pracę brzucha, ale jeśli zostanie Ci duży nawis skórny, to brzuch najprawdopodobniej i tak nie będzie spełniał Twoich oczekiwań pooperacyjnych.

Operacja trwa około 3 godziny, ale jest to zależne od wymiaru Pacjentki. Po zabiegu w brzuchu pozostają dreny, których zdaniem jest odprowadzanie nadmiaru płynu z brzucha. O tym kiedy zostaną usunięte, decyduje lekarz.

Jeśli planujesz taką operację, to warto zapoznać się z przeciwwskazaniami.

Musisz wiedzieć, że abdominoplastyka nie jest operacją odchudzającą. Dlatego lekarze zalecają Pacjentom zmniejszenie masy ciała przed zabiegiem. Większość chirurgów nie chce operować w sytuacji kiedy BMI kobiety jest powyżej 30. Ale trzeba na to spojrzeć również z drugiej strony. Po wykonaniu operacji, powinnaś utrzymać swoją wagę, ponieważ jeśli planujesz dalszą redukcję, zabieg nie przyniesie oczekiwanego efektu.

Przeciwwskazaniem do operacji jest kolejna ciąża. W ciąży skóra ponownie się rozciągnie i nie będziesz z tego zadowolona. Jeśli podejmiesz decyzję o zakończeniu prokreacji, to jest moment na plastykę brzucha.

Lekarze zalecają Pacjentom kategoryczny zakaz palenia papierosów. Palenie papierosów znacznie spowalnia proces gojenia i sprzyja komplikacjom po operacji. Mówi się, że Pacjent nie powinien palić minimum 3 miesiące przez operacją i 2 miesiące po operacji.

Przed zabiegiem zadbaj o poziom cukru. Cukrzyca również utrudnia gojenie ran.

Pelvismed - papierosy
Palenie papierosów utrudnia gojenie ran pooperacyjnych. Źródło: Srdjan Radevic/EyeEm/Getty Images

Po operacji musisz być gotowa na pewne ograniczenia ruchowe. Naucz się wstawać i kłaść się na łóżko przez bok. Nie zrywaj się do przodu jak do wykonania brzuszka.

Pacjentka dostaje zalecenie stosowania pasa kompresyjnego, który ma ograniczyć przesuwalność skóry. Uwierz mi, że taki pas trzyma niesłychanie mocno i uniemożliwia niektóre ruchy. Możesz mieć np. problem ze schylaniem się do ziemi.

Zadbaj o to, żeby ktoś odebrał Cię ze szpitala i pomagał w domu chociaż przez pierwsze dni po operacji.

Zaplanuj sobie urlop w pracy, ponieważ po zabiegu nie powinnaś spędzać dużo czasu w pozycji siedzącej. W siadzie będzie gromadził się płyn i możesz mieć wrażenie obrzęku powłok brzusznych. Znam kobiety, które wracały do pracy siedzącej już 3 tygodnie po operacji, a innym zajęło to 2 miesiące. Będzie to bardzo indywidualne.

Najważniejsza zasada po operacji to – nie dźwigaj! Mówi się o zakazie dźwigania przez pierwsze 6 tygodni po operacji. Twój limit do 5 kg. Więc jeśli masz małe dziecko, warto zorganizować sobie pomoc już przed datą zabiegu.

Fizjoterapia po operacji zaczyna się około 3 tygodni po zabiegu. Zaczynamy od technik drenażowych, nauki oddechu rozluźniającego oraz mobilizacji blizny. Blizna po abdominoplastyce jest dość duża. Przebiega od kolca do kolca biodrowego i warto zadbać o to, żeby była ruchoma i nie sprawiała bólu w codziennych czynnościach, a docelowo podczas sportu. Fizjoterapeuta doradzi Ci jakie preparaty najlepiej dobrać do aktualnego stanu gojenia rany. Może również zaproponować kinesiotaping wygojonej rany.

Pelvismed - blizna po abdo
Fizjoterapia pooperacyjna obejmuje mobilizację blizny. Fot. własne, za zgodą Pacjentki.

Absolutnie normalnym zjawiskiem jest zaburzenie czucia na skórze brzucha. W trakcie wykonywania operacji, chirurg dość intensywnie naciąga skórę brzucha, co wpływa na nerwy zaopatrujące skórę czuciowo. Fizjoterapeuta jest w stanie pracować nad przyspieszeniem powrotu czucia. Czucie powinno wrócić do kilku miesięcy od operacji.

Na koniec chcę zaznaczyć, że to Ty musisz czuć potrzebę wykonania takiej operacji. Nie jest to zabieg ratujący życie, ale możne znacznie wpłynąć na poprawę komfortu Twojego życia. Pamiętam Pacjentkę, która mówiła, że przed operacją była w stanie zjeżdżać na nartach tylko z niebieskich tras, ponieważ odczuwała brak siły w brzuchu na czerwonych i czarnych. Po operacji nie ma absolutnie żadnego problemu. I tutaj przykład poprawy komfortu sfery życia, która była istotna dla tej kobiety.

Nie słuchaj innych, którzy mówią, że przecież Twój brzuch nie wygląda wcale aż tak źle. To Tobie ma się podobać!

Nie obwiniaj się o to, że sama doprowadziłaś do rozejścia lub jadłaś za dużo i rozciągnęła Ci się skóra. To nie jest takie łatwe i musi się pojawić trochę więcej czynników predysponujących. Musisz przestać czuć się winna.

Kobiety często zadają sobie pytanie czy nie oszalały decydując się na taką operację? Przecież za takie pieniądze można pojechać całą rodziną na super wakacje. Jeszcze raz powtarzam, nie rób sobie takich wyrzutów sumienia. Jeśli czujesz, że potrzebujesz tego zabiegu, to znaczy, że tak właśnie jest!

Widzę Pacjentki, które wracają po operacjach plastycznych i to są zupełnie inne osoby. Na nowo zyskują pewność siebie i zaczynają wierzyć, że mogą więcej. To jest piękne!

Pamiętaj żeby w pierwszej kolejności spróbować fizjoterapii i zadbać o cały kompleks mięśni głębokich. Twoja regeneracja po operacyjna będzie szybsza!

Pamiętaj, że moje treści są również dostępne w formie podcastu. Odcinek na temat abdominoplastyki możesz odsłuchać zarówno na Spotify, Apple Podcasts jak i YouTube.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *